Grecja, Kreta – indywidualna wycieczka piesza

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka piesza

Czas trwania: 8 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania i obiad w Omalos

Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa, miejscami średnia

Cena: od 3050 zł

Dzika, nieokiełznana… a jednak tak gościnna. Kreta to wyspa z charakterem, czasem buntownicza, ale również taka, która otwiera swoje drzwi na oścież, zanim nawet zapukasz. Kreta jest jak jej góry, poprzecinane spektakularnymi wąwozami schodzącymi do morza śródziemnego, do maleńkich nadmorskich kurortów, w których wypoczniesz jak we śnie. Kreta jest kwintesencją swoistego sojuszu morza i gór, z których wiele przekracza 2000 metrów, zwłaszcza w paśmie górskim Lefka Ori, (czyli po grecku Białe Góry – nawiązanie do wapienia, który je tworzy), gdzie odbywa się nasza wędrówka. Nasza ośmiodniowa wycieczka podąża za częścią europejskiego szlaku E4 wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża wyspy ze wspaniałymi wyprawami do wąwozów Agia Irini i Samaria – najsłynniejsze miejsca wędrówki na wyspie. Piękne dziedzictwo Chanii pochodzi od weneckich i osmańskich mieszkańców, którzy przybyli na wyspę. Podczas wędrówki odryjemy: starożytne pozostałości, takie jak miejsce Lyssos między Paleochora a Sougia lub kaplica poświęcona św. Pawłowi między Agia Roumeli i Loutro.

 

Krótkie podsumowanie trasy:

Dzień 1. Przyjazd na wyspę Kreta, transfer to Chanii

Dzień 2. Chania – Paleochora

Dzień 3. Paleochora Sougia

Dzień 4. Agia Irini gorges – Omalos

Dzień 5. Wąwóz Samaria

Dzień 6. Agia Roumeli Loutro

Dzień 7. Loutro Chania

Dzień 8. Kreta wyjazd

Dzień 1. Grecja, wyspa Kreta przyjazd

Przyjazd/przylot we własnym zakresie na Kretę. Na lotnisku czeka na Państwa transfer do centrum miasta Chanii. Dotrą Państwo do najładniejszego miasta Krety, które charakteryzuje się wenecką architekturą, dzielnicą turecką, licznymi muzeami, weneckim portem czy meczetem janczarów. Miasto jest bardzo urocze i przyjemne do spacerów jego uliczkami lub po prostu spędzeniem czasu na tarsie jednej z przyportowych kafejek.

 

 

 

 

 

 

Dzień 2. ChaniaPaleochora

Przejazd miejskim autobusem z Chanii do miejscowości Paleochora, nadmorska wioska. Meldują się Pańśtwo w hotelu i mają wolny dzień na poczucie atmosfery Krety. Polecamy kąpiele w morzu i opalanie się na pięknej, piszczystej plaży. Polecamy również wizytę w ruinach zamku Selino, zbudowanego w 1279 roku przez Wenecjan.

Nie zawarte w cenie: bilet Chania-Paleochora

Dzień 3. PaleochoraSougia

Dystans: ok. 5-6 godzin spaceru, przewyższenia: +450m, – 450 m

Dzisiejsza wspaniała wędrówka, rozpoczyna się nad morzem i prowadzi nas na płaskowyż, gdzie następnie prowadzi w dół wąwozem w kierunku antycznego Lyssos. Ta wioska jest rajem dla miłośników historii, ponieważ znaleźć tu można ślady  cywilizacji greckiej i rzymskiej. Znajdująca się tu szmaragdowa zatoka i port jest oazą zieleni. Jest dostępny tylko drogą morską lub pieszo. Później wspinać się będą Państwo na płaskowyż i podążać małym zacienionym wąwozem Selinou, który prowadzi do pięknej wioski Sougia z portem i plażami. Nocleg w hotelu lub rodzinnym pensjonacie w Sougia.

Dzień 4. Agia IrinigorgesOmalos

Dystans: 4-5 godzin spaceru, przewyższenia: +610 m, – 30 m

Przejazd autobusem (brak w zestawie) na początek wąwozu Agia Irini (ok. 5 km) lub spacer do tego punktu. Wchodzą Pańśtwo do wąwozu Agia Irini, który jest bardziej dziki niż Samaria. Jego koryto jest zielone i porośnięte platanami i krzewami oleandrów; czasami do lipca można nawet zobaczyć płynącą tam wodę. Przejazd do wioski Omalos (nie wliczony w cenę; należy uzgodnić z hotelem przed wyjazdem). Przyjazd na płaskowyż, wysiadami wśród pasących się owiec, a morze wydaje się być tak daleko. Za wąwozem Agia Irini można iść prosto do Omalos, bez transferu. W takim przypadku należy dodać 2 godziny marszu i 400 m podejścia. Po przyjeździe i zameldowaniu się w hotelu czekać będzie na Państwa obiad.

Nie zawarte w cenie: transfer do wąwozu Agia Irini, transfer z wąwozu Agia Irini do Omalos

Dzień 5. Wąwóz Samaria

 

Dystans: 5 – 6 godzin spaceru, przewyższenia: – 1277 m
Krótki przejazd do Xyloskalo (zawarte w cenie), na początek słynnego wąwozu Samaria, którym schodzimy do wioski Agia Roumeli, na południowym wybrzeżu. Samaria jest wyjątkowym i imponującym 16-kilometrowym wąwózem, wpisanym na listę UNESCO. Stopniowe zejście zapewnia wspaniałe widoki. Po dotarciu nad Morze Śródziemne polecamy kąpiel. Uwaga: wąwóz otwarty od 1 maja do 15 października.

 

Ważne: poza okresem otwarcia wąwozu Samaria lub w przypadku złej pogody (wąwóz może zostać zamknięty ze względu na ryzyko pożaru lub ogromnego deszczu) zostaną Państwo przewiezieni rano do Sougii (około 1h, transfer w cenie) i promem (nie wliczony w cenę, około 12 € / osoba) przepłyną Państwo do wioski Agia Roumeli (wypłynięcie o 09:20, przypłynięcie o 10:00). W wolnym czasie mogą Państwo  pozwiedzać okolicę (spacer po wybrzeżu) lub odpocząć na plaży.

Dzień 6. Agia Roumeli Loutro

 

Dystans: ok. 4 – 5 godzin, przewyższenia: +300 m, – 300 m

Wędruj brzegiem morza, mijając miejsce Agios Pavlos i jego kaplicę z XII wieku. Według legendy jest to miejsce, w którym podczas burzy św. Paweł został wyrzucony na brzeg i gdzie ochrzcił pierwszych chrześcijan na Zachodzie. Dotrzesz do Loutro, pięknej wioski z białymi domami, całkowicie odizolowanej nad morzem i przylegającej do zbocza góry. Kilka razy podczas wędrówki będziesz miał okazję na przemian spacerować i pływać, szczególnie pod koniec etapu, w turkusowych wodach Lykos i jego małej plaży z płytami z białego marmuru lub w starożytnym Feniksie i jego małym porcie , niedaleko Loutro. Na plaży z marmurowymi płytami będziesz mógł dotrzeć bezpośrednio do Loutro taksówką (nie wliczona w cenę, do rezerwacji na miejscu). Odwiedzisz fort wenecki z widokiem na morze i wioskę. Do Loutro można się dostać tylko drogą morską lub pieszo.

Dzień 7. Loutro Chania

Ostatni dzień wycieczki, rano mają Państwo czas wolny, następnie zaplanowany jest powrót do Chanii łodzią lub autoubsem (ceny przejazdu nie są w cenie wycieczki, do samodzielnego zakupu).

Dzień 8. Chania – koniec wycieczki

 

Po śniadaniu następuje niestety koniec wycieczki, o umówionej godzinie czekać będzie na Państwa transfer na lotnisko. 

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 7 noclegów w lokalnych hotelach lub pensjonatach, pokoje z łazienką
 • wyżywienie: śniadania i obiad w Omalos
 • Przewóz bagaży między hotelami
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Transfer z lotniska Chania/Heraklion do centrum miasta
 • Transfer z Omalos do Xyloskalo
 • Transfer z Omalos do Sougia (jeśli wawóz Samaria będzie zamknięty dla turystów)
 • szczegółowy opis tras w wersji online
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

 

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca końcowego wycieczki
 • Transfer pomiędzy Heraklionem i Chanią
 • transfery łodzią i niezawarte w opisie przejazdy taksówkami i autobusami
 • bilety wstępu do atrakcji turystycznych
 • ubezpeieczenie
 • obiady i lunche (z wyjątkiem obiadu w Omalos)
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży
 • Opłaty miejscowe

 

Cena wycieczki za osobę w pokoju dwuosobowym:

OdDorezerwacja 2 osobyrezerwacja 3 osobyrezerwacja 4 osoby
06.05.202431.05.20243050 zł2800 zł2650 zł
01.06.202430.06.20243160 zł2880 zł2760 zł
01.07.202430.09.20243250 zł2950 zł2800 zł
01.10.202415.10.20243160 zł2880 zł2760 zł

Termin wycieczki pieszej2022:

Codziennie od 06.05.2024 do 15.10.2024

*Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

Grecja znajduje się w Strefie Schengen, do przekroczenia granicy potrzebny jest tylko dowód osobisty.

Na wyspę Kreta najlepiej dostać się samolotem na lotniska Chania lub Heraklion. W razie potrzeby możemy pomóc z rezerwacją lotu.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

4 + 15 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →