Francja. Magiczne zamki wzdłuż doliny Loary od Blois do Saumur

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 7 dni

Oferta: 2021

Wyżywienie: śniadania

Noclegi: hotele 3*, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa

Łączna ilość km do przejechania:  od 222 km do 274 km

Cena: od 3200 zł

Dolina Loary to piękny, jeszcze nieodkryty przez Polaków region. To idealna destynacja dla wszystkich fanów francuskiej kultury i atmosfery. Trasa jest idealna dla szukających spokoju i wyciszenia. Więkkszość miejscowości, które odwiedzimy to niewielkie, klimatyczne francuskie miasteczka, z typową francuską architekturą. Trasa poprowadzi nas przez ścieżki rowerowe i wiejskie drogi, na których zachwycać nas będą bajeczne, renesansowe zamki w miejscowościach Chambord, Chaumont-sur-Loire, Chenonceau, Villandry, Azay-le-Rideau czy Ussé. Niewiele osób wie, że autora bajki o Śpiącej Królewnie inspirował się właśnie zamkiem w Ussé, gdzie gościł. Stał się on wzorem dla zamku Śpiącej Królewny, ponieważ otoczony był wówczas trudnymi do przebycia lasami. W tej części Doliny Loary znajduje się również opactwo Fontevraud oraz piękne średniowieczne zamki i fortece, takie jak Langeais czy Chinon. Podczas tej wycieczki odkryjemy zmieniające się kolory Doliny Loary i tradycyjne łodzie (toues) kołyszące się między brzegami rzeki. Dolina Loary jest również znana na całym świecie z winnic Chinon i Saumur, będziemy mogli skosztować wina i odbyć wycieczkę po jednej z nich.

Blois

Blois było przez wiele wieków siedzibą królewską. Tym samym Zamek w Blois górujący nad miastem był świadkiem wielu historycznych wydarzeń, także narodzin wielu potomków królewskich i śmierci członków rodzin królewskich. Jego budowa rozpoczęła się w XIII wieku. Jest to jeden z największych i najokazalszych zamków w dolinie Loary. Pozostałe ważne zabytki Blois to m.in. późnogotycka katedra św. Ludwika (Cathédrale Saint-Louis), dawny pałac biskupi (Hôtel de Ville), XVII wieczny kościół św. Wincentego (Église Saint-Vincen), usytuowany naprzeciwko katedry okazały Dom Akrobatów (Maison de l’Acrobate) wzniesiony w latach 1716-1724 kamienny most (Pont Jacques-Gabriel) oraz należący niegdyś do opactwa Benedyktynów monumentalny kościół św. Mikołaja (Église Saint-Nicolas).

                

Chambord

 

Chambord to niewielka miejscowość, której główną atrakcją turystyczną jest położony na terenie malowniczego parku renesansowy, imponujący zamek. W pierwotnym założeniu miał być to domek myśliwski, jednak na przestrzeni wieków rozrósł się do okazałej budowli. Znajduje się tutaj najchętniej odwieszane muzeum we Francji.

Amboise

 

Zamek w niewielkiej miejscowości Amboise wyrastając z panoramy miasta oddaje wrażenie, że był twierdzą nie do zdobycia. Z ogrodów zamku rozpościera się widok na miasteczko oraz przepływającą w dole Loarę. Zamek Amboise jest też miejscem spoczynku jednego z najsłynniejszych przedstawicieli Renesansu – Leonarda da Vinci. Jego grób znajduje się w kaplicy znajdującej się na terenie zamkowym.

 

Tours

 

Początki  miasta sięgają czasów starożytnych. Jednym z najcenniejszych zabytków Tours jest okazała gotycka katedra św Gracjana (Cathédrale Saint-Gatien). Jej początki sięgają IV wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia. Podczas wieczornego spaceru warto również zobaczyć neobizantyjską bazylikę Św. Marcina, dawny Pałac Biskupi, XV-wieczny Hotel Goüin, XVIII wieczny kamienny  most oraz liczne bogato zdobione zabytkowe domy i pałace. W centrum starego miasta znajduje się Plac Plumereau gdzie znaleźć można wiele restauracji pomiędzy domami z muru pruskiego. W czasie II wojny światowej Tours pełniło rolę tymczasowej stolicy Francji i siedziby ówczesnego rządu.

Chinon

Znaczenie miejscowości Chinon wynika z jej położenia na brzegu rzeki Vienne, tuż przed samym ujściem do Loary. Wysoko na wzgórzu w oczy rzucają się ruiny ogromnego zamku. Chinon słynie ze swoich winnic, 4 winnice z tej miejscowości otrzymały prestiżowe wyróżnienie „Cave d’excellence” dzięki swojej gościnności wobec turystów. Polecamy spróbować lokalnych win, które zasługują na docenienie ze względu na proces produkcji, tradycji, wiedzy i autentyczności. Zaledwie 13 km od miejscowości znajduje się zamek Ussé, który był inspiracją do stworzenia bajki o Śpiącej Królewnie.

Saumur

Średniowieczne miasto Saumur położone jest w sercu winnic regionu Anjou, które zwane jest perłą Anjou. Jest to bardzo malownicze miejsce z zamkiem z wieżyczkami, z którego rozpościera się widok na Dolinę Loary oraz stare miasto ciągnące się wzdłuż rzeki. Historyczne centrum Saumur jest idealnym miejscem na spacer wzdłuż wąskich uliczek i starych domów. Wokół placu Saint-Pierre znajdują się stare domy z muru pruskiego. Warto zobaczyć również romański kościół Notre-Dame-de-Nantilly, w którym znajduje się wspaniała kolekcja gobelinów z XVI i XVII wieku.

Krótkie podsumowanie trasy:

 

Dzień 1. Blois przyjazd

Dzień 2. Blois – Chambord – Blois

Dzień 3. Blois – Chaumont-sur-Loire – Amboise

Dzień 4. Amboise – Chenonceau – Tours

Dzień 5. Tours – Langeais – Chinon

Dzień 6. Chinon – Fontevraud – Saumur

Dzień 7. Saumur koniec wycieczki

Dzień 1. Blois

 

Do miasteczka Blois we Francji przyjeżdżamy we własnym zakresie. Dzisiejszy dzień po zameldowaniu się w hotelu mają Państwo dla siebie. Polecamy spacer po miasteczku, rozkoszowanie się widokami i spróbowanie jedzenia w lokalnych restauracjach. Nocleg w hotelu W Blois.

Dzień 2. Blois – Chambord – Blois

Dystans: ok. 45 km

Po śniadaniu wyruszamy w pierwszy dzień rowerowej podróży. Jadąc ścieżką rowerową wzdłuż Loary wyjedziemy z miasta. W trakcie drogi można napawać się spokojem, otaczającą naturą i widokiem na drugi brzeg Loary. W miejscowości Saint Dyé sur Loire oddalimy się od brzegu rzeki i mijać będziemy niewielkie francuskie wsie. Następnie wjedziemy do lasu, który zaprowadzi nas do zamku W Chamord. Polecamy przerwę w ogrodach parkowych aby odpocząć w trakcie podróży oraz podziwiać architekturę zamku. Droga powrotna poprawadzi nas znów przez las a następnie przez malownicze wsie. Ostatni etap dzisiejszej podróży przywita nas zapierającym dech w piersiach widokiem na stare miasto Blois. Dzisiejszy nocleg w tym samym hotelu w Blois.

Dzień 3. Blois – Chaumont-sur-Loire – Amboise

Dystans: ok. 42 km

Dzisiaj opuszczamy miasteczko Blois i udajemy się w kolejny etap naszej podróży. Trasa na początku prowadzić będzie ścieżką rowerową wzdłuż Loary. Mniej więcej w połowie drogi polecamy zrobić przystanek w miejscowości Chaumont-sur-Loire, aby odwiedzić kolejny piękny zamek oraz międzynarodowy festiwal ogrodów odbywający się przy zamku. Możemy zobaczyć tutaj dzieła międzynarodowych architektów ogrodów, którzy w każdym roku tworzą roślinne dzieła zgodnie z podanym tematem. Kolejnym celem dzisiejszej trasy jest miasto Amboise, w którym mamy nocleg. Trasa prowadzi przez malownicze pola oraz winnice. Amboise jest urokliwym średniowiecznym miasteczkiem, w którym znany każdemu Leonardo da Vinci spędził ostatnie lata swojego życia. Możemy tutaj odwiedzić jego dom Clos Lucé oraz zamek.

Dzień 4. Amboise – opcjonalnie Chenonceau – Tours

Dystans: ok. 34 km, 73 km z odwiedzeniem miejscowości Chenonceau

Dla wytrwałych i fanów zamków Doliny Loary bardzo polecamy wydłużenie dzisiejszej trasy i odwiedzenie przepięknego, pocztówkowego zamku Chenonceau, nazywanego także zamkiem Dam, ze względu na jegp sześć włąścicielek, które stopniowo go rozbudowywały. Ciekawostką, która przykuje uwagę polskich miłośników literatury przygodowej jest fakt, że zamek jest głównym miejscem akcji powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i Fantomas”. Obecnie zamek Chenonceau jest, zaraz po Wersalu, najliczniej odwiedzanym przez turystów zamkiem francuskim. Jadąc w kierunku dzisiejszego celu podróży, miasta Tours zatrzymamy się również w lokalnej winiarni Vouvray (Cave des Producteurs de Vouvray) by spróbować lokalnego wina. Nocleg w hotelu w Tours.

Zawarte w cenie: zwiedzanie i degustacja wina w winiarni Vouvray

 

Dzień 5. Tours – Langeais – Chinon

 

Dystans: ok. 66 km

Dziś, mimo dużego dystansu, z pewnością go nie poczujemy ze względu na dużą ilość przystanków na trasie i niezapomnianych widoków. Odwiedzimy kilka przepięknych i znanych zamków. Zostawiamy Tours i udajemy się ścieżką rowerową wzdłuż Loary aby odwiedzić zamek w Villandry, a przede wszystkim jego francuskie ogrody. Uważany jest za najbardziej „rodzinny” wśród zamków doliny Loary, zarządzający posiadłością starają się zorganizować jak najwięcej rzeczy, które są specjalnie skierowane do dzieci. Zwiedzanie zamku a szczególnie jego wspaniałych ogrodów jest więc niezwykle ciekawym wydarzeniem dla całej rodziny. Zamek Villandry jest jedną z ostatnich wielkich budowli zamkowych wzniesionych na brzegach Loary w czasach renesansu.

Jadąc dalej ścieżką wzdłuż Loary dotrzemy do kolejnego zamku d’Azay-le-Rideau. Jest to jedna z pierwszych rezydencji Francji wzniesiona w duchu renensansu. Zamek wyrasta z rzeki Indre i jest nazywany jest „narcyzem w lustrze wody”, ponieważ jego bryła przegląda się w lustrze rzeki.

Po przerwie na zwiedzanie jedziemy dalej ścieżką Loire à Vélo i docieramy do kolejnego punktu obowiązkowego. Kilka kilometrów przed Chinon, miejscem dzisiejszego noclegu, znajduje się bajkowy zamek Ussé. Tutaj baśniopisarz Charles’a Perrault zainspirowany swoim pobytem stworzył baśń „Śpiąca królewna”.  Warto przejść się przez jego ogród, zawiły labirynt i spojrzeć na wieże zamku aby przenieść się do baśniowej krainy. Opuszczając zamek, kilka kilometrów dalej widzimy Chinon i jego stare miasto. Ciekawy odcinek będzie prowadził nas przez labirynt wąskich, średniowiecznych uliczek przy rzece Vienne.

Fakultatywnie:

zwiedzanie zamku Villandry i jego ogrodów ( ok. 7 EUR ogrody; 11 EUR zamek i ogrody), broszury zamku w języku polskim.

Zwiedzanie zamku d’Azay-le-Rideau (11,50 EUR)

Zwiedzanie zamku Usse (koszt 14 EUR)

Dzień 6. Chinon – Fontevraud – Saumur

Dystans: ok. 35 km, ok. 48 km z opcją odwiedzenia Fontevraud

Dzisiejszy dzień rozpoczynamy również od jazdy wzdłuż rzeki Vienne. Podczas drogi można podziwiać dziką przyrodę żyjącą w dolinie rzeki. Po kilku kilometrach dojedziemy do miejsowości Candes-Saint- znajdującej się przy ujściu rzeki Vienne do Loary. W urokliwym miasteczku naszą uwagę przykują domki zbudowane z kamienia. Polecamy przystanek aby zobaczyć XII-wieczny kościółek.

Jadąc dalej, trzymając się wybrzeża już Loary, dotrzemy do miejscowość Montsoreau, jednego z bardziej urokliwych miasteczek we Francji, ze względu na zamek zbudowany tuż nad brzegiem rzeki i otaczające go budynki. Tutaj mamy możliwość jechać do miejsca dzisiejszego noclegu Saumur lub nadłożyć ok. 13 km i  wjechać na wzgórza Fontevraud. Miejscowść warta jest odwiedzenia ze względu na znajdujące się tam wspaniałe opactwo, w którym znajdują się groby Ryszarda Lwie Serce oraz Eleonory Akwitańskiej.

W drodze do Saumur będziemy mijać kamienne miasteczka oraz liczne piwniczki z winem, które same będą prosić się o przystanek i degustację lokalnych trunków. Na koniec dnia w Saumur polecamy odwiedzenie oczywiście zamku i znajdujących się w nim lochów.

Dzień 7. Saumur wyjazd

Dzisiaj ostatni dzień podróży. Po śniadaniu możemy udać się jeszcze na krótki spacer po mieście. Powrót polecamy pociągiem do Paryża.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 6 noclegów ze śniadaniami w lokalnych hotelach lub pensjonatach o dobrym standardzie, pokoje z własną łazienką
 • Transfer bagaży między miejscami noclegowymi
 • Wynajem roweru (w cenie torba pod siodełko, zamki, zestaw naprawczy)
 • Zwiedzanie i degustacja wina w winiarni Vouvray w 4. dniu wycieczki
 • Opłaty lokalne
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem.
 • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu

 

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca zakończenia wycieczki
 • Obiadokolacje
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży
 • Zwiedzanie atrakcji turystycznych i zamków z wyjątkiem degustacji i zwiedzania winiarni Vouvray w 4. dniu wycieczki
 • Dodatkowe noclegi w Blois: 270 zł/ osoba w pokoju dwuosobowym
 • Dodatkowe noclegi w Saumur: 315 zł/ osoba w pokoju dwuosobowym

 

Cena za osobę:

cena/osoba w pokoju dwuosobowym

Sezon 1 (30.04.2021-29.06.2021 oraz 01.09.2021 – 20.09.2021) 3200 zł

Sezon 2 (30.06.2021-30.08.2021) 3450 zł

Dopłata za nocleg w pokoju jednoosobowym: 980 zł/osoba

Dodatkowe rabaty:

 • Dziecko 0-4 lat ( (jeśli nie potrzebuje osobnego łóżka, przy 2 płacących pełną sumę dorosłych) 30% ceny
 • dzieci 5-11 lat – 50% ceny, nocleg na dostawce (przy 2 płacących pełną sumę dorosłych)
 • dzieci 12-17 lat śpiące na dostawce 70% ceny (przy 2 płacących pełną sumę dorosłych)

Koszt wynajmu rowerów na czas trwania wycieczki:

Rower elektryczny – 70 zł/osoba/dzień

Przyczepka dziecięca – w cenie opłaty za dziecko

Fotelik dziecięcy – w cenie opłaty za dziecko

Rower dziecięcy – w cenie opłaty za dziecko

Termin wycieczki:

Codziennie od 30.04.2021 do 20.09.2021*

 *Realizacja wycieczki już od rezerwacji na 1 osobę

Francja znajdują się w strefie Schengen, w związku z tym do dostania się do tego kraju przez obywateli UE wystarczy ważny dowód osobisty.

Jak dojechać:

Samolotem – najwygodniejszym rozwiązaniem jest podróż samolotem do Paryża. Do stolicy Francji z całej Polski jest dużo połączeń, również za pośrednictwem tanich linii lotniczych. Z Paryża do punktu startu wycieczki dotrzemy pociągiem, podróż trwać będzie od 1:20 do 2:30 godzin w zależności od wybranego połączenia. Koszt połączenia w zależności od sezonu i wybranej godziny, z przesiadką w Orleanie lub bez wynosi od 13,50 EUR do 30 EUR. Pociągi jeżdżą mniej więcej co godzinę.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej

6 + 9 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej, pieszej czy relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →