15-dniowa wycieczka rowerowa: Albania, Czarnogóra Macedonia

wyprawy rowerowe Albania

Wycieczka z kierowcą i anglojęzycznym pilotem

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 15 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania, lunche i obiadokolacje

Noclegi: hotele, pokoje z własną łazienką

Poziom trudności: średnia, miejscami trudna duże przewyższenia

Łączna ilość km do przejechania: ok 630 km

Cena: od 9200 zł

Albania, „słoneczna kraina Europy”, to wspaniały wakacyjny raj na zachodnim wybrzeżu Bałkanów. Zanurz się w krainie Skipetarów, jak lubią nazywać siebie Albańczycy, którzy odegrali ważną rolę w przeszłości Bałkanów, dawno zapomnianą, a dziś ponownie poszukuje się i odnajduje połączenie z Europą. Podczas wycieczki miniemy wiele unikalnych architektonicznie pasm górskich, wąwozów, rzek i dolin. Miasta i budynki wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO mówią o bogatej historii tego kraju.

Nasza wycieczka rowerowa poprowadzi Cię wzdłuż Jeziora Ochrydzkiego, imponującego południowego regionu górskiego, odciętego wybrzeża Morza Jońskiego, Przełęczy Cezara i Vlora Buch aż do południowego Adriatyku z kamienistym i sosnowym wybrzeżem. Trasa prowadzi głównie po małych bocznych drogach, w większości utwardzonych, na małych odcinkach również po dobrze utwardzonych drogach żwirowych. Ta obfitująca w doświadczenia wycieczka rowerowa wymaga średniego poziomu sprawności, ponieważ są też dni, w których pokonuje się ponad 1000 metrów wysokości. Autobus jest dostępny w każdym momencie aby móc do niego wsiąść w razie problemów z podjazdem i wysiąść aby rozkoszować się zjazdem z górki 😊 Zalecamy noszenie kasku rowerowego!

.

Krótkie podsumowanie trasy:

Dzień 1. Tirana –  przyjazd

Dzień 2. Tirana – jezioro Ochrydzkie

Dzień 3. Jezioro Ochrydzkie – Macedonia: Debrar

Dzień 4. Debar – Mavrovo

Dzień 5. Mavrovo – Kosowo: Prizren

Dzień 6. Prizren – Peje

Dzień 7. Peje – Czarnogóra: Berane

Dzień 8. Berane – Kolasin

Dzień 9. Kolasin – Zablajak

Dzień 10. Zablajak – Pluzine

Dzień 11. Pluzine – Cetinje

Dzień 12. Cetinje – Kotor

Dzień 13. Kotor – dzień wolny

Dzień 14. Kotor – Albania: Szkodra

Dzień 15. Transfer na lotnisko w Tiranie, koniec wycieczki

 

Dzień 1. Tirana przyjazd

wyprawy rowerowe

Przylot do Tirany w Albanii. Na lotnisku w Tiranie spotkają się Państwo z kierowcą, który zabierze Państwa do hotelu w centrum miasta, gdzie przy obiedzie nastąpi spotkanie z grupą i pilotem. W zależności od godziny przyjazdu, będzie istniała możliwoś zwiedzania Tirany, odwiedzenie bunkru Enver Hoxha, rynku z lokalnymi owocami i warzywam i oraz nowowybudowanego muzeum historii. 

Tętniąca życiem, kolorowa Tirana to bijące serce Albanii, gdzie nadzieje i marzenia tego maleńkiego narodu łączą się w tętniący życiem wir ruchu ulicznego, zuchwały konsumpcjonizm i nieskrępowaną zabawę. Centrum Tirany, które przeszło transformację o niezwykłych proporcjach od czasu przebudzenia się z komunistycznego snu na początku lat 90., jest teraz nie do poznania, z kolorowymi budynkami, placami publicznymi i deptakami, po których spaceruje się z przyjemnością.

Modny Blloku tętni życiem w barach i kawiarniach na wysokich obcasach, podczas gdy wielkie bulwary miasta są wyłożone fascynującymi reliktami jego osmańskiej, włoskiej i komunistycznej przeszłości, od delikatnych minaretów po głośne socjalistyczne murale. Dodaj do tego kilka doskonałych muzeów, a otrzymasz przekonującą listę powodów, aby przybyć tutaj dzień wcześniej.

Dzień 2. Tirana – jezioro Ochrydzkie

wyprawy rowerowe

wyprawy rowerowe

Dystans: ok. 57 km rowerem, przewyższenia: 620 m

Poranek rozpoczniemy dwugodzinnym transferem na północną stronę Jeziora Ochrydzkiego. Stamtąd, po rozładowaniu rowerów i dostosowaniu ich do potrzeb wszystkich uczestników, rozpoczniemy jazdę wzdłuż malowniczego brzegu Jeziora Ochrydzkiego w kierunku Pogradec. Po obiedzie przeprawimy się do Macedonii i zwiedzimy klasztor św. Nauma przed przybyciem do Ochrydy.

Ochryda ze swoimi 365 kościołami to najbardziej uwodzicielska destynacja w Macedonii, z klimatyczną starówką opadającą kaskadą po wzgórzu, pełną pięknych kościołów i zwieńczoną kościami średniowiecznego zamku. Jej brukowane uliczki są otoczone tradycyjnymi restauracjami i kawiarniami nad jeziorem, ale to miejsce nie jest jeszcze zniszczone masową turystyką i ma nadal żywy charakter. Jezioro Ochrydzkie, jedno z najstarszych jezior na świecie, powstało w odległych epokach geologicznych w wyniku przesunięć tektonicznych, a dzięki unikalnej florze i faunie jezioro jest jednym z największych rezerwatów biologicznych w Europie. Z 212 znanymi gatunkami endemicznymi i powierzchnią 358 km2 jest prawdopodobnie najbardziej zróżnicowanym jeziorem na świecie.

Dzień 3. Macedonia: Ochryd – Debar

wycieczki rowerowe

wyprawy rowerowe

Dystans: ok. 68 km rowerem, przewyższenia: 478 m

Dziś jedziemy wzdłuż doliny Czarnego Drinu jedyną drogą prowadzącą do rzeki, od Jeziora Ochrydzkiego jechać będziemy wąwozem, a mijając kilka zapór i jezior, aż do Debar.
Przez miasto Debar przechodziła główna droga Via Egnatia. W tym czasie miasto obejmowało wszystkie prowincje po obu stronach środkowego biegu Czarnego Drinu – od Strugi do Prizrenu, od Tirany do Kiczewa i od Elbasan do Gostivaru. Wszystko to przywiązywało wielką wagę do ośrodków gospodarczych po zachodniej stronie Półwyspu Bałkańskiego. Przez całe miasto ciągnęły się długie kolumny karawan w różnych kierunkach, do Albanii, do Salonik i Skopje.

Debar ma kilka źródeł wody termalnej z temperaturami dochodzącymi do 48°C i charakteryzuje się wysokim stopniem siarczkiem siarki i obecnością alg nadających się do leczenia, wykorzystywane są one również do celów naukowych.

 

Dzień 4. Debar-Mavrovo

wyprawy rowerowe wyprawy rowerowewyprawy rowerowe

Dystans: 48 km rowerem, przewyższenia 920 m

Dzisiejsza zaplanowana trasa wycieczki rowerowej zapiera dech w piersiach. Trasa oferuje powiew świeżego, rozrzedzonego powietrza, prowadząc przez wąwozy, lasy sosnowe, pola krasowe i wodospady Parku Narodowego Mavrovo. W Parku Narodowym znajduje się najwyższy szczyt Macedonii Północnej i Albanii, Mt Korab (2764 m).

Dzień 5. Mavrovo – Kosowo: Prizren

wyprawy rowerowewyprawy rowerowewyprawy rowerowe

Dystans: transfer busem ok. 1,5 h, ok. 81 km rowerem, przewyższenia: 1450 m

Po wczesnym śniadaniu ok. półtora-godzinny transfer do granicy z Kosowem. Stamtąd, po przerwie na kawę i herbatę, pokonamy górę Sharr, jednego z najbardziej malowniczych zakątków Kosowa i od lat popularnego celu narciarskiego w byłej Jugosławii. Pofałdowane drogi i wrzosowiska oferują wspaniałe widoki, aż do malowniczego Prizren, z uroczym, pełnym meczetów i kościołów starym miastem, które promienieje zaraźliwym entuzjazmem. To drugie i najbardziej turystyczne miasto Kosowa. Prizren jest miastem znajdującym się na liście UNESCO, jest również znane z Dokufest, festiwalu filmów dokumentalnych odbywającego się co roku w sierpniu, który przyciąga twórców filmów dokumentalnych i fanów z całego świata.

Dzień 6. Prizren – Peje

wycieczki rowerowewyprawy rowerowe

Dystans: ok. 100 km autobusem/ dzień wolny od jazdy rowerem

Robimy sobie jednodniową przerwę od jazdy na rowerze i kontynuujemy podróż autobusem do Peji, trzeciego co do wielkości miasta Kosowa, otoczonego miejscami świętymi prawosławnych Serbów i bazarem w stylu tureckim. Tuż przed lunchem odwiedzimy dwa obiekty UNESCO i kontynuujemy zwiedzanie spektakularnej pobliskiej doliny Rugova i okolicznych gór.

Klasztor znajdujący się w miejscowości wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest to kompleks kościołów położonych na przedmieściach Pejë, w pobliżu rzeki Lumbardh, przy wejściu do wąwozu Rugova. Kompleks ten pochodzi z XIII wieku i jest miejscem, w którym rezydował serbski episkopat i patriarchowie. Od samego początku Klasztor był miejscem spotkań teologów, pisarzy i artystów – miejscem, w którym kładziono duży nacisk na dziedzictwo artystyczne, a dziś pozostaje jednym z głównych pomników dziedzictwa kulturowego Kosowa.

Dzień 7. Peć – Czarnogóra: Berane

wyprawy rowerowewyprawy rowerowewycieczki rowerowe

Dystans: ok. 57 km rowerem, przewyższenia: 1037 m

Po śniadaniu udamy się w kierunku odległej granicy z Czarnogórą. Ta granica górska została otwarta dopiero niedawno w celach turystycznych i stanowi ważny wkład w rozwój turystyki pieszej i rowerowej w regionie, w którym wcześniej turystyka była praktycznie żadna. Wspinaczka rowerem w starym lesie zapewni piękne widoki, a następnie jeszcze bardziej spektakularny zjazd z widokiem na dolinę Plavy usianą jeziorami.

Dzień 8. Berane – Kolasin

Dystans: ok. 61 km rowerem, przewyższenia: 1090 m

Opuszczamy Berane wąską, krętą drogą, która stopniowo wznosi się przez Góry Komovi,następnie docieramy do przełęczy Trešnjevik (1565 m) i tam czeka na nas poczęstunek. Od przełęczy wąska droga schodzi w dolinę rzeki Tary, po czym przekracza rzekę Drcką i łączy się z szerszą, nowocześniejszą drogą, która biegnie wzdłuż rzeki Tary do miasta Kolašin, położonego u podnóża gór Bjelasica i Sinjajevina.

Dzień 9. Kolasin – Zabljak

Dystans: ok. 74 km rowerem, przewyższenia 1430 m

Opuszczamy Kolašin rowerem wzdłuż rzeki Tary, drugiej najdłuższej rzeki Czarnogóry (146 km). Dolina rzeki zaczyna się zwężać, gdy docieramy do dolnego biegu kanionu rzeki Tara. Ma ona 78 km długości i jest najdłuższym kanionem rzecznym w Europie. Jemy lunch z widokiem na most Tara, który rozciąga się w poprzek kanionu 165 m nad rzeką. Następne 10 km prowadzi pod górę, gdy opuszczamy rzekę Tara i wjeżdżamy do Parku Narodowego Durmitor, zanim dotrzemy do odległych domków narciarskich w kształcie litery A, oferujących widoki na otaczające góry. Będąc w Žabljak, będziesz mógł swobodnie odkrywać ten niesamowity zimowy ośrodek narciarski lub wybrać się na krótką przejażdżkę rowerową po wodach Czarnego Jeziora.

Dzień 10. Zblajak – Pluzine

Dystans: ok. 43 km rowerem, przewyższenia: 850 m
Dzisiejsza przejażdżka prowadzi przez Park Narodowy Durmitor i zaczyna się dramatycznym i odległym 8-kilometrowym podejściem do przełęczy Prevoj Sedlo (1907 m) wzdłuż najwyższej utwardzonej drogi w Czarnogórze. Od przełęczy wąska droga wije się w dół przez góry przed drugim podejściem do przełęczy Prijespa (1885 m). Kontynuujemy zejście przez wspaniałe wapienne krajobrazy i alpejskie łąki. Opuszczając Park Narodowy schodzimy serpentynami i skalistymi tunelami nad brzeg jeziora Plužine i do miasta Plužine.

Dzień 11. Pluzine – Cetinje

Dystans: ok. 47 km rowerem, przewyższenia: 680 m
Z Pluzine główną drogą nad rzeką Komamicą kierujemy się na południe w kierunku Nikšića. Po obiedzie przygotujemy rowery i przejedziemy minivanem do klasztoru Ostrog, po czym udamy się do Cetinje, Starej Królewskiej Stolicy Czarnogóry, gdzie doświadczymy autentycznej atmosfery miasta, spacerując po historycznym centrum i relaksując się przy jeden z wielu wielowiekowych tarasów plenerowych.

Klasztor Ostrog z lśniącą białą fasadą spoczywa na klifie, 900 m nad doliną Zeta. Jest on najważniejszym miejscem w Czarnogórze dla prawosławnych chrześcijan. Nazwany cudem św. Bazylego, wydaje się, że nikt nie rozumie, jak został zbudowany w 1665 roku w obrębie dwóch dużych jaskiń sprawia wrażenie, jakby wyrostał z samej skały.

Dzień 12. Cetinje – Kotor

Dystans: ok. 47 km rowerem, przewyższenia: 650 m
Dzisiejszy dzień jest pełen kontrastów, gdy podróżujemy od wyżyn po wybrzeże Adriatyku. Początkowo kierujemy się na zachód, stopniowo wznosząc się, do Parku Narodowego Lovcen, gdzie znajduje się również mauzoleum czarnogórskiego władcy i poety Petara II Petrovica Njegosa. Następnie droga prowadzi przez suchy, skalisty krajobraz, po czym dociera do naszego przystanku na lunch w przydrożnej restauracji w mieście Njegusi. Resztę dnia spędzamy na zjeździe w dół. Ta wąska droga schodzi serią ostrych zakrętów z widokami na Bokę Kotorską ok. 650 m poniżej. Po dotarciu do Kotoru jedziemy wzdłuż linii brzegowej Boki Kotorskiej, aby dotrzeć do Dobroty na obrzeżach Kotoru.

Dzień 13. Kotor

Dzień bez jazdy rowerem
Dzień wolny na zwiedzanie średniowiecznego miasta Kotor. Zbudowane w XV wieku miasto jest nadal całkowicie otoczone murami z trzema bramami wejściowymi od zachodu, północy i południa. Miasto posiada kilka placów, katedrę, kilka kościołów i mozaikę wąskich uliczek. Możliwa jest też wycieczka łodzią lub wynajęcie kajaka na Boce Kotorskiej. Miłośnikom jazdy na rowerze polecamy okrążenie Boki Kotorskiej. Trasa obejmuje 10-minutową podróż promem w celu przekroczenia zatoki morskiej po zachodniej stronie i oferuje wspaniałe widoki na Kotor oraz różne miasta i wioski wzdłuż linii brzegowej z otaczającymi je wysokimi górami w tle.

Dzień 14. Kotor – Albania: Szkodra

Dystans: ok. 40 km rowerem, przewyższenia: 150 m

Ostatni dzień jazdy na rowerze prowadzi nas wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Szkoderskiego, które leży na granicy Czarnogóry i Albanii. Przez większą część dnia mamy widoki na błękitne wody jeziora. Droga przypomina trochę „kolejkę górską” z trzema znaczącymi podjazdami i zjazdami. W pobliżu południowego krańca jeziora nasze ostatnie podejście prowadzi do przełęczy Štegvaš (490 m) z pięknym punktem widokowym na jezioro i Albanię. Długi zjazd prowadzi nas na płaską równinę i główną drogę, a już po kilku kilometrach przekraczamy granicę z  Albanią. Ostatnie 15 km w Albanii jest prawie płaskie i po przekroczeniu rzeki Buna wjeżdżamy do miasta Szkodra, największego miasta w północnej Albanii.

Dzień 15. Szkodra – transfer na lotnisko w Tiranie

Dzień pożegnania. W zależności od lotu, zaraz po śniadaniu ok. półtoragodzinny transfer na lotnisko Rinas w Tiranie. Osobny transfer zostanie zaoferowany tym, którzy zatrzymają się na kolejną noc w Tiranie lub będą kontynuować inne wycieczki.

Świadczenia zawarte w cenie:

  • 14 noclegów ze śniadaniami, lunchami i obiadokolacjami w lokalnych hotelach 3+ i 4-gwiazdkowych (kategoryzacja lokalna)
  • Bilety wstępu do zabytków, których zwiedzanie jest wpisane w plan wycieczki
  • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
  • Transfer bagażu
  • Bus z kierowcą towarzyszący turystom podczas całe wycieczki umożliwiający podjechanie nim w razie problemów z wymagającymi podjazdami
  • Pilot wycieczki (anglojęzyczny) jadący z grupą
  • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem
  • Przekąski podczas trasy rowerowej
  • Rower trekkingowy
  • GPS-track
  • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu
  • Minimalna liczba osób potrzebna do organizacji wycieczki:  2 osoby

Świadczenia nie zawarte w cenie:

  • Dojazd do miejsca startu wycieczki
  • Powrót z miejsca zakończenia wycieczki
  • Wynajem roweru elektrucznego
  • Dodatkowe noclegi
  • Prywatne wydatki podczas podróży
  • Dodatkowe posiłki w czasie wycieczki
  • Lunche i obiady podczas dni wolnych od jazdy rowerem
  • Napoje do posiłków

Cena za osobę (w pokoju dwuosobowym): 9200 zł

 Dopłata za nocleg w pokoju jednoosobowym: 1800 zł

Koszt wynajmu roweruna czas trwania wycieczki:

Rower elektryczny – 1800 zł

Potwierdzone terminy wycieczki:

CZERWIEC: 28.06.2024 – 2024-07-12

Wrzesień: 01.09.2024 – 15.09.2024 ; 12.09.2024 – 26.09.2024

PAŹDZIERNIK: 04.10.2024 – 18.10.2024

 

W OFERCIE RÓWNIEŻ:

ALBANIA szlakiem Unesco – 10 DNI

 

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Albanii, Czarnogóry i Macedonii bez wizy i przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 180 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu. Potrzebujesz ważnego paszportu. Dokument wjazdowy powinien mieć zapas ważności 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Albanii.

Jak dojechać:

Samolotem – najwygodniejszym rozwiązaniem jest podróż samolotem do stolicy Albanii Tirany, skąd w cenie mamy odbiór z lotniska i transfer do hotelu, skąd następnego dnia rozpocznie się wycieczka rowerowa.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

5 + 3 =

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →

naturetravelpl!