Włochy, Toskania: via Francigena od Lucca do Sieny – indywidualna wędrówka piesza

Portugalia winnice wino wędrówka wakacje

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka piesza

Czas trwania: 8 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania

Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa, miejscami średnia

Cena: od 3350 zł

Wycieczka piesza prowadzi przez serce Via Francigena, trasą, która łączy znane miejscowości, takie jak Siena i San Gimignano, z pięknymi wioskami po drodze, takimi jak San Miniato, pozwalając odkryć podczas jednej podróży to, co najlepsze z toskańskiej części trasy Via Francigena.

Twoja podróż rozpocznie się w miejscowości San Miniato, jednej z ukrytych perełek trasy Via Francigena i dalej prowadzić będzie przez urokliwe zakątki toskańskiej prowincji: od tysiącletniego Pieve di Chianni, do wież miasteczka Monteriggioni. Podróż prowadzi legendarnymi drogami gruntowymi Sieny, wśród wspaniałych widoków i ufortyfikowanych wiosek, gdzie wydaje się, że czas się zatrzymał, i dotrzesz do Buonconvento, ciesząc się podróżą do samego końca.
Atrakcje tej podróży nie ograniczają się do krajobrazu: będziesz mógł skosztować smacznej kuchni toskańskiej w każdym możliwym wariancie, od drogocennej białej trufli z San Miniato po smaczne pici ze Sieny, nie wspominając o żółtym złocie z San Gimignano: szafranie.

 

Krótkie podsumowanie trasy:

Dzień 1. Przyjazd do miejscowości Lucca

Dzień 2. Pociąg z Lucca do Altopascio – spacer do San Miniato Alto

Dzień 3. San Miniato Alto – Gambassi

Dzień 4. Gambassi – San Gimignano

Dzień 5. San Gimignano – Colle Val d’Elsa

Dzień 6. Colle Val d’Elsa – Monteriggioni

Dzień 7. Monteriggioni – Siena

Dzień 8. Siena koniec wycieczki

Na początek krótkie wprowadzenie do historii trasy Via Francigena:

Na początku drugiego tysiąclecia ogromna liczba pielgrzymów zaczęła przemierzać Europę w poszukiwaniu zaginionej „Ziemi Niebieskiej”.

Pielgrzymi udali się do trzech głównych miejsc docelowych: Rzymu, miasta męczeństwa świętych Piotra i Pawła (założycieli Kościoła Chrześcijańskiego). Ziemii Świętej, miejsce Kalwarii, gdzie pielgrzymi szukali miejsc męki Chrystusa; Santiago de Compostela, najdalej wysunięty punkt Europy Zachodniej, który Święty Apostoł Jakub wybrał na swoje miejsce ostatniego spoczynku. Droga do Rzymu, Via Francigena (lub Via Romea), która prowadziła do Wiecznego Miasta z Alp Zachodnich i Nadrenii, była przez 7 wieków wykorzystywana przez władców, cesarzy, plebejuszy i duchownych. Była prawdopodobnie najważniejszą drogą tamtych czasów. Via Francigena prowadziła z Canterbury do Rzymu i była jedną z historycznych europejskich dróg. Była to główna arteria, którą przechodziły setki tysięcy pielgrzymów w drodze do Rzymu. W tamtych czasach podróż była nie tylko przygodą czy ryzykiem, ale aktem pobożności samym w sobie, a pielgrzymi zatrzymywali się po drodze w miejscach uznanych przez Kościół za święte. Dziś możemy zrekonstruować trasę podróży dzięki dokumentowi pozostawionemu przez arcybiskupa Sigerica z Canterbury, który po powrocie z Rzymu do swoich diecezji w 994 roku spisał nazwy miejsc, które stanowiły etapy jego podróży do domu.

Ponad tysiąc lat później powstało duże zainteresowanie starym szlakiem i chęć odkrycia drogi, która niegdyś stanowiła jedność i komunikację między różnymi kulturami i ideami narodów europejskich które po raz kolejny otwierają swoje granice. Via Francigena świadczy o tym, że już wtedy w Europie istniało pragnienie jedności. Trasa przecinała Alpy w dolinie Aosty i biegła na południe przez Piemont, Lombardię, równiny rzeki Pad (Padania), zanim przeszła przez Apeniny w pobliżu Berceto, by przejść do Toskanii i Lacjum, a kończy się w Rzymie. Ta „droga do Rzymu” jest istotnym i elementem kształtującym historię Europy. Fragmenty i pamiątki po istnieniu szlaku wciąż można znaleźć porozrzucane po całym przebiegu tej trasy pielgrzymów.

Dzień 1. Lucca przyjazd

Przyjazd do miasteczka Lucca we własnym zakresie. Po zameldowaniu się w hotelu polecamy spacer po mieście, wzdłuż murów obronnych miasta i zwiedzenie jego niesamowitych ogrodów, majestatycznej dzwonnicy oraz amfiteatru Piazza, pochodzącego z 2 wieku n.e. Obiad we własnym zakresie, polceamy obiad w jednej z licznych restauracji.

Dzień 2. Lucca – pociąg do Altopascio – spacer do San Miniato Alto

 

Dystans: 29 km wędrówki

Po śniadaniu czeka nas przejazd pociągiem z Lucca do Altopascio. Następnie opuszczając Altopascio, przejdziesz się wspaniałym odcinkiem oryginalnej brukowanej drogi Via Francigena, otoczonej lasami. Daj się oczarować dzikiej krainie Cerbaie i podziwiaj panoramę starej wioski Fucecchio ze szczytu starego parku ze starożytną średniowieczną wieżą. Po przejściu przez rzekę Arno idziesz wzdłuż jej brzegów w kierunku San Miniato. Seminarium, od którego wzięła się nazwa głównego placu, zachwyci Cię swoją szczególną fasadą. Polecamy zjedzenie tutaj na obiad risotto posypanego białą truflą, która jest dumą okolicy.

Dzień 3. San Miniato Alto – Gamassi

Dystans: 24 km spaceru

Z San Miniato droga utwardzona prowadzi do spektakularnej trasy przecinającej typową okolicę Val d’Elsa. Podążając za pamiętnikiem Sigerica, spotykasz dwie „Submansiones”: Pieve di Coiano (XXI, Sce Peter Currant) i Pieve a Chianni (XX, Sce Maria Glan), a następnie docierasz do  dzisiejszego miejsca noclegu. Kolacja jest wliczona w cenę dzisiejszego zakwaterowania.

Dzień 4. Gambassi – San Gimignano

Dystans: 13,5 km wędrówki

Dziejsza trasa Via Francigena prowadzi nas przez piękne miejscowości. Zanim udasz się do osobliwych wiosek Collemuccioli i Pieve di Cellole, zatrzymaj się na wizytę w Sanktuarium w Pancole. Jeśli uda Ci się dotrzeć tu w miarę wcześnie, poświęć trochę czasu, aby odwiedzić słynne miasto San Gimignano (zdecydowanie warte poświęcenia chwili uwagi) i ciesz się jego uroczą średniowieczną atmosferą. Kolacja we własnym zakresie w jednej z wielu restauracji w mieście.

Dzień 5. San Gimignano – Colle Val d’Elsa

Dystans: 12 km spaceru

Dzisiaj idziesz wspaniałym odcinkiem Via Francigena. Wędrując w górę i w dół toskańskich wzgórz, przecinając winnice, gaje oliwne, pola i lasy, w końcu docierasz do swojego zakwaterowania w Gracciano. Po drodze możesz zrobić przerwę, aby odkryć fascynujące opactwo Santa Maria a Coneo z XI wieku.

 Dzień 6. Colle Val d’Elsa – Monteriggioni

Dystans: 16 km wędrówki

Z Gracciano dzieisjza trasa wycieczki pieszej prowadzi przez Pieve a Elsa i znajdują się tu starożytne termy etruskie (gorący basen) Caldane. Po dotarciu do Strove i jego pięknego romańskiego kościoła kontynuuj spacer wzdłuż szczególnego kompleksu Abbadia a Isola, aż dotrzesz do średniowiecznego miasta Monteriggioni, otoczonego osobliwą koroną wież. Dzisiaj w cenie wyciecki zaplanowana jest kolacja w miejscu noclegu.

Dzień 7. Monteriggioni – Siena

Dystans: 20 km wędrówki

Opuszczając Monteriggioni, idziesz gruntowymi drogami wzdłuż Montagnola Senese, głównego górzystego obszaru w regionie. Mijasz starożytne średniowieczne przedmieście Cerbaia, które wydaje się obecnie opuszczone. Przez las dociera się do Zamku „Chiocciola” i idzie się w górę do Poggio di Riciano. Zejdź starą rzeką Pian del Lago (lub omiń Poggio di Riciano, aby dotrzeć bezpośrednio z Chiocciola do Pian del Lago). Na końcu lasu Renai wejdź do pięknego miasta Siena. Kolacja we własnym zakresie w jednej z wielu restauracji w mieście.

Dzień 8. Siena koniec wycieczki

Po śniadaniu następuje koniec wycieczki lub wydłużenie pobytu w Sienie.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 7 noclegów w lokalnych hotelach lub pensjonatach, pokoje z łazienką
 • wyżywienie: śniadania
 • obiad w Gambasii (3. dzień wycieczki) oraz w Monteriggioni (6. dzień wycieczki)
 • Przewóz bagaży między hotelami, limit to 1 walizka 20 kg
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • szczegółowy opis tras
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 1 osoba

 Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca końcowego wycieczki
 • Transfery nie zawarte w opisie wycieczki
 • Przejazdy pociągiem do Altopascio  2. dniu wycieczki – ok. 3 EUR
 • bilety wstępu do atrakcji turystycznych
 • ubezpieczenie
 • obiady i lunche
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży
 • Opłaty miejscowe

 

Cena wycieczki za osobę w pokoju dwuosobowym:

Start wycieczki pieszejCena za osobę pokój 2-osobowyCena za osobę pokój 3-osobowyCena za osobę pokój 1-osobowy

A. 01.04.2024-24.05.2024

01.10.2024 – 31.10.2024

 3350 zł3000 zł4800 zł/5400 zł (wycieczka solo)

B. 26.05.2024 – 24.07.2024

01.09.2024 – 30.09.2024

3400 zł3000 zł4900 zł/5500 zł (wycieczka solo)
C. 25.07.2024 – 31.08.20243700 zł3200 zł5350 zł/ 6000 zł (wycieczka solo)

Pozstałe rabaty wyliczane indywidualnie.

Dodatkowe noclegi na życzenie.

Termin wycieczki pieszej 2024:

Codziennie od 01.04.2024 do 31.10.2024

*Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 1 osoba

Włochy znajdują się w strefie Schengen, w związku z tym do dostania się do tego kraju przez obywateli UE wystarczy ważny dowód osobisty.

 Jak dojechać:

Samolotem – najwygodniejszym sposobem dotarcie do Włoch samolotem, najbliższe lotniska to Piza i Florencja, później należy przejechać pociągiem do miejsca startu i końca wycieczki. Służymy pomocą w organizacji dojazdu na miejsce startu i końca wyieczki.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

6 + 10 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →