Portugalia i Hiszpania rowerem. Od Porto do Santiago de Compostela – indywidualna wycieczka rowerowa

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 8 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania 

Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa, miejscami średnia

Łączna ilość km do przejechania: do 241 km

Cena: od 5350 zł

Trasa wiedzie przez wspaniałe krajobrazy oceanu wzdłuż wybrzeża Atlantyku od Porto w Portugalii do Santiago de Compostela w Hiszpanii, przez tradycyjne porty rybackie i urocze nadmorskie wioski, wzdłuż piaszczystych plaż, przez winnice i historyczne miasta.

Ten szlak dopiero niedawno został zatwierdzony przez katedrę w Santiago jako oficjalna droga Camino de Santiago, chociaż w rzeczywistości może to być najstarszy ze wszystkich szlaków pielgrzymkowych do tego starożytnego sanktuarium.

Program proponuje przepyszne kolacje z owocami morza, wyśmienite degustacje win w Portugalii i Hiszpanii oraz przyjemne i komfortowe noclegi w urokliwych, dobrze zlokalizowanych hotelach. Szczególną cechą tej wycieczki rowerowej jest możliwość podniesienia standardu czterech z siedmiu nocy w Parador- jednej z hiszpańskich sieci monumentalnych, zabytkowych butików i luksusowych hoteli umieszczonych w zamkach, dworach i rezydencjach.

Poszczególne etapy wycieczki składają się z przyjemnych przejażdżek rowerowych, zaczynając od Porto, gdzie spędzisz pierwszą noc. Pokonując około 40 kilometrów dziennie, przejedziesz obok słynnych zabytków Camino de Santiago, takich jak Viana do Castelo i Caminha w Portugalii, Baiona, Pontevedra, Cambados i Arousa w Hiszpanii.

Zbliżając się do Santiago de Compostela, jednego z największych świętych miast chrześcijaństwa, poczujesz podekscytowanie i entuzjazm pielgrzymów podejmujących trasę bez względu na wyzwania i trudności. Nie można skończyć tej podróży rowerowej bez wizyty we wspaniałej katedrze, miejscu historii, wiary i nadziei.

Krótkie podsumowanie trasy rowerowej:

Dzień 1. Porto

Dzień 2. Porto – Caminha

Dzień 3. Caminha – Baiona

Dzień 4. Baiona – Pontevedra

Dzień 5. Pontevedra – Cambados

Dzień 6. Cambados – Carril

Dzień 7. Carril – Santiago de Compostela

Dzień 8. Porto – wyjazd

Dzień 1. Porto

Witamy w Porto- jednego z najpiękniejszych miast w Europie i wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wykorzystaj ten pierwszy dzień na zwiedzanie miasta, odwiedź jedną z historycznych loży Porto Wine i odkryj różnorodność kulinarnych przysmaków, które miasto ma do zaoferowania. Spaceruj po historycznym centrum średniowiecznej dzielnicy nad rzeką Ribeira, do mostu Dom Luis, zwracając uwagę na tradycyjne łodzie Rabelo zacumowane na rzece Douro. W mieście jest ponad 150 zabytków do zwiedzenia. Fakultatywny pakiet degustacji wina obejmuje wizytę z przewodnikiem i degustację wina w jednej z historycznych piwnic, w której wino dojrzewa.

Dzień 2. Porto – Caminha – rybackie i historyczne miasta, winnice i wiatraki

Dystans: ok. 48 km rowerem, przewyższenia: +332 m

Po śniadaniu czeka nas pierwszy etap wyciecki rowerowej, przez większość dnia będziesz jechał rowerem wzdłuż Oceanu Atlantyckiego do miejsca docelowego- starożytnego malowniczego miasteczka Caminha, które słynie z produkcji  wytrawnego białego wina. Po przybyciu do Viana do Castelo ciszę i spokój zastąpi gwar tętniącego życiem miasta u ujścia rzeki Lima. Jej imponująca historia sięga czasów rzymskich, kiedy Viana była głównym portem na północy Iberii, w którym cumowały statki biorące udział w portugalskich odkryciach w XVI wieku. Kontynuuj podróż wzdłuż plaży Afife, jednej z najwspalniajszych plaż surfingowych na północy Portugalii, mijając historyczną latarnię morską Montedor, która czuwa nad wszystkimi, którzy płyną blisko wybrzeża. Następnie dotrzesz do Vila Praia de Ancora- wioski rybackiej położonej u ujścia rzeki Ancora,która zachwyca odwiedzających swoim wspaniałym naturalnym pięknem oraz kolorowymi łodziami rybackimi. Tego wieczoru zatrzymasz się w Caminha- eleganckim średniowiecznym mieście strategicznie położonym u ujścia rzeki Minho, którego historia sięga czasów przedrzymskich.

Dzień 3. Caminha – Baiona

Dystans: ok. 37,4  km rowerem, przewyższenia: +305 m

Tego dnia wyjedziesz z Portugalii do Hiszpanii. Możesz rozpocząć podróż promem przez rzekę Minho z Caminha lub z Vila Nova de Cerveira lub przejeżdżając przez Most Przyjaźni, który łączy oba kraje. W Galicji Twoja trasa będzie kontynuowana wzdłuż wybrzeża Atlantyku, poniżej podnóża gór Sierra de Argalo i Sierra de la Grova, do uroczego i tętniącego życiem miasta portowego Baiona, słynącego ze świeżych ryb i owoców morza. Wybierz się na spacer po porcie lub wzdłuż murów imponującego fortu Monterreal lub po prostu zrelaksuj się i podziwiaj wspaniały zachód słońca przy drinku i tapas w jednej z kilku kawiarni z tarasami na nabrzeżu. Hotel Parador de Baiona położony w obrębie murów fortu na Półwyspie Monterreal, jest jednym z najbardziej wyjątkowych obiektów  tego typu w Hiszpanii. Oferuje eleganckie, przestronne pokoje z imponującym widokiem na ocean.

Fakultatywny pakiet obiadowy obejmuje pyszną kolację Parrillada de Marisco- pyszny wybór 7 różnych rodzajów owoców morza, któremu towarzyszy lokalne galicyjskie białe wino.

Dzień 4. Baiona – Pontevedra

Dystans: ok. 32,5 km rowerem, przewyższenia: +370 m

Trzeci etap wycieczki rowerowej prowadzi przez śródlądowe drogi wodne zwane Rias Bajas. Jedź na północ wzdłuż doliny rzeki Louro, przez gęste lasy sosnowe i magiczne galicyjskie wzgórza. Z Redondela, jadąc dalej na północ w kierunku Vilaboa, można podziwiać urzekające widoki, gdzie ocean Atlantycki wpływa w głąb lądu. Dotrzesz do krainy rybaków- wioski rybackiej Arcade, znanej jako stolica ostryg Galicji. Następnie warto odwiedzić dobrze zachowane antyczne miasteczko Pontevedra, położone nad rzeką Lerez. Koniecznie zatrzymaj się na targu rolników i skosztuj lokalnego sera. Parador de Pontevedra to XVI-wieczny pałac położony w historycznym sercu miasta. Oryginalny budynek, po mistrzowsku odrestaurowany, zbudowany z twardego lokalnego kamienia, otoczony jest pięknymi ogrodami i dużym tarasem słonecznym. Majestatyczne, rzeźbione schody z granitu prowadzą do wystawnych, bogato zdobionych sypialni. Restauracja specjalizuje się w wyśmienitych daniach z owoców morza, którym towarzyszy doskonałe, aromatyczne, białe wino Albariño z Rias Baixas.

Dzień 5. Pontevedra – Cambados

Dystans: ok. 30,2 km rowerem, przewyższenia: +277 m

Dziś udasz się w kierunku Oceanu Atlantyckiego, przez lasy, wzdłuż rozległych winnic w Rias Baixas, w których powstaje Albariño- jedno z najlepszych białych win na świecie. Bujne, zielone krajobrazy lasów i winnic, lśniące, błękitne wody szlaku wodnego Arousa, wysokiej jakości wina, pyszne skorupiaki i owoce morza sprawiają, że ten region jest doskonałym miejscem, które połaskocze wszystkie zmysły i zachwyci miłośników wyśmienitych owoców morza. Cambados, w pobliżu ujścia ujścia rzeki Arousa i stolicy wina Albariño, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast Galicji. Warto odwiedzić osobliwą architekturę dzielnicy rybackiej Santo Tomé, której domy pokryte są muszelkami przegrzebków.

Również w Cambados (fakultatywnie) można wybrać się na połów owoców morza z lokalną rodziną rybaków, którzy stosują tradycyjną metodę połowu polegającą na ręcznym zbieraniu sercówek i małży z ławic. Hotel Parador de Cambados mieści się w eleganckiej rezydencji z XVII wieku, dawnej znanej jako Pazo. Hotel jest rajem nad morzem, gdzie można cieszyć się pięknymi przejażdżkami lub spacerami i odetchnąć świeżym powietrzem. W ciepłe dni można spacerować po hotelowych ogrodach, popływać w basenie lub zrelaksować się przy szumie wody pluskającej się w kamiennej fontannie w spokojnej atmosferze uroczego wewnętrznego dziedzińca i kawiarni na tarasie.

Fakultatywny pakiet degustacji wina obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem tradycyjnej winnicy i degustację wina oraz wspaniałą kolację z owoców morza w bardzo popularnej lokalnej restauracji, której towarzyszy wino Albariño z regionu winiarskiego Rias Baixas. Korzystjać z pakietu z obiadem szef kuchni zachwyci Cię nowatorskimi sposobami przygotowania różnorodnych owoców morza. Wędzone lokalne ostrygi, grillowana na węglu drzewnym ośmiornica, filet z morszczuka z piri-piri, sercówki gotowane na parze Albariño to tylko niektóre z przysmaków, z których będziesz musiał wybierać.

Dzień 6. Cambados – Carril

 

Dystans: ok. 39,2  km rowerem, przewyższenia: +170 m

Po opuszczeniu Cambadas, trasa dalej wiedzie w głąb morskiego i naturalnego środowiska ujścia rzeki Arousa, obok młynów z wodą morską, dotrzesz do mostu, który prowadzi do Illa de Arousa. To idylliczny półwysep z licznymi wioskami rybackimi otoczonymi pięknymi plażami i parkiem krajobrazowym Carreirón, będącym wyjątkowym rezerwatem ptaków. Port rybacki O Xufre, latarnia morska Punta Cabalo zbudowana w 1852 roku i punkt widokowy Con do Forno to tylko niektóre z atrakcji tego etapu. Wioska rybacka Carril, dzisiejsza destynacja, słynie z małży i wielu restauracji z owocami morza. Możesz popływać na jednej z dziewiczych, białych plaż lub wynająć kajak lub łódź na krótką przejażdżkę na malutką wyspę Cortegada. Jest to najmniejsza wyspa należąca do Parku Narodowego Galicyjskich Wysp Atlantyckich, słynąca z największego w Europie lasu laurowego, wielowiekowych drzew, które są botanicznym rarytasem przyciągającym badaczy z całego świata. Dwukilometrowa wycieczka po wyspie z przewodnikiem trwa około 1 godziny (fakultatywnie). Alternatywnie, możesz wybrać godzinny rejs statkiem po ujściu rzeki Arousa, gdzie zobaczysz niezwykłe pływające drewniane platformy używane do uprawy małży, z których słynie Ria. W cenie zawarta jest degustacja małży z białym winem na pokładzie. Rejs ten kursuje od czerwca do połowy października i opuszcza port Vilanova codziennie o 12:30 i 17:00. Którąkolwiek z opcji wybierzesz, nie zapomnij o aparacie, gdyż napotkacie wiele pięknych miejsc sfotografowania. U wybrzeży miejscowości często można zobaczyć także delfiny.

Dzień 7. Carril – Santiago de Compostela – historyczne miasto światowego dziedzictwa UNESCO i sanktuarium św. Jakuba Apostoła


Dystans: ok. 48,3 km rowerem, przewyższenia: +517 m

Ostatni, ekscytujący etap wyprawy rowerowej prowadzi do Santiago de Compostela – jednego z najświętszych miast chrześcijaństwa, miejsce spoczynku relikwii św. Jakuba Apostoła, patrona Hiszpanii. Opuść Carril, jadąc rowerem przez leśne krajobrazy i tereny podmokłe, aby dotrzeć do Padrón, uroczego miasteczka nad brzegiem rzeki Sar. Legenda głosi, że to tutaj zacumowała łódź przewożąca ciało św. Jakuba z Jerozolimy w drodze do miejsca spoczynku. Dopiero pod koniec IX wieku miejscowy biskup ogłosił, że odkrył miejsce pochówku tego świętego w miejscu zwanym Compostela, które szybko stało się miejscem pielgrzymek religijnych. Wjeżdżając do Santiago nie można nie wzruszyć się z podekscytowania, które odczuwają wszyscy pielgrzymi na przestrzeni wieków, gdy zbliżają się do sanktuarium. W XII wieku Santiago de Compostela było paneuropejskim ośrodkiem pielgrzymkowym, ustępującym jedynie Rzymowi i Jerozolimie. W XV wieku apostoł Św. Jakub, po hiszpańsku Santiago, został przyjęty przez katolickich królów Ferdynanda i Izabelę jako patron Hiszpanii.

Rozpocznij swoją wizytę w tym starożytnym, historycznym mieście od wspaniałej katedry i imponującej Pórtica de la Gloria. Zwróć uwagę na piękno różnych stylów architektonicznych budynków, które przez wieki otaczały średniowieczne brukowane uliczki oraz place Obradoiro, Quintana i O Toural. W tym tętniącym życiem mieście uniwersyteckim turyści są bardzo mile widziani, o czym przekonasz się zatrzymując się na przerwę lub posiłek w jednej z wielu wspaniałych restauracji i barów. Parador de Santiago, mieszczący się w XV-wiecznym budynku obok katedry, w której mieściło się hospicjum pielgrzyma, jest jednym z najbardziej luksusowych i najpiękniejszych hoteli tego typu w Hiszpanii. Dziś ten hotel-muzeum szczyci się czterema pięknymi krużgankami, eleganckimi salami recepcyjnymi, spektakularnymi apartamentami gościnnymi i luksusową restauracją, która szczyci się jakością swojej kuchni i win.

Dzień 8. Porto – koniec wycieczki

 

Po śniadaniu zaplanowany jest transfer na lotnisko w Porto lub do centrum miasta, tam następuje koniec wycieczki loub przedłużenie pobytu.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 7 noclegów w lokalnych hotelach lub pensjonatach, pokoje z łazienką
 • Wyżywienie: śniadania
 • Przewóz bagaży między hotelami
 • Przewóz z lotniska w Porto do miejsca startu wycieczki
 • Przewóz z końcowego punktu wycieczki w dn. 8 na lotnisko w Porto
 • Rower hybrydowy, sakwa, kask, zamknięcie do roweru; rower elekteryczny za dopłatą
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Szczegółowy opis tras, szlaki GPS
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

 

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca końcowego wycieczki
 • Rower elektryczny
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży
 • Ubezpieczenie
 • Opłaty miejscowe

 

Cena wycieczki za osobę w pokoju dwuosobowym:

Start wycieczki rowerowej: poniedziałekrezerwacja od 2 do 5 osóbrezerwacja od 6 do 10 osóbDopłata za pokój 1 osobowy

01.03.2024 – 30.04.2024

01.10.2024 – 30.11.2024

5700 zł5350 zł1900 zł
01.05.2024 – 30.09.20246450 zł6000 zł2200 zł

Możliwość zwiększenia standardu 3 noclegów (paradores), dopłata 

Dopłata za start wycieczki w inny dzień niż poniedziałek: 1200 zł/osoba

E-bike: 950 zł/rower

Pakiet „Degustacja wina” – 320 zł/osoba

Dzień 1 – zwiedzanie i degustacja wina Porto w lokalnej winnicy (opcja dla osób wcześnie przyjeżdżających do Porto, winnica otwarta do 17:45)

Dzień 5 – zwiedzanie i degustacja wina w nagradzanej winnicy w Cambados

Pakiet „Wino i obiad” – 600 zł/osoba

Dzień 2 – obiad w typowej hiszpańskiej restauracji, 3 dania oraz wino w miejsowości Baiona

Dzień 6 – wyjątkowy obiad z owocami morza w uroczej, galicyjskiej restauracji z 3. przystawkami, daniem głównym  i deserem w Cambados

 

Dodatkowe noclegi i  transfery na życzenie

Termin wycieczki rowerowej 2024:

 Start: każdy poniedziałek od 01.03.2024 d0 30.11.2024

*Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

Portugalia znajduje się w Strefie Schengen, do przekroczenia granicy potrzebny jest tylko dowód osobisty.

Do Porto (start wycieczki na lotnisku Porto) najlepiej dostać się samolotem.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

8 + 5 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →