Albania wycieczka rowerowa 10 dni

wyprawy rowerowe Albania

Wycieczka indywidualna lub z pilotem

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 10 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania, w wersji z pilotem dodatkowo lunche i obiadokolacje

Noclegi: hotele 3 i 4*

Poziom trudności: średnia, miejscami trudna duże przewyższenia

Łączna ilość km do przejechania: ok.  474 km

Cena: od 4500 zł

Albania, „słoneczna kraina Europy”, to wspaniały wakacyjny raj na zachodnim wybrzeżu Bałkanów. Zanurz się w krainie Skipetarów, jak lubią nazywać siebie Albańczycy, którzy odegrali ważną rolę w przeszłości Bałkanów, dawno zapomnianą, a dziś ponownie poszukuje się i odnajduje połączenie z Europą. Podczas wycieczki miniemy wiele unikalnych architektonicznie pasm górskich, wąwozów, rzek i dolin. Miasta i budynki wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO mówią o bogatej historii tego kraju.

Nasza wycieczka rowerowa poprowadzi Cię wzdłuż Jeziora Ochrydzkiego, imponującego południowego regionu górskiego, odciętego wybrzeża Morza Jońskiego, Przełęczy Cezara i Vlora Buch aż do południowego Adriatyku z kamienistym i sosnowym wybrzeżem. Trasa prowadzi głównie po małych bocznych drogach, w większości utwardzonych, na małych odcinkach również po dobrze utwardzonych drogach żwirowych. Ta obfitująca w doświadczenia wycieczka rowerowa wymaga średniego poziomu sprawności, ponieważ są też dni, w których pokonuje się ponad 1000 metrów wysokości. Autobus jest dostępny w każdym momencie aby móc do niego wsiąść w razie problemów z podjazdem i wysiąść aby rozkoszować się zjazdem z górki 😊 Zalecamy noszenie kasku rowerowego!

Krótkie podsumowanie trasy:

Dzień 1. Przyjazd do Tirany w Albanii

Dzień 2. Tirana – Pogradec

Dzień 3. Pogradec – Korce

Dzień 4. Korce – Sotire

Dzień 5. Sotire – Benje

Dzień 6. Benje – Gjirokaster

Dzień 7. Gjirokaster – Sarande

Dzień 8. Sarande – Himare

Dzień 9. Himare – Vlore

Dzień 10. Vlore – Tirana wyjazd

 

Dzień 1. Tirana

wyprawy rowerowe

Tętniąca życiem, kolorowa Tirana to bijące serce Albanii, gdzie nadzieje i marzenia tego maleńkiego narodu łączą się w tętniący życiem wir ruchu ulicznego, zuchwały konsumpcjonizm i nieskrępowaną zabawę. Centrum Tirany, które przeszło transformację o niezwykłych proporcjach od czasu przebudzenia się z komunistycznego snu na początku lat 90., jest teraz nie do poznania, z kolorowymi budynkami, placami publicznymi i deptakami, po których spaceruje się z przyjemnością.

Modny Blloku tętni życiem w barach i kawiarniach na wysokich obcasach, podczas gdy wielkie bulwary miasta są wyłożone fascynującymi reliktami jego osmańskiej, włoskiej i komunistycznej przeszłości, od delikatnych minaretów po głośne socjalistyczne murale. Dodaj do tego kilka doskonałych muzeów, a otrzymasz przekonującą listę powodów, aby przybyć tutaj dzień wcześniej.

Na lotnisku w Tiranie spotykacie się Państwo z kierowcą , który przewiezie Państwa do hotelu w centrum Tirany. Podczas relaksującej kolacji spotkacie się Państwo z całą grupą. Po zameldowaniu się w hotelu, w zależności od przylotów, będziemy mieli okazję odbyć wycieczkę po Tiranie i odwiedzić bunkier nuklearny Enver Hoxha, targ owocowo-warzywny i narodowe muzeum historii obok nowo wybudowanego miasta centrum Tirany. Przed powitalną kolacją anglojęzyczny przewodnik zapozna Państwa ze wszystkimi szczegółami wycieczki i opowie wszystko, co należy wiedzieć o tej niesamowitej wycieczce. Otrzymają Państwo również sakwy, z których będziecie korzystać podczas wycieczki, a także zestaw map ze szczegółami dotyczącymi każdego dnia jazdy.

Dzień 2. Tirana – Pogradec

wyprawy rowerowe

wyprawy rowerowe

Dystans: 29 km rowerem, transfer busem: ok. 2 godziny, przewyższenia: 70 m

Poranek rozpoczniemy dwugodzinnym transferem na północną stronę Jeziora Ochrydzkiego. Skąd, po przygotowaniu rowerów do jazdy, rozpoczniemy wycieczkę rowerową wzdłuż malowniczego brzegu jeziora Ochrydzkiego w kierunku miasteczka Pogradec. Po dotarciu do naszego hotelu w miejscowości Tuszemiszt, zaledwie 4 km na wschód od Pogreadec, lunch będzie serwowany w restauracji na nabrzeżu w parku narodowym Drilon. Po zakwaterowaniu w hotelu po południu kontynuujemy jazdę na rowerze, przejazd do Macedonii i zwiedzanie klasztoru św. Nauma.

Jezioro Ochrydzkie, jedno z najstarszych jezior na świecie, powstało w odległych epokach geologicznych w wyniku zmian tektonicznych, a dzięki unikalnej florze i faunie jezioro jest jednym z największych rezerwatów biologicznych w Europie i z 212 znanymi gatunkami endemicznymi i powierzchnią 358 km2 jest prawdopodobnie najbardziej zróżnicowanym jeziorem na świecie.

Dzień 3. Pogradec – Korce

wycieczki rowerowe

wyprawy rowerowe

Dystans: ok. 51 km rowerem/ przewyższenia: 512 m

Opuszczając Jezioro Ochrydzkie wspinamy się na wysoki płaskowyż otoczony górami. Przez chwilę jechać będziemy wąwozem, aż dotrzemy do rozległej równiny i kolorowej mozaiki poszczególnych gospodarstw. W zależności od naszego przybycia do miasta, będziemy mieli czas, aby odwiedzić stary rynek i jego urocze brukowane uliczki biegnące między głównymi ulicami. Dzień kończy się krótką pieszą wycieczką po Korce, zwanym Paryżem Albanii.

Miejscowość Korcë stała się ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym w XVIII wieku dzięki rozwojowi handlu z sąsiednimi regionami. Od wieków jest ważnym ośrodkiem religijnym dla prawosławnych i muzułmanów. W okresie osmańskim stała się jednym z ośrodków rosnącej tożsamości albańskiej. Pierwsza szkoła nauczania w języku albańskim powstała tam w 1887 r., a następnie w 1891 r. w Albanii powstała pierwsza szkoła dla dziewcząt.

Dzień 4. Korce – Sotire

wyprawy rowerowe wyprawy rowerowewyprawy rowerowe

Dystans: ok. 72 km rowerem, przewyższenia: 1170 m 

Opuszczamy rolniczy płaskowyż Korce, stopniowo wspinając się rowerem na przygraniczne góry, następnie mijamy krajobraz jałowych skał poprzetykanych dzikimi kwiatami. Mijać będziemy liczne przełęcze i doliny, wspinając się do serca gór Grammoz i pokonując przełęcz Barmash na wysokości 1159m. Zatrzymamy się na obiad w miejscowości Ersekë, najwyżej położonym mieście Albanii około 1000m n.p.m. Nocleg zaplanowany jest na farmie Sotirë, położonej w spokojnej dolinie. Po zakwaterowaniu w jednym z zalesionych bungalowów, zrelaksuj się nad stawami rybnymi przy lampce rodzinnego, specjalnego czerwonego wina z winogron rosnących na wysokości 1000m.

Dzień 5. Sotire – Benje

wyprawy rowerowewyprawy rowerowewyprawy rowerowe

Dystans: ok. 66 km rowerem, przewyższenia 660 m

Na początku dzisjeszej trasy rowerowej czeka nas wspinaczka z Sotirë na płaskowyż lasu sosnowego, otoczonego strzelistymi szczytami, następnie dotrzemy do źródła rzeki Vjosa i zjedziemy przez spektakularny wąwóz do Leskovik. 17-kilometrowy zjazd do Çarshovë to zarówno przyjemność, jak i dreszczyk emocji podczas jednej z najbardziej malowniczych tras podczas całej naszej wycieczki. Podążamy trasą Corniche wysoko nad rzeką do Përmet, słynącego z kuchni i mocnej raki. Po przybyciu do naszego pensjonatu na lunch, w wiosce Bënjë, pojedziemy tam dalej przez kolejne 4 km do basenów termalnych Langarica i kanionu. Miejsce i koniec drogi wyznacza starożytny osmański most z XVI wieku. Jeśli masz ochotę na przygodę i chcesz popływać samotnie w jednym z bardziej odosobnionych basenów, budowanych każdej wiosny przez mieszkańców, wędruj w górę rzeki przez jeden z najwspanialszych kanionów w Europie.

Dzień 6. Benje – Gjirokaster

wycieczki rowerowewyprawy rowerowe

Dystans: ok. 70 km rowerem, przewyższenia: 427 m

Rano kontynuujemy wycieczkę rowerową w kierunku Këlcyre, odległych szczytów zwanych zębami rekina, które wg legend strzegą wąwozu. Podążając kolejnym wąwozem dotrzemy do zbiegu Drinos. Gdzie rozpościera się widok na szeroką równinę z miastem Gjirokastër (miasto 1000 stopni). Gjirokastër, miasto „muzealne”, jest jednym z najpiękniejszych w Albanii. Po zakwaterowaniu w naszym hotelu udamy się na zwiedzanie z przewodnikiem, zwiedzając urokliwe brukowane uliczki między budynkami o białych ścianach i fascynującymi tradycyjnymi domami, a przy odrobinie szczęścia możemy być świadkami jednego z wielu festiwali kulturalnych, organizowanych przez miasto. Najsłynniejszym z nich jest Gjirokastër National Folklore Festival, organizowany od 1968 roku i uważany za najważniejsze wydarzenie w kulturze albańskiej.

Dzień 7. Gjirokaster – Sarande

wyprawy rowerowewyprawy rowerowewycieczki rowerowe

Dystans: ok. 70 km rowerem, przewyższenia: 525 m

Dzień zaczniemy od krótkiego transferu, rowerem ruszymy na szczyt przełęczy Muzina w kierunku Sarandy – zwana bramą do południowej Albanii na wybrzeżu Morza Jońskiego, wciśnięta między wysokie góry a morze. Krótka przejażdżka rustykalnym promem prowadzi nas do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Butrint, jednego z najważniejszych skarbów archeologicznych w kraju, gdzie wyraźnie widoczne są wpływy starożytnych cywilizacji. Po przerwie na zwiedzanie Butrint, udamy się wzdłuż wybrzeża na północ, cały czas mając po lewej stronie morza wyspę Korfu.

Zamieszkane od czasów prehistorycznych Butrint było miejscem greckiej kolonii, rzymskiego miasta i biskupstwa. Po okresie prosperity pod rządami bizantyjskimi, a następnie krótkiej okupacji przez Wenecjan, miasto zostało opuszczone w późnym średniowieczu po uformowaniu się na tym obszarze bagien. Obecne stanowisko archeologiczne reprezentuje każdy okres rozwoju miasta.

Dzień 8. Sarande – Himare

Dystans: ok. 52 km rowerem, przewyższenia: 1064 m

Dzisiejsza trasa rowerowa będzie przypominać przejażdżkę kolejką górską. Wyjeżdżamy, gdy poranne mgły są powoli wypierane przez słońce, stromo wspinając się z Sarandy na skalisty płaskowyż. Następnie przejeżdżać będziemy wokół cypli i przez liczne przełęcze do zatok. Za każdym razem wysiłek włożony do przejechania każdego etapu nagradzać nas będzie oszałamiającą górską scenerią po prawej i widokiem na wybrzeże po lewej. Po drodze odwiedzimy zamek Porto Palermo, owiany wieloma tajemnicami wenecki zamek, błędnie uważany za zbudowany przez Ali Pasha z Tepelena w XIX wieku. W ostatnim etapie dzisiejszej wycieczki rowerowej zejdziesz na długą plażę i zatokę Himarë, gdzie znajdzesz mnóstwo czasu na kąpiel w czystych, błękitnych wodach riwiery albańskiej.

Dzień 9. Himare – Vlore

Dystans: ok. 64 km rowerem, przewyższenia: 1590 m

Dzisiejsza zaplanowana trasa rowerowa jest nie tylko najtrudniejsza, ale i obfitująca wnajbardziej spektakularne widoki. Stopniowo będziesz wspinać się z poziomu morza na wysokość 1000 m przez lasy, wąwozy i serpentyny. Po przerwie w pięknym parku narodowym Llogara zjdziemy do Wlory na popołudniowy relaks nad wybrzeżem Morza Jońskiego.

W 48 r. p.n.e. podczas rzymskiej wojny domowej Juliusz Cezar wylądował ze swoimi legionami na pobliskiej plaży Palase. Wkrótce przekroczył góry na przełęczy Llogara w miejscu nazwanym później Przełęczą Cezara, aby ścigać tam swojego przeciwnika Pompejusza. Od wieków to spektakularne pasmo górskie niemal całkowicie izolowało tę część wybrzeża od reszty kraju. Dlatego lokalni mieszkańcy mieli łatwiejsze połączenia drogą morską z Korfu i Grecją niż drogą lądową z Albanią śródlądową.

Dzień 10. Vlores – transfer na lotnisko w Tiranie

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Tiranie (ok. dwie i pół godziny jazdy) i powrót do domu lub opcjonalnie możliwość przedłużenia pobytu w Albanii.

Świadczenia zawarte w cenie wycieczka indywidualna:

 • 9 noclegów ze śniadaniami w lokalnych hotelach 3+ i 4-gwiazdkowych (kategoryzacja lokalna)
 • Transfery zgodnie z opisem
 • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem, mapy
 • Wynajem roweru
 • Transoort bagażu między miejscami noclegowymi
 • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu
 • Minimalna liczba osób potrzebna do organizacji wycieczki:  2 osoby

Świadczenia zawarte w cenie wycieczka z pilotem:

 • 9 noclegów ze śniadaniami, lunchami i obiadokolacjami w lokalnych hotelach 3+ i 4-gwiazdkowych (kategoryzacja lokalna)
 • Transfer z oraz do lotniska w Tiranie
 • Opiekun wycieczki jadący razem z grupą, anglojęzyczny
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Transfer bagażu
 • Bus z kierowcą towarzyszący turystom podczas całe wycieczki umożliwiający podjechanie nim w razie problemów z wymagającymi podjazdami
 • Mapy
 • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu
 • Minimalna liczba osób potrzebna do organizacji wycieczki:  1 osoba

  Świadczenia nie zawarte w cenie:

  • Dojazd do miejsca startu wycieczki
  • Powrót z miejsca zakończenia wycieczki
  • Wynajem roweru elektrycznego
  • Dodatkowe noclegi
  • Prywatne wydatki podczas podróży
  • Dodatkowe posiłki w czasie wycieczki

  Cena za osobę (w pokoju dwuosobowym):

  Wycieczka indywidualna:  4500 zł

  Wycieczka z pilotem: 5600 zł

  Dopłata za nocleg w pokoju jednoosobowym: 1000 zł

  Dodatkowe rabaty:

  Rabaty dla dzieci na życzenie – wycena indywidualna

  Koszt wynajmu rowerów na czas trwania wycieczki:

  Rower elektryczny – 950 zł

  Potwierdzone terminy wycieczki z pilotem:

  KWIECIEŃ: 05.04 – 14.04; 11.04 – 20.04 ; 21.04 – 30.04 ; 30.04 – 09.05

  MAJ: 12.05 – 21.05; 15.05 – 24.05; 20.05 – 29.05 ; 23.05 – 01.06

  CZERWIEC: 01.06 – 10.06; 06.06 – 15.06 ; 16.06 – 25.06 ; 22.06 – 01.07

  LIPIEC: 01.07 – 10.07

  SIERPIEŃ: 24.08 – 02.09 ; 31.08 – 09.09

  WRZESIEŃ: 09.09 – 18.09; 19.09 – 28.09; 20.09 – 29.09; 27.09 – 06.10 ; 29.09 – 08.10

  PAŹDZIERNIK: 06.10 – 15.10; 08.10 – 17.10 ; 15.10 – 24.10 ; 17.10 – 26.10

  W OFERCIE RÓWNIEŻ:
  ALBANIA – CZARNOGÓRA – KOSOWO i MACEDONIA 15 DNI

  Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Albanii bez wizy i przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 180 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu. Potrzebujesz ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Dokument wjazdowy powinien mieć zapas ważności 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Albanii..

   Jak dojechać:

  Samolotem – najwygodniejszym rozwiązaniem jest podróż samolotem do stolicy Albanii Tirany, skąd w cenie mamy odbiór z lotniska i transfer do hotelu, skąd następnego dnia rozpocznie się wycieczka rowerowa.

  Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

  6 + 12 =

  wycieczki rowerowe bon turystyczny

  Hotel Białowieski

  Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

  SZCZEGÓŁY →