Szlakiem Green Velo po Podlasiu. Krótka, indywidualna wycieczka rowerowa

 Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 5 lub 7 dni (możliwość wydłużenia)

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania

Noclegi: hotele i pensjonaty, agroturystyka (w opcji wydłużonej w Trześciance), pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa

Łączna ilość km do przejechania: do 257 km

Cena: od 1600 zł

Podlasie to wciąż stosunkowo nieodkryty cel turystyczny, pełen nieskazitelnej przyrody, malowniczych i sielskich krajobrazów oraz urokliwych miejscowości wielokulturowy region, tzw. „Brama na Wschód”. Oferuje aż cztery parki narodowe: Białowieski – wpisany na listę UNESCO, Biebrzański, Narwiański oraz Wigierski. Jadąc wyznaczonym szlakiem mijamy cerkwie, synagogi, drewniane kościółki i zapadające się w ziemię chatki o rzeźbionych okiennicach, kurhany Jaćwingów, słyszymy plusk ryb w Narwi, widzimy wyskakującego nagle z krzaków łosia, mgły ścielące się nad nadbiebrzańskimi łąkami, dzikie ostępy puszczy Knyszyńskiej, majestatycznego żubra wychodzącego dostojnie z białowieskich lasów. Wieczorem możemy oglądać Drogę Mleczną biegnąca milionem gwiazd po niebie, a przy stole  rozkoszujemy się smakiem pierekaczewnika, kiszki ziemniaczanej i sękacza – takie jest Podlasie, magicznie różnorodne.

Podczas wycieczki odwiedzimy najważniejsze przyrodniczo i kulturowo miejsca Podlasia, znajdujące się na liście „must see”, każdego kto odwiedza nasz region. Trasa ze względu na łagodne ukształtowanie terenu nadaje się dla każdego, kto chce doświadczyć zwiedzania regionu aktywnie na rowerze.

Białystok

Białystok, stolica województwa to miasto na styku kultur, serce Podlasia. Ważny ośrodek kulturalny, akademicki i turystyczny w północno-wschodniej Polsce. Tutaj urodził się twórca Esperanto, Ludwik Zamenhof, Albert Sabin – twórca szczepionki na polio, czy laureat Oscara, Tomasz Bagiński. W mieście odwiedzimy m.in.  barokowy zespół pałacowo-ogrodowy Branickich, z doskonale zachowanym XVIII-wiecznym Pałacem Branickich, zwanym Wersalem Północy, późnorenesansowy Stary Kościół Farny, cerkiew Świętego Mikołaja, Bazylikę Św. Rocha, czy rozległy miejski rynek z centralnie położonym późnobarokowym ratuszem.

Supraśl

Uzdrowiskowe miasteczko z ponad 500-letnią historią. Supraśl posiada potwierdzony naukowo mikroklimat, zdrowe powietrze nasycone olejkami eterycznymi pochodzącymi z drzew iglastych Puszczy Knyszyńskiej, a także borowiny zlokalizowane pod wsią Sokołdą. Polecamy spacer po miasteczku, wzdłuż zalewu na rzece Supraśl oraz odwiedzenie supraskiego Muzeum Ikon, mieszczącego się w prawosławnym Pałacu Archimandrytów.

 

Kruszyniany

Kruszyniany to najbardziej znana tatarska wieś w Polsce.  Słynie w pięknej przyrody, wybornej kuchni i wyjątkowych zabytków. Pobyt tu dostarcza okazji do spróbowania niezwykłej kuchni tatarskiej, np. kołdunów, pierekaczewników, trybuszoków.  Po największej atrakcji miejscowości, Meczecie i zabytkowym cmentarzu, oprowadzi nas miejscowy przewodnik.

 

Puszcza Białowieska

W 1979 r polska część Puszczy Białowieskiej została wpisana na światową listę UNESCO. Prastary las, serce puszczy to jedno z ostatnich miejsc, w których można zobaczyć na własne oczy ekosystem pierwotnego lasu nizinnego. W Puszczy Białowieskiej żyją żubry, a poza nimi 50 gatunków ssaków, około 200. gatunków ptaków i 1000 gatunków owadów. Najstarsze z dębów, rosnących w Puszczy Białowieskiej pamiętają króla Władysława Jagiełłę. Białowieskie dęby są rekordzistami w wysokości i szerokości pni, co w minionych wiekach czyniło je pożądanym towarem eksportowym, z których powstawały np. maszty statków na oceanach całego świata.

Krótkie podsumowanie trasy:

Dzień 1. Przyjazd do Białegostoku

Dzień 2. Białystok – Supraśl – Krynki – Kruszyniany

Dzień 3. Kruszyniany – Bondary – Zalew Siemianówka – Narewka – Białowieża

Dzień 4. Białowieża – Topiło lub Kamieniuki – Białowieża

Dzień 5. Białowieża – Hajnówka – powrót pociągiem do Białegostoku

Lub możliwość wydłużenia wycieczki

Dzień 5. Białowieża – Narewka –Trześcianka

Dzień 6.  Trześcianka – Puchły – Soce – Zabłudów -Białystok

Dzień 7. Białystok wyjazd

Dzień 1. Białystok

Przyjazd w piątek do Białegostoku we własnym zakresie – samochodem, pociągiem lub autobusem (dużo połączeń z Warszawy). O ustalonej wcześniej godzinie spotkanie z przedstawicielem naszej firmy, który przekaże Państwu rowery oraz pozostałe niezbędne informacje. Później w umówionym miejscu spotkanie z przewodnikiem. Wraz z przewodnikiem poznamy historię miasta oraz odwiedzimy jego  najważniejsze miejsca m.in. barokowy zespół pałacowo-ogrodowy Branickich, z doskonale zachowanym Pałacem Branickich, zwanym Wersalem Północy, późnorenesansowy Stary Kościół Farny, cerkiew Świętego Ducha, Bazylikę Św. Rocha, rozległy miejski rynek z centralnie położonym późnobarokowym ratuszem. Nocleg w jednym z hoteli w Białymstoku.

Zawarte w cenie: zwiedzanie Białegostoku z przewodnikiem

Dzień 2. Białystok – Supraśl – Krynki – Kruszyniany

Dystans: ok. 57 km

Przewyższenia: 247 m – 264 m

Po śniadaniu zostawiamy bagaże w recepcji i udajemy się w pierwszą rowerową podróż. Startujemy z samego centrum miasta, spod miejskiego ratusza na ul. Lipowej. Jadąc ścieżkami rowerowymi wyjeżdżamy z miasta, aby wjechać na szlak Green Velo, który pokieruje nas wprost do malowniczego Supraśla. Zachęcamy do zarobienia sobie krótkiej pauzy w tej miejscowości, spaceru ujmującymi brukowanymi uliczkami oraz odwiedzenie interaktywnego muzeum ikon w miejscowym monastyrze. Po krótkiej przerwie udajemy się w dalszą drogę, w głąb Puszczy Knyszyńskiej aby dojechać do Kopnej Góry, gdzie możemy zrobić kolejny przystanek na odwiedzenie Arboretum czyli swoistego ogrodu botanicznego połączonego z parkiem leśnym. W kolejnej miejscowości Poczopek, znajduje się Silvarium, czyli tzw. park leśny. Możemy dalej jechać ścieżką Green Velo aby dotrzeć od razu do miejscowości Kruszyniany lub skrócić naszą dzisiejszą trasę o 1.5 km i odwiedzić Krynki z największym w Polsce  rondem, ruinami wielkiej synagogi oraz zachowanym budynkiem Synagogi Kaukaskiej. Następnie udajemy się w dalszą drogę do naszego miejsca dzisjeiszego noclegu: Kruszynian.

Dzień 3. Kruszyniany – Bondary – Zalew Siemianówka – Narewka – Białowieża

Dystans: ok. 61 km

Przewyższenia: 107 m – 116 m

Po śniadaniu przed wyjazdem czekać na nas będzie zwiedzanie meczetu w Kruszynianach. Dalej jadąc szlakiem Green Velo dotrzemy do miejscowości Michałowo, a później będziemy miniemy Siemianówkę – zalew zbudowany na dolinie górnej Narwi. Polecamy zrobić tutaj przystanek, przejść się wzdłuż wielkiej tamy, a jeśli będzie dopisywać pogoda wykąpać się na jednej z kilku plaż zalewu. Jadąc dalej dotrzemy do miejscowości Narewka, graniczącej z Puszczą Białowieską. Tuż za nią wjedziemy na szlak prowadzący nas przez Puszczę do Białowieży. Kolejne dwa noclegi będziemy mieć w Hotelu Białowieskim Conference, Wellness & Spa. Po przyjeździe możemy odpocząć w hotelowym basenie i strefie łaźni. Polecamy również spróbowanie piwa z hotelowego browaru rzemieślniczego „Przełom” i skorzystanie z usług hotelowego SPA.

Zawarte w cenie: zwiedzanie meczetu oraz tatarskiego cmentarza w Kruszynianach

Dzień 4. Białowieża i okolice

W dzisiejszym dniu pozostawiamy Państwu wybór. Niezależnie od wybranej opcji na koniec dnia zapraszamy Państwa na ognisko i kolację z lokalnymi specjałami pod hotelową wiatą. Poniżej 3 opcje wycieczek rowerowych do wyboru:

Opcja 1. Białowieża – Topiło – Białowieża

Dystans: ok. 49 km

Przewyższenia: 149 m – 149 m

Topiło to malutka osada zamknięta w dziewiczych rejonach Puszczy Białowieskiej nad rzeką Perebel, zaledwie trzy kilometry od granicy z Białorusią. Nazwa wywodzi się najprawdopodbniej od pobliskich moczarów, w których topiło się bydło. W miejscowości znajduje się Skansen Kolejki Wąskotorowej. Na miejscu obowiązkową pozycją jest odwiedzenie zalewu Topiło o powierzchni 20 ha. Dziś jest to bogaty w dziką i rzadką faunę i florę obiekt, wokół którego wyznaczone są dwie ścieżki edukacyjne – Puszczańskie Drzewa i Szlakiem Orlika (jest też punkt widokowy). Do miejscowości dostaniemy się leśnymi szlakami. W drodze do miejscowości lub podczas powrotu możemy odwiedzić Park Pałacowy w Białowieży ze znajdującym się tam interaktywnym Muzeum Przyrodniczo-Leśnym oraz Rezerwat Pokazowy Żubrów, znajdujący się kilka kilometrów za miejscowością.

Opcja 2. fakultatywna: Zwiedzanie Białowieży z przewodnikiem, wizyta w ścisłym rezerwacie

Dla chętnych, chcących zwiedzić Białowieżę i jej okolice dokładnie, proponujemy fakultatywną wycieczkę z lokalnym przewodnikiem, który pokaże Państwu jej najciekawsze miejsca oraz opowie o historii miejscowości. Cała wycieczka potrwa ok. 7 godzin, po śniadaniu o określonej godzinie przy recepcji hotelowej czekać będzie przewodnik, z którym udamy się przez Polanę Białowieską do Parku Pałacowego. Dowiemy się o historii tego miejsca oraz zwiedzimy interaktywne Muzeum Przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego, w którym zobaczyć można żyjące w puszczy zwierzęta. Po teorii w muzeum będziemy mogli zobaczyć dziką przyrodę Puszczy Białowieskiej na żywo, przejedziemy przez bramę Obszaru Ochrony Ścisłej, gdzie zostawimy rowery i pieszo w grupie zwiedzać będziemy Ścisły Rezerwat Białowieskiego Parku Narodowego. Wejście tam możliwe jest wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem. Kolejnym etapem dzisiejszej wycieczki jest odwiedzenie Pokazowego rezerwatu Żubrów, gdzie zobaczyć można wspomniane Żubry, ale również żubronie, jelenie, sarny, koniki polskie, a przy odrobinie szczęścia również wilki. W drodze powrotnej do hotelu zajedziemy również do ciekawego i magicznego miejsca znajdującego się w sercu Puszczy – Miejsca Mocy. Teorii odnośnie tego miejsca jest wiele, usłyszą o nich Państwo od towarzyszącego przewodnika. Pewnym jest, że znajduje się tam krąg ułożony z głazów oraz drzewa rosnące w nienaturalny sposób. Po powrocie do hotelu czeka na nas pożegnalne ognisko i obiadokolacja.

Koszt wycieczki dla 2óch osób: 300 zł/osoba. Koszt wycieczki dla 4ech osób: 170 zł/osoba

Dzień 5. Białowieża – Hajnówka – powrót pociągiem do Białegostoku

lub opcjonalnie wydłużenie Białowieża – Narewka –Trześcianka

Dystans: ok. 46 km

Przewyższenia: 112 m – 130 m

Nadszedł ostatni dzień wycieczki po perełkach Podlasia. Pokonujemy rowerem odcinek z Białowieży na stację PKP w Hajnówce, gdzie po ok. 1,5 h jazdy pociągiem dotrzemy do Białegostoku. W ustalonym miejscu spotykamy się z przedstawicielem Nature Travel aby oddać wypożyczone rowery i odebrać swoje bagaże.

Mają Państwo możliwość przedłużenia pobytu w Hotelu Białowieskim i powrót do Białegostoku pociągiem w późniejszym terminie lub bezpośredni powrót do domu z Białowieży we własnym zakresie. Przy wydłużeniu pobytu w Białowieży koszt wynajmu roweru nie wzrasta.

Kolejną możliwością jest wydłużenie wycieczki rowerowej o 2 dni i dojazd do Białegostoku rowerem.

Miłośników jazdy na dwóch kółkach wydłużających wycieczkę na rowerze, czeka dość łatwa trasa do miejscowości otwartych okiennic – Trześcianki. W zależności od dostępnej bazy noclegowej, spać dzisiaj będziemy w agroturystyce w Trześciance bądź jej okolicach.

Dzień 6 (opcjonalne wydłużenie). Trześcianka – Puchły – Soce – Zabłudów -Białystok

Dystans: ok. 40 km

Przewyższenia: 208 m – 219 m

Dzisiejszy ostatni dzień wycieczki rowerowej prowadzić nas będzie przez miejscowości Puchły i Soce. Jest to popularny szlak turystyczny, gdzie zobaczyć można malownicze drewniane domki oraz przepiękne drewniane cerkwie.  Jadąc dalej dotrzemy do miejscowości Zabłudów, a następnie do Białegostoku, gdzie mogą Państwo wieczorem pospacerować po tętniącym życiem w sezonie rynku pełnym restauracyjnych ogródków.

Dzień 7. Białystok wyjazd

Wyjazd z Białegostoku we własnym zakresie. Przed wyjazdem przekazanie wynajętych rowerów przedstawicielowi Nature Travel.

Świadczenia zawarte w cenie:

  • 4 lub 6 noclegów (w zależności od wybranej opcji) ze śniadaniami w hotelach lub pensjonatach o dobrym standardzie, pokoje z własną łazienką
  • Kolacja w Hotelu Białowieskim w dniu 3. i 4. wycieczki
  • Opłaty miejscowe
  • Transfer bagaży między miejscami noclegowymi
  • Zwiedzanie z przewodnikiem: Białystok
  • Zwiedzanie meczetu w Kruszynianach
  • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
  • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem.
  • GPS-track
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

Świadczenia nie zawarte w cenie:

  • Dojazd do miejsca startu wycieczki
  • Wynajem rowerów
  • Obiadokolacje (z wyłączeniem pożegnalnego ogniska dnia 4. wycieczki)
  • Dodatkowe noclegi
  • Prywatne wydatki podczas podróży

Szlakiem Green Velo po Podlasiu. Trasa krótka – cena za osobę:

2 osoby – 1600 zł/osoba w pokoju dwuosobowym

Cena za nocleg w pokoju jednoosobowym: 1850 zł/osoba

Dopłata za wydłużenie wycieczki o dzień 5. i 6. w pokoju dwuosobowym: 500 zł/osoba

Dopłata za wydłużenie wycieczki o dzień 5. i 6. w pokoju jednoosobowym: 650 zł/osoba

Dodatkowe rabaty:

  • Dziecko 0-5 lat ( (jeśli nie potrzebuje osobnego łóżka) gratis
  • dzieci 5-10 lat – 50% ceny, nocleg na dostawce (przy 2 płacących pełną sumę dorosłych)
  • dzieci 10-16 lat śpiące na dostawce 80% ceny (przy 2 płacących pełną sumę dorosłych)
  • dziecko 17 lat i więcej oraz osoba dorosła śpiąca na dostawce w pokoju 3- lub 4- osobowym – 10% rabatu od ceny wyjściowej
  • przy grupowej rezerwacji na 4 osoby dorosłe lub więcej 5% rabatu od ceny wyjściowej/osoba (nocleg w pokoju dwuosobowym)

 

Dodatkowe fakultatywne opłaty:

 

  • Fakultatywna wycieczka w po Białowieży w dn. 4 wycieczki: zwiedzanie Białowieży z przodownikiem, bilet wstępu do rezerwatu pokazowego żubrów w Białowieży, bilet wstępu do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży, wstęp do ścisłego rezerwatu Puszczy Białowieskiej cena wycieczki dla 2óch osób: 400 zł/osoba. Cena wycieczki dla 4ech osób: 200 zł/osoba
  • Transfer do Białegostoku z rowerem: 100 zł/osoba
  • Dodatkowy nocleg w Białymstoku w Hotelu*** ze śniadaniem: 220 zł/osoba
  • Dodatkowy nocleg w Białowieży w Hotelu Białowieskim*** ze śniadaniem: 200 zł/osoba

    Termin wycieczki:

    Start w każdą sobotę od 04.05.2024 do 15.09.2024*

     *Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

    ORGANIZACJA DODATKOWYCH TERMINÓW ORAZ/LUB MODYFIKACJA TRASY MOŻLIWA PRZY REZERWACJI OD 4 OSÓB

    Ze względu na przebieg części tras przez strefę nadgraniczną, podczas wycieczki należy mieć przy sobie dowód tożsamości.

    Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

    11 + 8 =

    Hotel Białowieski

    Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

    SZCZEGÓŁY →

    naturetravelpl!