Rowerem przez Litwę – od Wilna do Mierzei Kurońskiej – indywidualna wycieczka rowerowa

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 9 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania

Noclegi: hotele 3***, pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: średnia

Łączna ilość km do przejechania:  do 326 km

Cena od: 4465 zł

Trasa rowerowa z Wilna do Kłajpedy prowadzi przez mało znany, fascynujący zakątek Europy. Wycieczka rowerowa rozpoczyna się w litewskiej stolicy – Wilnie, najpierw prowadzi do Trok i znajdującego się tam XIV-wiecznego zamku zbudowanego na wyspie, a następnie w kierunku Kowna, dawnej stolicy Litwy. Od Kowna podążać będziemy wzdłuż Niemna aż do wybrzeża Bałtyku, przepłyniemy łodzią przez Zalew Kuroński do pięknego kurortu Nida, gdzie zatrzymasz się na 2 noce. Nida to idealne i bardzo popularne miejsce na wypoczynek nad morzem Bałtyckim, a także baza wypadowa do zwiedzania pieszo, rowerem lub kajakiem jej wyjątkowego otoczenia. Końcowy etap tej wyprawy rowerowej to trasa wzdłuż Mierzei Kurońskiej, odkrywając jej skarby, finalnie popłyniesz promem przez lagunę do historycznego, nadmorskiego miasta Kłajpedy (znanego od wielu lat jako Memel), które bogata historia sięga XIII wieku. Obecnie jest to tętniące życiem, nowoczesne miasto z wieloma kawiarniami i restauracjami, a także znanymi, corocznymi festiwalami, m.in. jazzowymi, folklorystycznymi.

Kowno

Kowno to drugie co do wielkości miasto Litwy, położone u zbiegu Niemna i Wilii. Kowno jest miastem kultury i wyjątkowej architektury: od pozostałości po średniowiecznym zamku, przez liczne kościoły oraz ciekawe muzea. Spacer – głównymi deptakami Kowna ul. Wileńską oraz Aleją Wolności, pozwoli poczuć w jego klimat.

Troki

Troki urzekają niepowtarzalnym krajobrazem bogatym w jeziora i zamkiem zbudowanym w średniowieczu i odrestaurowanym w ubiegłym wieku. Zamki w Starych Trokach, Nowe Troki i Zamek na Wyspie są wizytówką powiatu, który dziś odzwierciedla nie tylko materialne dziedzictwo architektoniczne, ale także duchowe dziedzictwo narodu litewskiego. Wszak w momencie powstania państwa litewskiego Troki były jednym z najważniejszych miast z politycznego i militarnego punktu widzenia.

Wilno

Zwiedzając Wilno poznasz Stare Miasto, historyczne centrum Wilna, które jest jednym z największych w Europie Wschodniej (360 ha). Skupia się tu najcenniejsze dziedzictwo historyczne i kulturowe. Budynki starego miasta – których jest około 1,5 tysiąca – powstawały przez wiele stuleci, co dało mieszankę wszystkich europejskich stylów architektonicznych. Chociaż Wilno jest często nazywane miastem barokowym, znajdziesz tu przykłady gotyku, renesansu i innych stylów. Głównymi zabytkami miasta są Zamek Giedymina i Katedra – symbole stolicy.

Kłajpeda

Gdyby opisać to portowe miasto trzema słowami, byłyby to: spokój, kultura i kreatywność. Kłajpeda to miasto o najbogatszej przeszłości historycznej na Litwie, wciąż przesiąknięte duchem czasów, kiedy rządzili nim Niemcy. Od stolicy Wilna i drugiego co do wielkości Kowna różni się stylem architektonicznym i krętymi brukowanymi uliczkami. W ciągu dnia życie toczy się tu nieco wolniej, lecz miasto ożywa wieczorami, kiedy turyści przychodzą popatrzeć, jak fale rozbijają się o molo i przepiękne promenady.

Nida

Jeden z bardziej znanych i cenionych kurortów na Litwie, którego rozwój nastąpił już w połowie XIX w. Podobnie jak większość osad na mierzei, Nida była początkowo niewielką wioską rybacką, po raz pierwszy wspomnianą już w XV w. jako posiadłość Zakonu Krzyżackiego z Memla (dziś Kłajpedy). Wieś położona była około 5 km dalej na południe, ale szybko przesuwające się wydmy i zasypywanie pobliskich terenów zmusiły mieszkańców do ucieczki nieco bardziej na północ. Ze względu na niezwykłe światło słoneczne, odbijające się od jasnych wzgórz wydmowych, już od początku XX w. do Nidy zaczęli przyjeżdżać znani artyści, głównie malarze ekspresjoniści –Max Pechsteim, Alfred Partikel czy Karl Schmidt-Rottluff. Pojawiali się tu również pisarze i poeci, a swój letni domek (zachowany do dziś) miał tu również Thomas Mann. Obecnie miejscowość jest znanym wakacyjnym ośrodkiem wypoczynkowym, odwiedzanym co roku przez niemal 300 tysięcy turystów. Każdego lata odbywa się tu festiwal muzyki jazzowej, a największą atrakcją okolicy są najwyższe tego typu w Europie piaszczyste pola wydmowe.

Krótkie podsumowanie trasy rowerowej:

Dzień 1.  Przyjazd do Wilna

Dzień 2. Wilno – zwiedzanie Wilna – Troki, 52 km rowerem

Dzień 3. Troki  – Elektreny – Kowno, ok. 45 km lub 60 km rowerem, ok. 1 godzina autobusem

Dzień 4   Kowno – Zapyškis – zamek w Poniemuniu/Panemunė, 76  km rowerem

Dzień 5.  Zamek w Poniemuniu – Jurbork/Jurbarkas – Szyłokarczma/Šilutė, ok. 37 km rowerem, ok. 1 godz. busem

Dzień 6.  Szyłokarczma – Vente – rejs promem przez Mierzeję Kurońską do Nidy, ok. 33 km rowerem, rejs statkiem ok. 2 godziny

Dzień 7. Nida dzień wolny

Dzień 8.  Nida – Judokrante – Kłajpeda, 58 km rowerem

Dzień 9. Litwa: Kłajpeda, koniec wycieczki, powrót do Polski lub przedłużenie pobytu

Dzień 1, niedziela. Przyjazd do Wilna

Przyjazd do Wilna we własnym zakresie do hotelu w Wilnie i czas wolny.

Dzień 2, poniedziałek. Zwiedzanie Wilna rowerem – Troki

Dystans: ok. 52 km

Po śniadaniu odbiór rowerów (jeśli zostały zamówione), następnie mogą Państwo dołączyć do 2-godzinnej wycieczki rowerowej po Wilnie (ok. 14 km) podczas której zobaczą Państwo najważniejsze zabytki litewskiej stolicy. Następnie, po południu udajemy się w pierwszą wycieczkę rowerową do Trok. Miejscowość znana jest dzięki gotyckiemu zamkowi z XV wieku, który został zbudowany na wyspie na jeziorze Galve. Noleg w pensjonacie.

Cena wycieczki zawiera: zwiedzanie Wilna z przewodnikiem w języku angielskim lub polskim (w zależności od dostępności przewodników)

Dzień 3, wtorek. Troki – Elektreny – Kowno

Dystans: ok. 45 km lub 60 km rowerem, ok. 1 godzina busem

Dla chętnych poranna wycieczka rowerowa (ok. 15 km) wokół jeziora Galvė, podczas której odwiedzić można piękny pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu i podziwiać malownicze widoki z drugiej strony jeziora na zamek w Trokach. Następnie czeka na nas wymagająca, pagórkowata trasa przez krainę jezior do Elektrenów, gdzie znajduje się największa elektrownia cieplna na Litwie. Następnie autobusem miejskim wyposażonym w stojaki na rowery lub prywatnym minibusem czeka nas godzinna trasa do Kowna, drugiego co do wielkości miasta Litwy i była stolicy w latach 1919-1939. Nocleg w hotelu Victoria *** lub podobnym.

Dzień 4, środa. Kowno – Sapieżyszki – Poniemuń

Dystans: ok. 76 km rowerem

Po śniadaniu zaplanowany jest czas wolny na zwiedzanie Starego Miasta w Kownie, a następnie trasa rowerowa wzdłuż Niemna do Mikytai, gdzie przepłyniesz promem przez rzekę do miejscowości Wilki. Następnie kontynuuj jazdę rowerem wzdłuż rzeki do imponującego zamku w Poniemuniu (XVI-XVII w.). Po drodze przekroczymy rzekę Dubysę, mijając wzgórze Veliuona, grób Wielkiego Księcia Giedymina i Zamek w Raudaniu. Nocleg w pensjonacie na zamku w Poniemuniu lub podobnym.

Dzień 5, czwartek. Zamek w Poniemuniu – Jurbakas – Szyłokarczma/Silute

Dystans: ok. 37 km, busem ok. 1 godzina

Dzisiaj kontynuujemy jazdę rowerem wzdłuż Niemna do miejscowości Jurbarkas. Z Jurbarkas jedziemy w kierunku Smolnik, miasta graniczącego z Obwodem Kaliningradzkim. Stamtąd autobusem publicznym wyposażonym w stojaki na rowery lub prywatnym minibusem zaplanowany jest transport do Szyłokarczmy. Nocleg w hotelu Gilija***.

Dzień 6, piątek. Szyłokoarczma – Vente – prom przez Mierzeję Kurońską do Nidy

Dystans: ok. 33 km rowerem, ok. 1–godzinny rejs do Nidy

Poranna trasa zaplanowana jest do miejscowości Ventė, gdzie odwiedzić można XIX-wieczną latarnię morską i stację ornitologiczną, gdzie rozpościera się panoramiczny widok na krajobraz na mieniące się w słońcu wydmy Mierzei Kurońskiej obmywane przez Morze Bałtyckie z jednej strony i Zalew Kuroński z drugiej. Region ten znany jest jako kraina bocianów. Promem przepłynemy Zalew Kuroński i dotrzemy do Nidy, gdzie czeka na nas nocleg w jednym z hoteli.

Dzień 7, sobota. Nida – czas wolny

Dystans: dzień bez zaplanowanej jazdy rowerem

Dzień wolny na zwiedzanie Nidy, która jest dawną wioską rybacką na Mierzei Kurońskiej. Dziś Nida jest największą osadą regionu Neringa i jednym z najpiękniejszych kurortów na Litwie. Polecamy spacer po imponujących wydmach i odwiedzenie najpopularniejszych atrakcji – Domu Rybaka, letniej rezydencji słynnego niemieckiego pisarza Tomasza Manna i Galerię Bursztynową. Nocleg w hotelu jak w dniu poprzednim

Dzień 8, niedziela. Nida – Judokrante – Kłajpeda

Dystans: 58 km rowerem

Nadmorską ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż Mierzei Kurońskie dotrzemy do Kłajpedy. Po drodze polecamy przystanek, aby pieszo zwiedzić „Martwe” wydmy, obejrzeć kolonię czapli siwych i kormoranów, a także odwiedzić Wzgórze Czarownic, na którym znajduje się sto fantazyjnych i ludowych drewnianych rzeźb litewskich legend rozrzuconych po leśnej ścieżce. Jadąc wzdłuż wybrzeża mijać będziemy wiele plaż zachęcających do kąpieli. Na koniec lokalnym promem ze Smiltynė dotrzemy na Stare Miasto w Kłajpedzie (koszt przejazdu nie ujęty w cenie) i następnie do hotelu.

Dzień 9, poniedziałek. Kłajpeda, koniec wycieczki

Po śniadaniu następuje koniec wycieczki. Mogą Państwo przedłużyć swój pobyt w Kłajpedzie lub we własnym zakresie wrócić do Polski.

Świadczenia zawarte w cenie:

  • 8 noclegów w hotelach, pokoje z własną łazienką
  • Wyżywienie: śniadania
  • Transfer bagaży między miejscami noclegowymi
  • Bilet autobusowy z Elektren do Kowna  lub transfer minibusem
  • Zwiedzanie z przewodnikiem Wilna
  • Rejs promem przez Mierzeję Kurońską do Nidy
  • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
  • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem.
  • GPS-track
  • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Świadczenia nie zawarte w cenie:

  • Przyjazd do miejsca startu wycieczki
  • Wynajem roweru
  • Prom w Wilkach i Kłajpedzie
  • Bilety wstępu do atrakcji turystycznych
  • Dodatkowe wyżywienie, poza śniadaniami
  • Dodatkowe noclegi
  • Prywatne wydatki podczas podróży

Cena za osobę*:

09.06-17.06.2024: 4465 zł w pokoju dwuosobowym, 6580 zł w pokoju jednoosobowym

07.07-15.07.2024: 4950 zł w pokoju dwuosobowym, 7215 zł w pokoju jednoosobowym

04.08-12.08.2024: 4950 zł w pokoju dwuosobowym, 7215 zł w pokoju jednoosobowym

25.08-02.09.2024: 4950zł w pokoju dwuosobowym, 7215 zł w pokoju jednoosobowym

* Ta wycieczka jest dostępna w innych terminach od maja do września dla co najmniej 6 osób.

6 obiadów (3 dania) – 1060 zł/osoba

Koszt wynajmu rowerów na czas trwania wycieczki:

Rower trekkingowy Unisex – od 685 zł

Rower elektryczny – od 1155 zł

    Termin wycieczki rowerowej*:

    09.06-17.06.2024

    07.07-15.07.2024

    04.08-12.08.2024

    25.08-02.09.2024

    * Ta wycieczka jest dostępna w innych terminach od maja do września dla co najmniej 6 osób.

     

    Obywatele UE mogą wjeżdżać na teren Litwy z ważnym dowodem tożsamości. Obywatele spoza UE podlegają takim samym zasadom wjazdu, jak w przypadku wjazdu do dowolnego innego kraju UE.

     

    Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

    14 + 13 =

    Hotel Białowieski

    Our ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA offers You wide variety of spending free time in Białowieża Forest. From active bike and hiking tourism to relaxing in our swimming pool and spa complex.

    MORE DETAILS →