Południowa Portugalia, indywidualna wycieczka rowerowa wybrzeżem Algarve

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 8 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania 

Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa, miejscami średnia

Łączna ilość km do przejechania: od 206 km

Cena: od 4610 zł

Podczas tej wycieczki rowerowej przejedziesz trasę wzdłuż wybrzeża Algarve, miejając niesamowite krajobrazy takie jak: ogromne klify Sagres, otoczenie Vilamoura, Park Narodowy Ria Formosa, islamska kultura w Cacela Velha, wspaniałe krajobrazy na wybrzeżu oraz urokliwe nadmorskie wioski i miasteczka Algarve.

Rowerowe wakacje rozpoczynają się w najbardziej wysuniętym na południowy-zachód punkcie Europy kontynentalnej, na Przylądku św. Wincentego w Sagres. Odwiedzimy miasto Lagos, z jego historycznym centrum, którego początki sięgają epoki portugalskich odkryć. Jadąc wzdłuż wybrzeża Algarve, odwiedzisz kilka miejsc o starożytnych korzeniach tradycji rybackich, takich jak Portimão, Albufeira, Quarteira i wiele innych. Mijać będziemy jedne z najpiękniejszych plaż w Algarve, wspaniałą przystań Vilamoura i lasy sosnowe, które graniczą z małą laguną Foz do Almargem zapewniającą niezwykłe widoki na wybrzeże, odwiedzisz Park Narodowy Ria Formosa – jeden z siedmiu cudów natury Portugalii. Jadąc rowerem przez jego bagna, masz okazję obserwować ogromną różnorodność ptaków i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Nocując w Faro, tolicy regionu Algarve, poznamy jego niezwykłe dziedzictwo kulturowe i historyczne. Następnie jadąc wzdłuż brzegów rzeki Gilão, odwimy Tavirę, jedno z najpiękniejszych i najbardziej typowych miast w Algarve. Trasa pełna aromatów, lokalnej kultury i kuchni na koniec doprowadza nas do celu w Vila Real de Santo António, bardzo ciekawym starym mieście nad brzegiem rzeki Guadiana, która stanowi naturalną granicę między Portugalią a Hiszpanią.

Podczas wakacji na rowerze wzdłuż wybrzeża Algarve ciesz się plażami z drobnym złotym piaskiem, znajdujących się obok typowych nadmorskich wiosek i miasteczek, odkryj ich zabytki, delektuj się dużym wyborem owoców morza, typową kuchnią portugalską i nie tylko! Wycieczka a pewnością będzie wspaniałym przeżyciem!

Krótkie podsumowanie trasy rowerowej:

Dzień 1. Przyjazd do Sagres

Dzień 2. Sagres – Lagos

Dzień 3. Lagos – Portimão

Dzień 4. Portimão – Albufeira

Dzień 5. Albufeira – Faro

Dzień 6. Faro – Tavira

Dzień 7. Tavira – Vila Real de Santo António – Tavira

Dzień 8. Tavira koniec wycieczki

Dzień 1. Przyjazd do Sagres

Przyjazd do wcześniej wskazanego hotelu we własnym zakresie lub wcześniej zamówionym transferem. Znaczenie miejscowości Sagres dla historii świata jest ogromne, o czym świadczy bogactwo historycznych wydarzeń, historii i opowieści. Ruiny XVI-wiecznego fortu Baleeira, wspaniała twierdza i plaża Mareta to tylko niektóre z atrakcji, które warto tu zwiedzić.

Dzień 2. Sagres – Lagos

Dystans: ok. 51 km rowerem

Rozpocznij dzień od zwiedzania Sagres, jednego z najważniejszych obszarów w Algarve. Punkt startowy dzisiejszej trasy rowerowej znajduje się obok latarni morskiej na Przylądku Św. Wincentego – najbardziej wysuniętym na południowy zachód punkcie Portugalii i Europy kontynentalnej. Klify, które wznoszą się prawie pionowo do Atlantyku na wysokość 75 metrów są dodatkową atrakcją tego miejsca. Jadąc rowerem po spokojnych drogach, przejedziemy przez Vila do Bispo i przez Raposeira, gdzie odwiedzić można kościoły z XVIII i XVI wieku. Jadąc w kierunku wybrzeża bocznymi drogami, krajobraz rozciąga się nad zielonymi polami na łagodnych wzgórzach. W wiosce rybackiej Salema można zażyć orzeźwiającej kąpieli, obserwując tradycyjne łodzie rybackie. Spokojne ścieżki i drogi o małym ruchu z niedużymi wzniesieniami wyznaczają trasę do celu. Na plaży Burgau, zwanej też portugalskim Santorini, można zobaczyć tradycyjne narzędzia połowowe, takie jak Alcatruz, sieć skrzelowa czy urządzenie haczykowe. Skorzystaj mijając Praia da Luz i odwiedź kościół Luz de Lagos oraz ruiny łaźni rzymskich. Jadąc ścieżką rowerową otoczoną widokami na morze i klify dotrzesz do Ponta da Piedade. Polecamy poświęcić trochę czasu na zwiedzanie tego wspaniałego pomnika przyrody. Jadąc dalej wzdłuż rzeki Bensafrim dotrzesz do centrum miasta Lagos, dzisiejszego miejsca noclegu.

Dzień 3. Lagos – Portimão

Dystans: ok. 30 km rowerem

Rozpocznij dzień od zwiedzania Lagos, miasta, które odegrało kluczową rolę w epoce portugalskich odkryć, ponieważ wiele ze statków ówczesnych odkrywców wypływało właśnie stąd. Kościół parafialny Santa Maria, kościół Santo António, fort Bandeira i rynek miejski to tylko niektóre atrakcje miasta. Jadąc ścieżką rowerową i spokojnymi drogami dotrzesz do Meia Praia, gdzie możesz zażyć orzeźwiającej kąpieli. Jadąc wzdłuż wybrzeża podczas odpływu na plażach zobaczyć można wiele osób zbierających skorupiaki takie jak jak małże i sercówki. Przejeżdżając przez miejscowość Odiáxere polecamy odwiedzić znajdujący się tam XVI-wieczny kościół. Dalsza trasa do Alvor prowadzi drogą z niedużym ruchem, często mijać będziemy bociany w gniazdach. W Alvor odwiedź Morabito de São Pedro, rynek miejski i przejedź typowymi wąskimi uliczkami, gdzie polecamy przerwę na drinka lub dobry lunch w lokalnej restauracji Algarve ze świeżą rybą. Ujście rzeki Alvor jest dodatkową atrakcją i oferuje niezwykłe widoki. Kolajny etap trasy przez miejscowość Praia do Vau zachwyca krajobrazem otoczonym gładkimi klifami i nieregularnymi formacjami skalnymi. Jadąc wzdłuż wybrzeża z fantastycznymi widokami na ocean, dotrzesz do Praia da Rocha, gdzie możesz odpocząć przez resztę dnia.

 

Dzień 4. Portimão – Albufeira

Dystans: ok. 54 km rowerem

Początek etapu wyznacza ścieżka rowerowa wzdłuż brzegu rzeki Arade. Odwiedź Muzeum Portimão i odkryj silny związek miasta z kulturą rybacką. Obok rzeki Arade znajdujemy wioskę Ferragudo i od razu czujemy jej rybacki klimat dzięki łodziom rybackim nad rzeką i rybakom na chodniku przygotowującym sieci rybackie i pułapki na ryby. Polecamy wizytę w kościele Ferragudo, skąd roztacza się fantastyczny widok na ujście rzeki Arade i miasto Portimão. Ten etap trasy prowadzi w większości drugorzędnymi drogami i cichymi ścieżkami, gdzie dominuje roślinność oliwna, cyprysowa, pomarańczowa, sosnowa, figowa i dębu korkowego. W Lagoa proponujemy wizytę w Kościele Matki Boskiej i zrobienie sobie przerwy na spróbowanie tradycyjnych portugalskich wypieków, zwłaszcza Florados z Lagoa. Polecamy wizytę na cyplu Senhora da Rocha, miejscu kultowym dla Wizygotów i muzułmanów, z fantastycznym widokiem na ocean i XVI-wieczną kaplicą. Jadąc rowerem przez Armação de Pêra ciesz się nie tylko jej dziedzictwem kulturowym, ale także licznymi plażami: Vale do Olival, Armação de Pêra czy Pescadores. Przejazd rowerm przez lagunę Salgados, to dogodne miejsce do obserwacji ptaków. W Albufeirze, jadąc rowerem po krętych uliczkach, odkrywaj punkty widokowe „ukryte” między białymi domami i ciesz się lokalną rybną kuchnią oferowaną w tym mieście.

Dzień 5. Albufeira – Faro 

Dystans: ok. 51 km rowerem

Dzień pełen przygód i przyrody. Jadąc drogą z niedużym ruchem przez okolice Albufeiry, masz okazję odwiedzić wioskę rybacką Olhos de Água, gdzie możesz obserwować źródło słodkiej wody na piasku plaży. Jadąc rowerem po bocznych drogach i cichych ścieżkach, krajobraz jest w większości otoczony sosnami, oliwkami, korkami, palmami i kilkoma drzewami chleba świętojańskiego. Mijane plaże w Falésia, Vilamoura lub Quarteira zachęcać będą do kąpieli. W Vilamoura polecamy wizytę w ruinach rzymskiej willi oraz przystanek w największej marinie w kraju, gdzie można obserwować niezwykłą różnorodność łodzi. W typowym miasteczku rybackim Quarteira odwiedź targ rybny i  przejedź się rowerem przez lasy sosnowe wokół małej laguny Foz do Almargem, z fantastycznymi widokami na ocean i małe klify. Następnie mijać będziemy Park Narodowy Ria Formosa, który jest jedym z siedmiu cudów natury Portugalii. Tutaj możesz zobaczyć kilka gatunków ptaków, takich jak flaming, sroka lazurowoskrzydła i wiele innych. Proponujemy wizytę w Praia de Faro, wiosce rybackiej, której mieszkańcy pielęgnują starożytne tradycje. Znajdziesz tam nie tylko niezwykłe widoki na ocean i wydmy, ale także widoki na góry Algarve. Obok parku przyrody, jadąc ścieżkami o niedużym ruchu, dotrzesz do przystani w centrum Faro, gdzie oznaczony jest koniec dzisjeszego etapu wycieczki rowerowej.

Dzień 6. Faro – Tavira

Dystans: ok.  44 km rowerem

Polecamy rozpocząć dzisiejszy dzień od zwiedzania stolicy Algarve. Łuk i katedra to tylko niektóre z atrakcji, które można zobaczyć na słynnym „starym mieście” Faro, które jest częściowo otoczone murami zbudowanymi przez Maurów. Trasa do miejscowości Olhão jest częściowo wytyczona drogą ze średnim natężeniem ruchu, ścieżką wzdłuż Parku Narodowego Ria Formosa i solanek, z widokiem na wyspy Deserta, Farol, Culatra i Armona. Odwiedź to typowe miasto Algarve i odkryj jego tradycje rybackie. Polecamy odwiedzenie obleganego Mercado Municipal oraz mariny, gdzie można obejrzeć replikę łodzi Caíque do Bom Sucesso. Jazda na rowerze w pobliżu portu rybackiego daje wyjątkowy kontakt z tradycjami i sztuką rybacką, a także z miejscowymi rybakami. Trasa do Taviry wiedzie drogami o małym ruchu między niewielkimi miasteczkami i spokojnymi ścieżkami obok Parku Narodowego Ria Formosa, gdzie krajobraz charakteryzuje się głównie obecnością drzew oliwnych, sosen, drzew figowych i kaktusów. W wiosce rybackiej Fuseta obserwuj architekturę białych domów z tarasami na dachu i ciesz się wspaniałym widokiem na Ria Formosa podczas orzeźwiającej kąpieli na plaży. Dalszy etap trasy rowerowej prowadzi przez Fuseta – miejsce, w którym można obserwować kilka gatunków ptaków w ich naturalnym środowisku, takich jak flaming, szablodziób srokaty, szczudłaki czarnoskrzydłe i wiele innych. W Santa Luzia proponujemy odwiedzenie plaży Barril, gdzie znajduje się słynny cmentarz kotwic, który w przeszłości służył do połowu tuńczyka. Ciesz się dobrym posiłkiem typowej kuchni Algarve, polecamy lokalne dania z ośmiornicy. Koniec etapu jest oznaczony na rzymskim moście, w centrum miasta Tavira.

 

Dzień 7. Tavira – Vila Real de Santo António – Tavira

Dystans: ok.  34 lub 68 km rowerem

Dzień rozpocząć można od zwiedzania Taviry, jednego z najpiękniejszych i najbardziej typowych miast w Algarve. Jego piękny zamek, kościół Misericórdia i Camera Obscura to tylko niektóre z atrakcji miasta. Zaczynając od rzymskiego mostu, wyznaczona trasa rowerowa prowadzi nas do Cabanas de Tavira, gdzie jedziemy wzdłuż Parku Narodowego Ria Formosa i znajdujądcego się tam systemu lagun o długości 60 km. W większości jechac będziemy drogami drugorzędnymi i spokojnymi ścieżkami, gdzie można zobaczyć strategiczne punkty obronne na wybrzeżu Algarve. Przejeżdżając przez Cacela Velha poczujemy islamską kulturę miejscowości, odwiedzić tam można kościół, twierdzę Cacela – gdzie kiedyś znajdował się kiedyś mauretański zamek. Jadąc wzdłuż wybrzeża masz okazję zażyć orzeźwiającej kąpieli na plaży Manta Rota, na plaży Altura lub na plaży Monte Gordo. Ścieżka przez las sosnowy obok plaży Monte Gordo i przez Narodowy Las Wydm Vila Real de Santo António aż do rzeki Guadiana, gdzie wyznaczona jest naturalna granica między Portugalią a Hiszpanią, to wspaniała atrakcja dnia. Jadąc wzdłuż portugalskiego brzegu rzeki Guadiana, etap prowadzi nas przez miasto Oświecenia – Vila Real de Santo António. Polecamy odwiedzić plac Marquês de Pombal, miejską parafię i targ produktów regionalnych rozsianych na ulicach. Dzisiejszy nocleg jest również w Tavirze, można do niej wrócić pociągiem (bilet nie zawarty w cenie wycieczki) lub rowerem.

Dzień 8. Tavira koniec wycieczki rowerowej

Po śniadaniu następuje koniec wycieczki i wyjazd we własnym zakresie lub zamówionym wcześniej transferem na lotnisko w Faro.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 7 noclegów w lokalnych hotelach lub pensjonatach, pokoje z łazienką
 • Wyżywienie: śniadania
 • Przewóz bagaży między hotelami
 • Rower trekkingowy lub tandem (rower 2-osobowy), sakwa, kask, zamknięcie do roweru, butelka wody; rower elekteryczny za dopłatą
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Szczegółowy opis tras, szlaki GPS
 • Ubezpieczenie od kradzieży roweru
 • Opłaty miejscowe
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

 

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca końcowego wycieczki
 • Bilet na pociąg z Vila Real de Santo António lub z  Castro Marim do  Taviry
 • Rower elektryczny
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży
 • Ubezpieczenie

 

Cena wycieczki za osobę w pokoju dwuosobowym:

Start wycieczki rowerowejOsoba w pokoju dwuosobowymDopłata za pokój jednoosobowyOpłata za osobę za pokój z widokiem premium
Styczeń**, luty, marzec, listopad, grudzień**4610 zł1930 zł850 zł
Kwiecień*, maj, październik5455 zł2585 zł1035 zł
Czerwiec, wrzesień6725 zł4045 zł1555 zł
Lipiec, sierpień8280 zł5265 zł1740 zł

Obiadokolacje: 1365 zł/osoba 7  obiadów

E-bike (Bosch lub Yamaha): 600 zł/rower

Dodatkowe noclegi i  transfery na życzenie

* 01 stycznia; 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 i 31 marca; 27, 28, 29, 30 i 31 grudnia: DZIENNY DODATEK 165 zł
* 01 stycznia; 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 i 31 marca; 27, 28, 29, 30 i 31 grudnia: DODATEK DZIENNY 285 zł
Kolacja wigilijna na osobę (przy rezerwacji pakietu HB) – 24 grudnia: 188 zł
Kolacja wigilijna na osobę (przy rezerwacji pakietu BB) – 24 grudnia: 285 zł
Kolacja wigilijna p. osoba (przy rezerwacji pakietu HB) – 25 grudnia: 188 zł
Kolacja bożonarodzeniowa p. osoba (przy rezerwacji pakietu BB) – 25 grudnia: 285 zł
Kolacja sylwestrowa p. osoba (przy rezerwacji pakietu HB) – 31 grudnia: 565 zł
Kolacja sylwestrowa p. osoba (przy rezerwacji pakietu BB) – 31 grudnia: 705 zł

Termin wycieczki rowerowej:

 Start: codziennie

*Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

Portugalia znajduje się w Strefie Schengen, do przekroczenia granicy potrzebny jest tylko dowód osobisty.

Do Sagres najlepiej dostać się samolotem. 

Najbliższe lotnisko z Sagres i Vila Real de Santo António (początkowy i końcowy etap wycieczki) znajduje się w Faro.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

7 + 13 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →