Litewskie wybrzeże Bałtyku rowerem – indywidualna wycieczka rowerowa

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa, rejs statkiem

Czas trwania: 8 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania 

Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa

Łączna ilość km do przejechania: do 253 km

Cena: od 2800 zł

Litewskie wybrzeże Morza Bałtyckiego z kurortem Połąga i Parkiem Narodowym Mierzei Kurońskiej, wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Teren ten mogą zwiedzić Państwo indywidualnie na rowerze po bardzo malowniczych trasach rowerowych. Dzięki tej formie wakacji  poznają Państwo tradycyjne litewskie życie na wsi, jeżdżąc na rowerze z bocianami w regionie delty Niemna. Ta trasa częściowo obejmuje Nadmorską Trasę Rowerową, która nadal jest oficjalnie oznakowaną trasą rowerową na Litwie. Trasa rozpoczyna się i kończy w historycznym nadmorskim mieście Kłajpedzie (znanym od wielu lat jako Memel), które szczyci się bogatą, burzliwą historią od XIII wieku. Obecnie jest to tętniące życiem, nowoczesne miasto oferujące wiele doskonałych możliwości spędzania wolnego czasu, od wycieczek historycznych po sporty wodne. Znajduje się tam szeroki wybór kawiarni i restauracji oraz wiele dorocznych festiwali, m.in. jazzu, folkloru. Polecamy spędzenietu dodatkowej noce na początku lub na końcu wycieczki.

Podczas wycieczki dwie noce spędzą Państwo w Nidzie, największej osadzie na Mierzei Kurońskiej. Jest to idealne miejsce na relaksującą przerwę nad morzem lub zwiedzanie okolicy  piechotą, rowerem lub kajakiem. Jest to doskonały sposób na poznanie wyjątkowego otoczenia miejscowości, jej geologii, ptactwa, laguny itp.

Krótkie podsumowanie trasy rowerowej przy starcie wycieczki w sobotę lub środę:

Dzień 1. Przyjazd do Kłajpedy

Dzień 2. Kłajpeda – Połąga

Dzień 3. Połąga – Veiviržėnai – Šilutė

Dzień 4. Šilutė – wyspa Rusne – delta Niemna

Dzień 5. Šilutė – Mierzeja Kurońska – Nida

Dzień 6. Nida dzień wolny

Dzień 7. Nida – wydmy Mierzei Kurońskiej – Kłajpeda

Dzień 8. Kłajpeda koniec wycieczki

Krótkie podsumowanie trasy rowerowej przy starcie wycieczki w niedzielę lub czwartek:

Dzień 1. Przyjazd do Kłajpedy

Dzień 2. Kłajpeda – Silute

Dzień 3. Šilutė – wyspa Rusne – delta Niemna

Dzień 4. Šilutė – Mierzeja Kurońska – Nida

Dzień 5. Nida dzień wolny

Dzień 6. Nida – wydmy Mierzei Kurońskiej – Kłajped

Dzień 7. Kłajpeda – Połąga – Kłajpeda

Dzień 8. Kłajpeda koniec wycieczki

Dzień 1. Kłajpeda przyjazd

Przyjazd do Kłajpedy we własnym zakresie, po zameldowaniu się w hotelu – odrestaurowaym młynie, znajdującym się w centrum miasta, polecamy spacer po starym mieście,

Dzień 2. Kłajpeda – wybrzeże Bałtyku – Połaga – Kłajpeda

Dystans: ok. 58 km rowerem

Lokalny gospodarz spotka się z Państwem w hotelu o 9 rano, przekaże zarezerwowane rowery (wprzypadku opcji wynajmu) i opowie o zaplaowanej trasie. Dzisiaj wybierają się Państwo rowerem do kurortu Połąga, do której prowadzi idylliczna trasa, prowadząca na północ przez Las Giruliai i Nadmorski Park Regionalny, dawny sowiecki poligon wojskowy. Po drodze miną Państwo jezioro Plazė i Przylądek Holendra – nadmorski klif i po drodze będzie wiele okazji do zrobienia sobie przerwy i kąpieli w morzu. Przybywając do Połągi można odwiedzić Park Botaniczny i niezwykłe Muzeum Bursztynu mieszczące się w dawnym pałacu, zrelaksować się na kilometrach piaszczystej, białej plaży, spacerować po 470-metrowym molo i rozkoszować się urokliwymi kafejkami i restauracjami przy deptaku J.Basanavičiusa . Powrót do Kłajpedy tą samą lub nieco inną trasą.

Dzień 3. Kłajpeda – Šilutė

Dystans: ok. 47 km rowerem, ok. 40 km busem

Dzień rozpoczyna się od krótkiego przejazdu do małego miasteczka Veiviržėnai, skąd rozpocznie się zaplanowana na dzisiaj wycieczka rowerowa malowniczymi wiejskimi drogami przez łąki Pamarys do Szyłokardy, niegdyś znanego targu rybnego ze starym rynkiem i portem oraz mnóstwem kawiarni i restauracji. Dzisiejsza trasa prowadzi przez region o jednej z największych populacji bocianów w Europie; dlatego bocian biały zasługuje na miano narodowego ptaka Litwy. Po drodze polecamy przystanek w miejscowości Švėkšna, aby zwiedzić posiadłość z pięknym parkiem i imponującym neogotyckim kościołem św. Jakuba Apostoła.

Dzień 4. Šilutė – wyspa Rusnė – delta Niemna – Šilutė

Dystans: ok. 47 km rowerem

Dziś rano jadąc wąskimi uliczkami i ścieżkami dla powozów konnych  dotrą Państwo na jedyną wyspę Litwy – Rusnė, zlokaliowaną przy granicy z Rosją i znajdującą się w Parku Regionalnym Delty Niemna. Wieś Rusnė jest pełna wiejskiego uroku, a jej muzeum przedstawia tradycyjne gospodarstwo rybackie. Stojąc nad brzegiem Niemna w Rusnė, zaledwie 100 metrów po drugiej stronie rzeki widać rosyjski Obwód Kaliningradzki. Po drodze zwiedzić można wioskę Rusnė z pomnikiem słynnego indyjskiego przywódcy Mahatmy Gandhiego i jego bliskiego przyjaciela Hermanna Kallenbacha. Przejażdzka dookoła wyspy pozwala na poznanie jej dzikiej przyrody i zapewnia piękne widoki z wież do obserwacji ptaków i XIX-wiecznej latarni morskiej w porcie Uostadvaris.

Dzień 5. Šilutė – Mierzeja Kurońska – Nida

Dystans: ok. 33 km rowerem, ok. 14 km statkiem

Rowerem dotrą Państwo do przylądka Ventė ze stacją obrączkowania ptaków i muzeum ornitologicznego. Polecamy przystanek i odwiedzenie XIX-wiecznej latarni morskiej, skąd można rzucić okiem na błyszczące wydmy Mierzei Kurońskiej, a następnie siedzą wygodnie, przekraczają Państwo lagunę promem (ok. 1,5-2 godziny rejsu) i dotrą do Nidy, największej osady Mierzei Kurońskiej. Hotel leży w sercu dawnej wioski rybackiej.

Dzień 6. Dzień wolny w Nidzie

Nida jest jednym z najpiękniejszych kurortów na Litwie, otoczona z jednej strony Zalewem Kurońskim i z drugiej drobnymi piaszczystymi plażami wybrzeża Bałtyku. Miejcowość słynie z bursztynu – trałowanego z dna morskiego i imponujących wydm – jest tu wiele możliwości spędzenia wolnego czasu, można też po prostu oddać się odpoczynkowi na plaży. Odwiedzić moją Państwo Dom Rybaka, Galerię Bursztynu i letni dom słynnego pisarza Tomasza Manna; zrelaksować się na plaży, popłynąć tradycyjną żaglówką, kajakiem, aby zobaczyć Martwe Wydmy i na koniec dnia wybrać się do jednej z licznych kawiarni i restauracji.

Dzień 7. Nida – wydmy Mierzei Kurońskiej – Kłajpeda

   

Dystans: ok. 58 km rowerem

Dzisiaj jechać będą Państwo rowerem przez ponadczasowy krajobraz mierzei spokojną nadmorską ścieżką rowerową prowadzącą do Kłajpedy. Często trasa prowadzi przez lasy sosnowe, wybrzeże zawsze jest w pobliżu. Jedynymi wzgórzami do pokonania na zaplanowanej trasie są dwie wydmy przez które prowadzi ścieżka rowerowa. Poleamy zatrzymanie się przy Martwych Wydmach i obserwację kolonii czapli siwych i kormoranów. Wysokie wydmy (do 60 metrów), zwane są przez mieszkańców „litweską Saharą”. Na trasie do Judokrante, mijać będą Państwo tzw. wzgórze wiedźm, gdzie zobaczyć można dziwaczne rzeźby przedstawiające postaci z mitów litewskich. Juodkrante to także tworząca się wioska rybacka, w której wody laguny docierają wzdłuż jej linii brzegowej, co zapewnia naprawdę urocze miejsce, w którym można odpocząć i cieszyć oko widokami. Po drodze mogą zatrzymać się aństwo na złocistych piaszczystych plażach, popływać w Morzu Bałtyckim i dalej przejechać się przez lasy, aby dotrzeć do Smiltynė, skąd popłyną Państwo promem na Stare Miasto w Kłajpedzie. Tutaj zwrócą Panstwo rowery przed zameldowaniem się w hotelu.

Dzień 8. Kłajpeda koniec wycieczki

Po śniadaniu wymeldowanie się z hotelu i koniec wyciezki. Wybrać się mogą również jeszcze Państwo na ostatni spacer po Kłajpedzie lub przedłużyć pobyt.  

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 7 noclegów w lokalnych hotelach, pokoje z łazienką 
 • Opłaty miejscowe
 • wyżywienie: śniadania
 • Rejs statkiem po Mierzei Kurońskiej do Nidy
 • Transfery zgodnie z opisem
 • Transport bagaży między hotelami
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • GPS-track i szczegółowy opis trasy
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 1 osoba

 

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Wynajem rowerów
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży

 

Cena wycieczki za osobę w pokoju dwuosobowym:

sezon 1: 01.05-20.06 & 28.08-30.09.2024

sezon 2:  21.06 – 27.08.2024

 

Pokój 2-osobowy2800 zł3080 zł
Pokój 1-osobowy4400 zł4680 zł
Dopłata za obiadokolacje1060 zł1060 zł

 

Dodatkowe rabaty – do ustalenia przy rezerwacji wycieczki rowerowej

Dodatkowe noclegi – na zapytanie

Koszt wynajmu rowerów na czas trwania wycieczki:

Rower trekkingowy Unisex – od 325 zł/rower

Rower elektryczny – od  750 zł/rower

Przyczepka dziecięca – 250 zł/szt

Fotelik dziecięcy – 90 zł/szt

Termin wycieczki rowerowej 2024:

 Start wycieczki w soboty, niedziele, środy i czwartki od 01.05.2024 do 30.09.2024

*Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 1 osoba

** dodatkowe terminy w sezonie niskim od 4 osób, w sezonie wysokim od 2 osób

Litwa znajduje się w Strefie Schengen, do przekroczenia granicy potrzebny jest tylko dowód osobisty.

Samochód – najlepszym sposobem dostania się do Kłajpedy – miejsca startu wycieczki – jest podróż autem i zostawienie go na hotelowym parkingu lub parkingu strzeżonym (obie opcje za dodatkową opłatą)

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

12 + 6 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →