Rowerem przez znane czeskie uzdrowiska – indywidualna wycieczka rowerowa

wyprawy rowerowe Albania

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 7 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania

Noclegi: hotele 3* i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: średnia

Łączna ilość km do przejechania: od 150 km

Cena: od 3500 zł

Przyjedź do czeskiej krainy leczniczych źródeł, krainy o długiej i bogatej historii, krainy zapierającej dech w piersiach przyrody i ludzi o otwartych sercach. Dołącz do tej wycieczki rowerowej i ciesz się niezrównaną atmosferą czeskich uzdrowisk. Poznaj lasy i opowieści o rzece Ohre i rezerwacie przyrody Slavkov. Odkryj dramatyczną historię relikwiarza św. Maury w Becov nad Teplou i podziwiaj historyczne miasto Cheb z jego wyjątkowymi domami kupieckimi otaczającymi rynek i cesarską kaplicą zamkową. Oczywiście oprócz zwiedzania będziemy mieć czas, aby przetestować lecznicze źródła we wszystkich odwiedzonych uzdrowiskach.

Trasa ta różni się od większości naszych wycieczek, ponieważ w każdym z miast spędzisz dwie noce. W ten sposób co drugi dzień możesz zdecydować, czy wybrać się na zaplanowaną wycieczkę rowerową, czy cieszyć się atmosferą Wielkich Miast Uzdrowiskowych Europy wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO: Karlowe Wary, Mariańskie oraz Franciszkowe Łaźnie.

Krótkie podsumowanie trasy:

Dzień 1. Karlowe Wary przyjazd

Dzień 2. Karlowe Wary – góry Rudawy (Krušné hory) –Karlowe Wary

Dzień 3. Karlowe Wary – Franciszkowe Łaźnie

Dzień 4. Franciszkowe Łaźnie – dzień wolny lub pętla

Dzień 5. Franciszkowe Łaźnie – Mariańskie Łaźnie

Dzień 6. Mariańskie Łaźnie – Becov nad Teplou- Mariańskie Łaźnie

Dzień 7. Mariańskie Łaźnie koniec wycieczki

Dzień 1. Karlowe Wary przyjazd

Przyjazd do miasta Karlowe Wary (Karlovy Vary), założonego przez cesarza rzymskiego i króla czeskiego Karola IV w XIV w. Obecnie jest to największe uzdrowisko w Republice Czeskiej, odwiedzane przez wiele osobistości z całego świata. Znane jest również z odbywającego się tam co roku Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, jest to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Czechach. Znane jest m.in. ze znajdujących się tam 12 źródeł leczniczych, a raczej 13 – ostatnim jest słynny lokalny likier ziołowy Becherovka :). Miejscowość znana jest również z porcelany i promenady z piękną architekturą i luksusowymi sklepami. Jeśli zakupy nie są Twoim numerem 1 na urlopie , możesz spędzić dzień na wędrówce rozpoczynającej się tuż obok promenady.

Na życzenie oferujemy transfer z Pragi (130 km) samochodem lub vanem. Transfer jest bezpłatny.

Dzień 2. Karlowe Wary – pętla szlakiem UNESCO

Dystans: 30 – 70 km rowerem

Rano wsiądziesz do lokalnej kolejki na krótką przejażdżkę aż do Rudaw. Ten stary teren górniczy jest obecnie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzięki całej historii górnictwa, począwszy od XVI-wiecznych kopalń srebra, aż po XX-wieczne kopalnie uranu. Wszystko to położone we wspaniałej scenerii Rudaw i ich podgórza. W drodze powrotnej do Karlowych Warów, gdzie trasa wiedzie głównie z górki, przejedziesz obok kopalni srebra Mauricius, miasta Jáchymov – w czasach gorączki srebra drugie co do wielkości miasto królestwa czeskiego, w XX wieku znane z luksusowego radowego źródła leczniczego & Spa. Jeśli interesuje Cię historia XX wieku, jeszcze w Jáchymowie nie możesz przegapić cenionych w swoim czasie kopalni uranu i związanych z nimi obozów pracy dla komunistycznych więźniów politycznych. Pobliskie miasto Ostrov słynie ze wspaniałego zamku i parku zamkowego w stylu francuskim, ale także z tzw. SoReLa – architektury socrealizmu – jednego z najlepszych przykładów w Republice Czeskiej. Dzień zakończysz w Karlowych Warach.

Ponieważ zostajemy w Karlowych Warach na 2 noce, na wypadek złej pogody mamy alternatywę na krótszą przejażdżkę rowerem lub po prostu możesz cieszyć się zabiegami spa przez cały dzień w Karlowych Warach!

Dzień 3. Karlowe Wary – rzeka Ohre – Franciszkowe Łaźnie

Dytans: 62 km rowerem

Dzisiejszą wycieczkę rowerową zaczniemy od Karlowych Warów i przejedziemy rowerem przez niesamowicie piękną przyrodę doliny rzeki Ohre. Trasa rowerowa prowadzi nas nowo wybudowaną ścieżką rowerową przez rezerwat przyrody Las Sławkowski i wspaniałe formacje skalne Svatosske Skaly. Podążając wzdłuż rzeki, docieramy do Loket z jego wspaniałym XIV-wiecznym zamkiem. Następnym przystankiem jest miasto Sokołow z ładnym zamkiem i centrum miasta pochodzącym z XIII wieku. Na trasie nie brakuje przekąsek, ale najważniejsze są browar Kynsperk lub kawowy zamek Mostov. Dzisiejszym ostatnim przystankiem i naszym noclegiem jest uzdrowisko Franciszkowe Łaźnie (Frantiskovy Lazne), XIX-wieczne uzdrowisko zbudowane przez cesarza Franciszka I. To królewskie miasto nadal utrzymuje atmosferę złotego wieku uzdrowisk. Zanurz się i ciesz wodą po długim dniu spędzonym na rowerze!

Dzień 4. Franciszkowe Łaźnie – pętla wzdłuż „żelaznej kurtyny”

Dystans: 15-60 km rowerem

Dzisiejszy program jest dość elastyczny, ponieważ zostajemy tu na 2 noce, więc bardziej zainteresowani spa mogą się zrelaksować przez cały dzień i cieszyć się zabiegami! Dla osób decydujących się na „kurację” rowerową polecamy pętlę do 70 km. Obszar ten przez wieki stanowił granicę między Świętym Cesarstwem Rzymskim a Królestwem Czeskim. Dzięki temu całodniowa przejażdżka będzie pełna zamków, twierdz i pałaców, z których wiele zostało odrestaurowane, więc cała dzisiejsza wycieczka rowerowa  przypominać będzie podróż przez „Starą Europę” – którą de facto jest! Drufa część dnia pozwoli nam również prześledzić granicę żelaznej kurtyny, wspomnienie zimnej wojny. Jeśli masz ochotę, krótka wycieczka do Niemiec odkryje niedawno odrestaurowany zamek Hohenberg, w którym Niemcy wypędzeni z Czechosłowacji po II wojnie światowej mają swoje centrum kulturalne.

Dzień 5. Franciszkowe Łaźnie – Mariańskie Łaźnie

Dystans: 50 km rowerem

Zaledwie kilka kilometrów od Franciszkowych Łaźni docieramy do miasta Cheb. Przez wieki to miasto było bramą między Świętym Cesarstwem Rzymskim a Królestwem Czeskim. To piękne miasto jest bez wątpienia najbardziej „niemieckim” miejscem w Republice Czeskiej, wyróżnia się XIII-wiecznym domem kupieckim „Špalíček” i unikalnym w Czechach zamkiem cesarskim. Była to ulubiona rezydencja cesarza Fryderyka Barbarossy, znajduje się też tu imponująca romańska kaplica. Z Chebu jedziemy wolnymi od samochodów drogami przez małe wioski, które świadczą o wielowiekowym wpływie narodu niemieckiego. Po drodze odwiedzamy kościół pielgrzymkowy Marian Loretto i zamek w Starym Hroznatowie. Ostatnim przystankiem na trasie jest okazały zamek Kynzvart, zbudowany przez mecenasa Clemmensa Metternicha w XIX wieku jako jego reprezentacyjna siedziba. Dziś jego architektura tworzy elegancką kawiarnię. Zaledwie kilka kilometrów dalej docieramy do ostatniego przystanku dnia – uzdrowiska Mariańskie Łaźnie. Poświęć trochę czasu na zanurzenie ciała w leczniczych wodach uzdrowiska.

Dzień 6. Mariańskie Łaźnie – Becov nad Teplou – Mariańskie Łaźnie

Dystans: 55 km rowerem

Pierwszy etap dzisiejszej trasy rowerowej wiąże się z podjazdem na wzgórze, ewentualnie możemy tam wjechać wyciągiem narciarskim! Na szczycie jedziemy małymi drogami do klasztoru Tepla z XII wieku. Możemy podziwiać kościół klasztorny, a zwłaszcza bibliotekę z około 80 000 ksiąg ze wszystkich epok. Stąd jedziemy rowerem przez łagodne lasy i łąki Lasu Sławkowskiego do miasta Becov nad Teplou, którego zamek jest miejscem ukrycia słynnego relikwiarza św. Maury. Jest to jeden z najważniejszych i najcenniejszych obiektów historycznych kraju i całej średniowiecznej Europy! Z Becova możemy albo pojechać pociągiem do Mariańskich Łaźni lub przejechać pozostałą odległość rowerem.

Dzień 7. Mariańskie Łaźnie koniec wycieczki rowerowej

Po śniadaniu następuje koniec wycieczki rowerowej.

Świadczenia zawarte w cenie:

  • 5 noclegów ze śniadaniami w lokalnych hotelach lub pensjonatach o dobrym standardzie, pokoje z własną łazienką
  • Transfer bagaży między miejscami noclegowymi (2 walizki na osobę max.15kg na walizkę)
  • Transfer z Pragi do Karlowych Warów, miejsca rozpoczęcia wycieczki – dla chętnych
  • Bilet na pociąg do Rudawy
  • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
  • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem.
  • szlaki GPS
  • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu
  • Minimalna liczba osób potrzebna do organizacji wycieczki: 2 osoby

Świadczenia nie zawarte w cenie:

  • Dojazd do miejsca startu wycieczki
  • Powrót z miejsca zakończenia wycieczki
  • Dodatkowe noclegi
  • Prywatne wydatki podczas podróży
  • Dodatkowe posiłki w czasie wycieczki

Cena za osobę (w pokoju dwuosobowym): 3500 zł

Cena za osobę (w pokoju jednoosobowym): 4400 zł

Wynajem roweru trekkingowego – 500 zł

Dopłata za rower elektryczny – 830 zł

Dodatkowe rabaty:

Rabaty dla dzieci na życzenie – wycena indywidualna

Rabaty na dostawkę w pokoju na życzenie – wycena indywidualna, w zalezności od wolnych pokoi

Wycieczka startuje od maja 2024 do pażdziernika 2024

Czechy znajdują się w strefie Schengen, w związku z tym do dostania się do tego kraju przez obywateli UE wystarczy ważny dowód osobisty.

Jak dojechać:

Pociągiem – najprostszym rozwiązaniem jest dojazd pociągiem do Pragi i powrót pociągiem z  Pragi do Polski

Samochodem – istnieje możliwość zostawienia auta w Pradze na podziemnym parkingu w cenie 90 zł/doba, powrót do Pragi z Mariańskich Łaźni we własnym zakresie

W razie wątpliwości służymy pomocą i wskazówkami dojazdu.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

4 + 13 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →