11-dniowa wycieczka rowerowa: Albania, Czarnogóra Macedonia

wyprawy rowerowe Albania

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 11 dni

Oferta: 2021

Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje

Noclegi: hotele 3 i 4*

Poziom trudności: średnia, miejscami trudna duże przewyższenia

Łączna ilość km do przejechania: ok 360 km

Cena: od 5930 zł

Albania, „słoneczna kraina Europy”, to wspaniały wakacyjny raj na zachodnim wybrzeżu Bałkanów. Zanurz się w krainie Skipetarów, jak lubią nazywać siebie Albańczycy, którzy odegrali ważną rolę w przeszłości Bałkanów, dawno zapomnianą, a dziś ponownie poszukuje się i odnajduje połączenie z Europą. Podczas wycieczki miniemy wiele unikalnych architektonicznie pasm górskich, wąwozów, rzek i dolin. Miasta i budynki wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO mówią o bogatej historii tego kraju.

Nasza wycieczka rowerowa poprowadzi Cię wzdłuż Jeziora Ochrydzkiego, imponującego południowego regionu górskiego, odciętego wybrzeża Morza Jońskiego, Przełęczy Cezara i Vlora Buch aż do południowego Adriatyku z kamienistym i sosnowym wybrzeżem. Trasa prowadzi głównie po małych bocznych drogach, w większości utwardzonych, na małych odcinkach również po dobrze utwardzonych drogach żwirowych. Ta obfitująca w doświadczenia wycieczka rowerowa wymaga średniego poziomu sprawności, ponieważ są też dni, w których pokonuje się ponad 1000 metrów wysokości. Autobus jest dostępny w każdym momencie aby móc do niego wsiąść w razie problemów z podjazdem i wysiąść aby rozkoszować się zjazdem z górki 😊 Zalecamy noszenie kasku rowerowego!

.

Krótkie podsumowanie trasy:

Dzień 1. Tirana – jezioro Szkoderskie – Virpazar – Szkodra

Dzień 2. Szkodra – jezioro Szkoderskie – Virpazar

Dzień 3. Szkodra – rejs statkiem – Valbona – Tal

Dzień 4. Tal – Valbona –– rejs statkiem – Tirana

Dzień 5. Tirana – jezioro Ochrydzkie – Pogradec

Dzień 6. Pogradec – Korca-Germenj, Vjosa-Flußtal – Permet

Dzień 7. Përmet, Vjosa-Flußtal – Gjirokastër – Saranda

Dzień 8. Morze Jońskie: wybrzeże Sarande -Butrint (lista Unesco) – Himare

Dzień 9. Himare – przełęcz Llogara – Wlora-Bucht, Morze Adriatyckie

Dzień 10. Wlora – Apolonia – Berat – Durres

Dzień 11. Durres – Tirana wyjazd

 

Dzień 1. Tirana – jezioro Szkoderskie – Virpazar – Szkodra

wyprawy rowerowe

Dystans: ok. 85 km autobusem

Przylot do Tirany w Albanii. Na lotnisku w Tiranie spotkają się Państwo z kierowcą, który zabierze Państwo w dalszą drogę. Jedziemy na północ do Szkodry, położonej nad jeziorem Szkodar. Jest to największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim, którego około połowa należy do Albanii. Szkodra to trzecie co do wielkości miasto w Albanii o bardzo weneckim charakterze. Każda rodzina tam mieszkająca posiada 4-5 sztuk rowerów, dzięki czemu jest to trzecie miasto w Europie pod względem liczby rowerów. Wycieczka po mieście z katedrą katolicką i cytadelą Rozafa. Nocleg i obiadokolacja w Szkodrze.

Dzień 2. Szkodra – jezioro Szkoderskie – Virpazar

wyprawy rowerowe

wyprawy rowerowe

Dystans: ok. 110 km busem/ 75 km rowerem

Rano jedziemy najpierw ok. 15 km przez małe wioski aż docieramy do granicy z Czarnogórą wzdłuż rzeki Buna. Jadąc rowerem kolejny odcinek o długości ok. 15 kilometrów pod górę przez niewielkie pola docieramy do najwyższego punktu trasy (1000 m n.p.m.), gdzie rozpościerać się będzie ładny widok na jezioro Szkoderskie, miasto Szkodra, Alpy Albańskie i Czarnogórę z naszym dzisiejszym celem Virpazar. Stąd jedziemy wzdłuż brzegu Jeziora Szkoderskiego, największego jeziora na bałkańskiej wyspie. Znajduje się ono na pograniczu Czarnogóry i Albanii. Czeka nas wycieczka rowerowa przez stare lasy kasztanowe, przez góry Gór Rumija nad brzegiem jeziora z pięknym widokiem na Virpazar, Czarnogóra. Następnie będziemy mieć odcinek do pokonania autobusem wzdłuż górskiego wybrzeża do Budvy. Wycieczka po mieście Budva ze starym miastem i zamkiem. Opcjonalnie możliwy jest również objazd do miasta Kotor wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po południu przejazd powrotny do Albanii do naszego hotelu w Szkodrze.

Dzień 3. Szkodra – rejs statkiem – Valbona – Tal

wycieczki rowerowe

wyprawy rowerowe

Dystans: ok. 60 km busem/ 60 km rowerem

Rano jedziemy przez małe wioski około 30 kilometrów do zbiornika wodnego Vau i Deja. Około 9 rano wchodzimy na statek w Koman Stausse i żeglujemy przez 2 godziny przez wspaniałą zatokę ze ścianami Dolomitów. Następnie czeka na nas trasa rowerowa wzdłuż rzeki Valbona do wioski Valbona w środku albańskich Alp.
Po południu krótka wędrówka po górach. Nocleg i obiadokolacja w dolinie Valbona.

Dzień 4. Tal – Valbona – rejs statkiem – Tirana

wyprawy rowerowe wyprawy rowerowewyprawy rowerowe

Dystans: ok. 120 km autobusem/ 60 km rowerem

O poranku opuszczamy piękne albańskie Alpy i jedziemy z hotelu przez dolinę rzeki Valbona przez około 50 km do stacji Fierza. O godzinie 10:00 mamy kolejny rejs statkiem przez zbiornik Koman, cała podróż trwa 2 godziny z powrotem do ostatniego zbiornika Vau i Dejes. Tutaj jedziemy około 30 km do krajowej autostrady. Nastepnie zaplanowany jest przejazd autobusem do stolicy Albanii – Tirany, gdzie czkeać będzie na nas ok. 2 godziny popołudniowego spaceru po Tiranie. Nocleg i obiadokolacja w Tiranie.

Dzień 5. Tirana – jezioro Ochrydzkie – Pogradec

wyprawy rowerowewyprawy rowerowewyprawy rowerowe

Dystans: ok. 110 km autobusem/ 50 km rowerem

Po śniadaniu mamy transfer autobusem przez przełęcze i doliny wzdłuż starożytnej rzymskiej trasy Via Egnatia aż do Jeziora Ochrydzkiego i przełęczy Qafa-Thana na wysokości 1000 m n.p.m. Nasza wycieczka rowerowa rozpoczyna się wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, będziemy mijać małe wioski, pasma górskie i dziką przyrodę, aż dotrzemy do miasta dzisiejszego celu, czyli miasta Pogradec.

Dzień 6. Pogradec – Korca-Germenj, Vjosa-Flußtal – Permet

wycieczki rowerowewyprawy rowerowe

Dystans: ok. 170 km autobusem/ ok. 60 km rowerem

Po śniadaniu jedziemy autobusem do miasta Korca i mamy czas na krótką wycieczkę po mieście. Nasza wycieczka rowerowa rozpoczyna się na płaskowyżu Korca i prowadzi przez przyległy krajobraz przeplatany górami, uprawami jabłoni i dziką roślinnością. Przejeżdżać będziemy przez niezliczone przełęcze i doliny, m.in. przez przełęcz Barmash (1159 m) do Gërmenjë, gdzie możemy zrobić sobie przerwę obiadową. Jadąc w dół do miejscowości Carshove będziemy blisko granicy z Grecją i jedąc wzdłuż doliny Vjosa, graniczącej z wysokimi szczytami górskimi, dotrzemy do miasta Permet, gdzie czekać na nas będzie nocleg i obiadokolacja. Dzisiejsza trasa będzie dość wymagająca, jednak proszę pamiętać, że zawsze można poprosić towarzyszącego nam kierowcę aby nas zabrał i drogę możemy pokonać autobusem.

Dzień 7. Përmet, Vjosa-Flußtal – Gjirokastër – Saranda

wyprawy rowerowewyprawy rowerowewycieczki rowerowe

Dystans: ok. 130 km autobusem/ ok. 65 km rowerem

Rano jedziemy rowerem do miejscowości Kelcyra i na trasie zobaczymy postrzępiony „szczyt Trebeshina”. Kontynuujemy podróż wzdłuż doliny Vjosa, dopływów rzeki Drinos i po kolejnym wąwozie, który prowadzi nas do miasta Gjirokastër zwanego „Miastem Kamieni”, które usytuwane jest majestatycznie wysoko na zboczu. Polecamy skorzystać z okazji, aby zwiedzić wąskie brukowane uliczki i znajdujące się tam osmańskie domy. Po południu autobus zabiera nas z miasteczka na przełęcz Muzina. Tam zaczyna się dalsza wycieczka rowerowa. Jedziemy przez górskie drogi z cudownymi zakrętami i śródziemnomorską atmosferą, aż dotrzemy do wiecznego źródła wody „Blue Eye”. Po południu będziemy mieć krótki objazd do zamku Lekursi przez zatokę Sarandy naprzeciw wyspy Korfu. Nocleg w miejscowości Saranda.

Dzień 8. Morze Jońskie: wybrzeże Sarande -Butrint (lista Unesco) – Himare

Dystans: ok. 52 km rowerem

Rano jedziemy do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasta Butrint, które jest jednym z najważniejszych zabytków Albanii z jego lwią bramą, teatrem, forum i akweduktem, a także świątyniami Asklepios i Ateny. Około południa jedziemy podjazdem na północ, taki odcinek daje nam piękne widoki na urwiste wybrzeże. Podejście prowadzi nas na płaskowyż skalny. Ciągnie się w górę i w dół, jadąc widzimy rozpościerające się piękne krajobrazy: zapierające dech w piersiach górskie widoki po prawej stronie i morze po lewej stronie. Podczas dzisiejszej wycieczki rowerowej możemy odbyć krótką, ciekawą wizytę w twierdzy Ali Paszy zbudowaną na małym półwyspie naprzeciw Korfu. Następnie jedziemy w dół i następnie długą plażą aż do miejscowości Himare.

Dzień 9. Himare – przełęcz Llogara – Wlora-Bucht, Morze Adriatyckie

Dystans: ok. 65 km rowerem

Dzisiejszy etap jest równie wymagający, co spektakularny. Podczas naszej wycieczki rowerowej wspinamy się na Przełęcz Logara, 1000 m nad błękitnym Morzem Jońskim i przecinamy otaczający park narodowy, w którym żyje czarna sosna, wydry i orły przednie. Otaczające nas widoki wynagrodzą trud włożony w podjazd pod górę. Po obiedzie długi zjazd z górki do nadmorskiego miasteczka Wlora, gdzie czeka na nas nocleg i kolacja.

Dzień 10. Wlora – Apolonia – Berat – Durres

Dystans: ok. 200 km busem/ 50 km rowerem
Dzisiejszy etap rowerowy prowadzi wzdłuż zatoki Wlora i sosnowego lasu do klasztoru Zvernec. Najpierw odwiedzamy ruiny Apollonii, doryckich ruin z VI wieku p.n.e. BC – z imponującymi relikwiami z czasów greckich i rzymskich. Opcjonalnie odwiedzić możemy miejscowość Berat, znaną jako „Białe Miasto Tysiąca Okien” – miasteczko w stylu osmańskim. Najpiękniejszy w miejscowości jest obszar zamkowy z małymi domkami i Muzeum Ikon Onufriego, obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kontynuujemy naszą wyprawę rowerową do miasta portowego Durres. Opcjonalnie w miejscowości możliwa wizyta w rzymskim amfiteatrze, termach, bizantyjskim forum i weneckiej wieży.

Dzień 11. Durres – Tirana wyjazd

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Tiranie i powrót do domu lub opcjonalnie możliwość przedłużenia pobytu w Albanii.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 10 noclegów ze śniadaniami i obiadokolacjami w lokalnych hotelach 3+ i 4-gwiazdkowych (kategoryzacja lokalna)
 • Bilety wstępu do zabytków, których zwiedzanie jest wpisane w plan wycieczki
 • Transfer z oraz do lotniska w Tiranie
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Transfer bagażu
 • Bus z kierowcą towarzyszący turystom podczas całe wycieczki umożliwiający podjechanie nim w razie problemów z wymagającymi podjazdami
 • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem
 • GPS-track
 • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu
 • Minimalna liczba osób potrzebna do organizacji wycieczki:  2 osoby

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca zakończenia wycieczki
 • Wynajem rowerów
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży
 • Dodatkowe posiłki w czasie wycieczki

Cena za osobę (w pokoju dwuosobowym):

Sezon 1 (1.05-31.05 oraz 01.09-30.10.2021):  5930 zł

Sezon 2 (01.07-31.08.2021): 6400 zł

Dopłata za nocleg w pokoju jednoosobowym: 880 zł/osoba

Dodatkowe rabaty:

Rabaty dla dzieci na życzenie – wycena indywidualna

Koszt wynajmu rowerów na czas trwania wycieczki:

Rower trekkingowy KTM & Pegasus – 50 zł/osoba/dzień

Rower elektryczny KTM & Pegasus – 75 zł/osoba/dzień

Potwierdzone terminy wycieczki:

Start wycieczki Sezon 1:

MAJ: 29.05

CZERWIEC: 12.06; 26.06

WRZESIEŃ: 04.09; 18.09

PAŹDZIERNIK: 02.10; 16.10

Start wycieczki Sezon 2:
LIPIEC: 10.07; 24.07
SIERPIEŃ: 07.08; 21.08

ORGANIZACJA DODATKOWYCH TERMINÓW NA ŻYCZENIE

W OFERCIE RÓWNIEŻ:
• ALBANIA W WERSJI 8 DNIOWEJ
• ALBANIA 11 DNI
• CHORWACJA – CZARNOGÓRA – ALBANIA – MACEDONIA – KORFU 14 DNI

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Albanii, Czarnogóry i Macedonii bez wizy i przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 180 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu. Potrzebujesz ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Dokument wjazdowy powinien mieć zapas ważności 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Albanii..

 

Jak dojechać:

Samolotem – najwygodniejszym rozwiązaniem jest podróż samolotem do stolicy Albanii Tirany, skąd w cenie mamy odbiór z lotniska i transfer do hotelu, skąd następnego dnia rozpocznie się wycieczka rowerowa.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej

2 + 12 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej, pieszej czy relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →