Portugalia: piesza wędrówka wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka piesza

Czas trwania: 8 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania

Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa

Cena: od 3050 zł

Witamy w Portugalii, kraju posiadającym aż 850 km wspaniałych złotych plaż! Wędrówka rozpoczyna się w wiosce rybackiej Esposende, w samym środku Parku Przyrody Północnego Wybrzeża, jednego z najbardziej czarujących miejsc na wybrzeżu Atlantyku w północnej Portugalii. Połączenie rzeki i morza sprawia, że ​​Esposende to oaza spokoju i naturalnych magicznych krajobrazów, idealne miejsce na rozpoczęcie podróży. Ciesz się „hullabaloo”, jednego z tradycyjnych zajęć rodzin rybackich, obserwując jak małe, kolorowe łodzie przybywają z codziennymi połowami świeżych ryb i owoców morza, które później są serwowane w restauracjach. Wędruj ścieżkami w Parku Przyrody graniczącym z Atlantykiem i odkryj długie, złote plaże. To unikalne miejsce jest domem dla wielu gatunków dzikich roślin i zwierząt. Podziwiaj ogromne bogactwo wodorostów – sargassum – które zgodnie z tradycjami przodków są zbierane i suszone przez rolników oraz wykorzystywane do nawożenia pól kukurydzy. Otulony lekką morską bryzą wspinaj się na wieże obserwacyjne, aby obserwować ptaki morskie oraz wybrzeże ozdobione wiatrakami, latarniami i fortami.

Viana do Castelo, nadmorskie miasto szczycące się bogactwem średniowiecznej architektury, jest stolicą portugalskiego folkloru i kolebką wielu portugalskich odkrywców. Od XVI wieku nieustraszeni nawigatorzy oprowadzali swoje statki i karawele po całym świecie. Dziś Viana do Castelo szczyci się bogactwem okazałych rezydencji, dworków i eleganckich placów. Twoja wycieczka na szczyt wzgórza Santa Luzia, niezależnie od tego, czy wolisz wspinać się po stromych schodach, czy skorzystać z kolejki linowej, nagrodzi Cię zapierającym dech w piersiach widokiem na miasto.

Ostatnie dni zaplanowanej trasy są zarezerwowane na zwiedzanie regionu wokół Ponte de Lima, najstarszej wioski w Portugalii. Nie pozostaniesz obojętny na średniowieczną atmosferę jego centrum, intensywnie błękitnej wody rzeki Lima płynącej pod rzymskim mostem i jego pięknymi łukami lub na średniowieczny szlak pielgrzymów w drodze do Santiago de Compostela- Camino de Santiago. W wolnym czasie zwiedzaj wiele dróg łączących urokliwe małe wioski, mijaj bujne pola winnic, podążaj dalej przez Chroniony Krajobraz Lagoas, bedący schronieniem i siedliskiem dla ponad 500 gatunków roślin i zwierząt pochodzących z tego regionu.

Krótkie podsumowanie trasy:

Dzień 1.Ttransfer z lotniska w Porto do Esposende

Dzień 2. Amorosa i Chafé – dwa zachwycające światy: plaże i winnice

Dzień 3. Viana do Castelo – średniowieczne miasto i stolica folkloru

Dzień 4. Viana do Castelo – wioski rybackie, wiatraki i historyczne forty

Dzień 5. Ponte de Lima – chronione środowisko, urok najstarszej wioski w Portugalii

Dzień 6. Ponte de Lima – przez pola i winnice

Dzień 7. Ponte de Lima – średniowieczym szlakiem do Santiago de Compostela

Dzień 8. Tranfer na lotnisko w Porto-wyjazd

Dzień 1. – Esposende – nadmorskie miasteczko w Parku Przyrody Północnego Wybrzeża

Wycieczka rozpoczyna się transferem z lotniska w Porto do Esposende. Miasto, położone u ujścia rzeki Cavado i zwrócone w stronę Oceanu Atlantyckiego, pielęgnuje swoje starożytne tradycje w malowniczym porcie rybackim, z którego codziennie wypływają małe kolorowe łodzie rybackie, aby zaopatrywać rynek i restauracje w świeże połowy ryb i skorupiaków. Esposende, położone na terenie Parku Przyrody Północnego Wybrzeża, jest przestrzenią pięknych krajobrazów i przystanią dla ogromnej ilości rodzimych gatunków zwierząt i roślin. Jest to obszar ciągnący się wzdłuż 18 km piaszczystych plaż, z których wiele czystych wód zostało nagrodzonych niebieskimi flagami Unii Europejskiej. Poświęć chwilę na spacer wzdłuż rzeki i przejdź ścieżkami nad wydmami, podziwiając morze i dziką przyrodę.

Dzień 2. Amorosa i Chafé – dwa zachwycające światy: plaże i winnice

Dystans: ok. 10,4 km spaceru

Dzisiejsza trasa zabierze Cię w głąb lądu wzdłuż rzeki do winnic Vinho Verde. Zaczynając od wysokiej latarni morskiej, pożegnaj się z Esposende i podążaj ścieżką wijącą się między wydmami i sosnami. Spaceruj po drewnianych chodnikach zbudowanych w celu ochrony wydm i dzikich traw, zostawiając w tle pola i morze. Po przybyciu na plażę Belinho znajdziesz wieżę obserwacyjną, w której możesz podziwiać ptaki, takie jak czajki, siewki, jaskółki morskie i brodźce. Wybierz szlak w głąb lądu wzdłuż rzeki Neiva. Tego wieczoru zatrzymasz się w wiejskim domu rodzinnym, gdzie możesz odpocząć w ogrodach lub przy basenie. Ciesz się degustacją rześkiego białego, organicznego wina Vinho Verde produkowanego przez tę rodzinę.

Dzień 3. Viana do Castelo – średniowieczne miasto i stolica folkloru

Dystans: ok. 10,5 km spaceru

Twoja trasa biegnie dalej na północ, wzdłuż wybrzeża i pachnących lasów sosnowych i eukaliptusowych. Podążaj szlakiem do Cabedelo, plaży, która jest znana na całym świecie ze sportów wodnych – surfingu, kitesurfingu i zawodów żeglarskich. Przejdź przez rzekę Lima do Viana do Castelo metalowym mostem, który zbudował Gustave Eiffel. Dotrzesz do głównego portu w Cesarstwie Rzymskim, poświęcony bogini Dianie. W XVI wieku, podczas odkryć, odważni marynarze i marynarze żeglowali do Indii i Ameryk, skąd wracali obładowani cennymi i egzotycznymi towarami. Zamożni kupcy budowali majestatyczne budynki w stylu manuelińskim, barokowym, odrodzeniowym i art-deco. Historyczne średniowieczne centrum miasta, z szerokimi drogami i wąskimi uliczkami, uważane jest za jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w kraju. Eleganckie dwory z wyszukanymi kamiennymi herbami i cennymi fasadami z ręcznie wykonanymi płytkami stanowią przekrój portugalskiej architektury na przestrzeni wieków. Viana jest również znana jako stolica kultury ludowej, gdyż często odbywają się tu wydarzenia kulturalne oraz z łatwością można zakupić ręcznie haftowane stroje ludowe i typową biżuterię z filigranu. Zakończ dzień wędrówką po stromej ścieżce pieszo lub kolejką linową na szczyt wzgórza Santa Luzia z niezwykłym widokiem na miasto.

Dzień 4. – Viana do Castelo – wioski rybackie, wiatraki i historyczne forty

Dystans: ok. 14,7 km spaceru

Zacznij od krótkiej przejażdżki pociągiem na północ w kierunku Vila Praia de Ancora. Ta wioska rybacka, położona u ujścia rzeki Ancora, zachwyca odwiedzających swoim lśniącym światłem i naturalnym pięknem. Imponujący fort wojskowy z XVII wieku z widokiem na morze zapewnia schronienie małemu, ale niezwykle ruchliwemu portowi pełnemu kolorowych łodzi rybackich. Przekrocz rzekę i przespaceruj się ścieżkami i zielonymi szlakami z jednej plaży na drugą, przez lasy sosnowe, w towarzystwie świeżej morskiej bryzy. Przejdź obok fortu Cão, kolejnej fortecy zbudowanej w celu obrony regionu Minho przed armią hiszpańską i kontynuuj, aż dotrzesz do plaży Afife, jednej z najbardziej popularnych plaż surfingowych na północy Portugalii. Zwróć uwagę na zabytkową latarnię morską Montedor czuwającą nad wszystkimi, którzy płyną blisko wybrzeża. Wracając do Viany, eleganckie wiatraki przypomną o tradycjach rolniczych związanych z kukurydzą, którą pierwsi nawigatorzy przywieźli ze sobą z Ameryki Południowej. Tego wieczoru nabierz sił podczas wyśmienitej kolacji w jednej z wielu znakomitych restauracji w mieście specjalizujących się w kuchni regionalnej. Jutro czeka na Ciebie jeszcze więcej niespodzianek.

Dzień 5. Ponte de Lima – urok najstarszej wioski w Portugalii

Dystans: ok. 11,8 km spaceru

Z rana zabierzemy Cię zawartym w programie transferem do serca chronionego obszaru Lagoas w pobliżu Ponte de Lima. Około 350 hektarów tego chronionego regionu zachwyca  odwiedzających niezwykłym pięknem i bioróżnorodnością. Znaduje się tu ponad 500 gatunków roślin i zwierząt, takich jak wydry, jelenie, ropuchy iberyjskie, jaszczurki wodne, sokoły i wiele innych. Spacerując wzdłuż rzeki Limy będziesz podziwiać kreatywność twórców przestrzeni wystawionych na Międzynarodowym Festiwalu Ogrodów. Kiedy zbliżysz się do Ponte de Lima, najstarszego miasta w Portugalii, przejdź przez most z pięknymi rzymskimi  łukami i wejdź do miasta. Zachwycisz się jego średniowiecznym dziedzictwem, wąskimi uliczkami i uroczymi placami, a być może usiądziesz na drinka w jednej z wielu kawiarni na świeżym powietrzu z widokiem na rzekę i most. Dzisiejsza trasa kończy się na obrzeżach miasta, gdzie spędzisz ostatnie trzy dni tych aktywnych wakacji. Zachęcamy do skosztowania wina Vinho Verde produkowanego w uroczym rustykalnym domu, w którym będziesz mieszkać. 

Dzień 6. Ponte de Lima – przez pola i winnice

Dystans: ok. 14,7 km spaceru

Po zjedzeniu pysznego śniadania wyrusz w drogę i odkryj okolicę Ponte de Lima. Spaceruj wśród zielonych pól kukurydzy i pastwisk otoczonych winnicami, gdzieniegdzie poprzecinanymi kolorowymi domami. Na szczycie wzgórza, gdzie stoi kościół Nossa Senhora da Boa Morte , rozciąga się wspaniały widok na dolinę rzeki Lima, ogrody i jezioro. Wróć do doliny brukowanymi drogami lub ubitymi ścieżkami między sadami i polami, gdzie napotkasz przyjaznych rolników, którzy chętnie z tobą porozmawiają. Kontynuuj podróż wzdłuż rzeki Lima i wróć do swojego miejsca zakwaterowania, gdzie w otoczeniu winnic Vinho Verde spędzisz czas w pięknym ogrodzie lub przy basenie.

Dzień 7. Ponte de Lima – średniowieczym szlakiem do Santiago de Compostela

Dystans: ok. 14,9 km spaceru

Kontynuuj odkrywanie sekretów Ponte de Lima w ostatni dzień Twoich pieszych wakacji! Dzisiaj przejdziesz Camino de Santiago- słynną drogą do Santiago de Compostela, uczęszczaną przez pielgrzymów od średniowiecza po dziś dzień. Trasa obejmuje wiejskie szlaki, typowe dla regionu Minho, wdłuż małych gospodarstw, pól kukurydzy i winnic. Przejdziesz przez wioskę Ponte de Lima, a w drodze powrotnej udasz się wzdłuż rzeki Lima jednym z jej najbardziej urokliwych szlaków. Zakończ dzień odkrywając lokalną kuchnię, zwłaszcza słynne rojões i arroz de sarrabulho danie z wieprzowiny i pikantnego ryżu, które doskonale komponuje się z czerwonym, regionalnym  Vinho Verde.

Dzień 8. Koniec wycieczki

Po śniadaniu tansfer na lotnisko w Porto lub wydłużenie pobytu w Portugalii.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 7 noclegów w lokalnych hotelach lub pensjonatach, pokoje z łazienką
 • wyżywienie: śniadania
 • Przewóz bagaży między hotelami
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Przewóz z lotniska w Porto do miejsca startu wycieczki, transfer o godz. 14:00
 • Przewóz z końcowego punktu wycieczki w dn. 8 na lotnisko w Porto
 • Transfery zgodnie z opisem w dn. 2. wycieczki z Antas do Chafe oraz w dn. 5 wycieczki z Viana do Castelo do Lagoas de Bertiandos
 • szlaki GPS
 • szczegółowy opis tras
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

 

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Przewodnik (wycena na zapytanie)
 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca końcowego wycieczki
 • Bilet na pociąg z Viana do Castelo – Vila Praia de Âncora
 • bilety wstępu do atrakcji turystycznych
 • ubezpieczenie
 • obiady i lunche (możliwość dokupienia pakietu)
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży
 • Opłaty miejscowe

 

Cena wycieczki za osobę w pokoju dwuosobowym:

Start wycieczki pieszej: niedzielarezerwacja od 2 do 5 osóbrezerwacja od 6 do 10 osóbDopłata za pokój 1 osobowy

01.03.2024 – 30.04.2024

01.10.2024 – 30.11.2024

3350 zł3050 zł1650 zł
01.05.2024 – 30.09.20243600 zł3350 zł1900 zł

Dopłata za start wycieczki w inny dzień niż niedziela: 620 zł

Pikniki (6 lekkich posiłków podczas wędrowki): 730 zł/osoba

Obiadokolacje (7 obiadów w miejscach noclegu lub lokalnych restauracjach z winem, 2 z posiłdów to czterodaniowe kolacje z winem w winiarniach): 1700 zł/osoba

Pakiet „Wino i lokalne specjalności” – 600 zł/osoba

Dzień 2 – Wizyta u małego lokalnego producenta z degustacją oliwy z oliwek w Sabrosa
Dzień 2 – Wizyta z degustacją w rodzinnej winiarni win Douro i porto w Celeirós
Dzień 4 – Wizyta z degustacją w słynnej eleganckiej winiarni w Pinhão
Dzień 5 – Wizyta z degustacją w winiarni win musujących w Ucanha
Dzień 7 – Wizyta połączona z degustacją w rodzinnej lokalnej winiarni win Douro i porto oraz oliwy z oliwek w Cambres

 

Dodatkowe noclegi i  transfery na życzenie.

Termin wycieczki pieszej 2024:

Każda niedziela od 01.03.2024 do 30.11.2024

*Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

Portugalia znajduje się w Strefie Schengen, do przekroczenia granicy potrzebny jest tylko dowód osobisty.

Do Porto (start wycieczki na lotnisku Porto) najlepiej dostać się samolotem.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

15 + 5 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →