Z Warszawy do Wilna rowerem – indywidualna wycieczka rowerowa

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 9 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie:śniadania i obiadokolacje

Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa

Łączna ilość km do przejechania: do 285 km

Cena od: 4600 zł

Polsko-litewskie pogranicze to cel podróży, który z każdym rokiem zyskuje na popularności. Liczne parki narodowe, wielokulturowość, nagromadzenie zabytków, coraz lepsza dostępność komunikacyjna, tradycyjna gościnność mieszkańców i wyborna, lokalna kuchnia to tylko najbardziej oczywiste powody, żeby tu przyjechać!

Program wycieczki obejmuje m.in. znajdujący się na liście UNESCO Białowieski Park Narodowy, tchnący historią Tykocin, urokliwe uzdrowisko Supraśl z nowoczesnym muzeum prawosławnych ikon, malowniczą Suwalszczyznę i Wigierski Park Narodowy, a także historyczne atrakcje „dwóch stolic” sąsiedniej Litwy: Kowna i Wilna. Na infrastrukturę rowerową składają się ścieżki rowerowe, w tym dedykowane, miejsca postojowe, liczne sklepy i miejsca oferujące pomoc techniczną. Dzięki możliwości wyboru tras, wycieczka nadaje się zarówno dla osób lubiących dłuższe dystanse, jak i dla tych którzy chcieliby je skrócić.

Warszawa

Oficjalnie Miasto Stołeczne Warszawa jest stolicą i największym miastem Polski. Metropolia leży nad Wisłą w środkowo-wschodniej Polsce, a jej populację szacuje się oficjalnie na 1,8 mln mieszkańców w aglomeracji 3,1 mln mieszkańców, co czyni Warszawę siódmą pod względem liczby ludności stolicą w Unii Europejskiej. Warszawa jest miastem alfa-globalnym, ważnym ośrodkiem kulturalnym, politycznym i gospodarczym oraz siedzibą rządu kraju. Historyczne Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Białystok

Białystok, stolica województwa miasto na styku kultur, serce Podlasia. Ważny ośrodek kulturalny, akademicki i turystyczny w północno-wschodniej Polsce. Tutaj urodził się twórca Esperanto, Ludwik Zamenhof, Albert Sabin – twórca szczepionki na polio, czy laureat Oscara, Tomasz Bagiński. W mieście odwiedzimy m.in.  barokowy zespół pałacowo-ogrodowy Branickich, z doskonale zachowanym XVIII-wiecznym Pałacem Branickich, zwanym Wersalem Północy, późnorenesansowy Stary Kościół Farny, cerkiew Świętego Mikołaja, Bazylikę Św. Rocha, czy rozległy miejski rynek z centralnie położonym późnobarokowym ratuszem.

Supraśl

Uzdrowiskowe miasteczko z ponad 500-letnią historią. Supraśl posiada potwierdzony naukowo mikroklimat, zdrowe powietrze nasycone olejkami eterycznymi pochodzącymi z drzew iglastych Puszczy Knyszyńskiej, a także borowiny zlokalizowane pod wsią Sokołdą. Polecamy spacer po miasteczku, wzdłuż zalewu na rzece Supraśl oraz odwiedzenie supraskiego Muzeum Ikon, mieszczącego się w prawosławnym Pałacu Archimandrytów.

 

Kruszyniany

Kruszyniany to najbardziej znana tatarska wieś w Polsce.  Słynie w pięknej przyrody, wybornej kuchni i wyjątkowych zabytków. Pobyt tu dostarcza okazji do spróbowania niezwykłej kuchni tatarskiej, np. kołdunów, pierekaczewników, trybuszoków.  Po największej atrakcji miejscowości, Meczecie i zabytkowym cmentarzu, oprowadzi nas miejscowy przewodnik.

 

Białowieża forest

W 1979 r polska część Puszczy Białowieskiej została wpisana na światową listę UNESCO. Prastary las, serce puszczy to jedno z ostatnich miejsc, w których można zobaczyć na własne oczy ekosystem pierwotnego lasu nizinnego. W Puszczy Białowieskiej żyją żubry, a poza nimi 50 gatunków ssaków, około 200. gatunków ptaków i 1000 gatunków owadów. Najstarsze z dębów, rosnących w Puszczy Białowieskiej pamiętają króla Władysława Jagiełłę. Białowieskie dęby są rekordzistami w wysokości i szerokości pni, co w minionych wiekach czyniło je pożądanym towarem eksportowym, z których powstawały np. maszty statków na oceanach całego świata.

Tykocin

Tykocin to nie tylko miejscowość o długiej i ciekawej historii, królewska rezydencja Zygmunta Augusta, jedno z najważniejszych centrów żydowskiej kultury w czasach I Rzeczypospolitej, ale także wyjątkowa przyrodniczo okolica. Już samo położenie Tykocina, na lewym brzegu Narwi wskazuje na bogate w faunę i florę tereny. Zlokalizowany w pobliżu trzech wielkich kompleksów przyrodniczych – Narwiańskiego Parku Narodowego, Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Knyszyńskiej jest miejscowością przecinającą wiele szlaków turystycznych – rowerowych i pieszych. Na szczególną uwagę zasługuje Kościół p.w. Trójcy Świętej, Wielka oraz Mała Synagoga, rynek i położony obok Alumnat oraz zamek w Tykocinie. Wszystko to zobaczymy podczas zaplanowanego zwiedzania miasta.

 

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy jest największym, najdłuższym oraz najdzikszym parkiem narodowym w Polsce, został założony stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1993 r. Sercem parku jest 160-kilometrowa rzeka Biebrza, która rozlewa się na ogromne połacie rezerwatu. W efekcie rozlewiska Biebrzy, mokradła i bagna są niebywale trudnymi terenami, częstoniemożliwymi do przejścia suchą nogą. Bagienne warunki to naturalny dom dla ok. 270 gatunków ptaków wodno-błotnistych i 50 gatunków ssaków. Tutaj znajduje się również największa ostoja łosia w całej Polsce. W czasie rowerowej podróży istnieje spore prawdopodobieństwo niezapowiedzianego spotkania z tym przechodzącym przez drogę ssakiem.

Klasztor Kamedułów w Wigrach

Klasztor Kamedułów położony jest na wzgórzu pośrodku Wigierskiego Parku Narodowego z ponad 40 jeziorami. W 1694 r. katolicki pustelnik założył jeden z 12 klasztorów w Polsce. Na półwyspie otoczonym głębokim na 72 metry jeziorem Wigry z klasztoru roztacza się fantastyczny widok na krajobraz parku narodowego.

Wigierski Park Narodowy

Jednym z najmłodszych parków narodowych w Polsce jest Wigierski Park Narodowy. Sam obszar o powierzchni 15 085 hektarów obejmuje 40 większych, częściowo połączonych ze sobą jezior. Unikalny krajobraz wodny z wyspami, zatokami i wrzosowiskami jest pozostałością ostatniej epoki lodowcowej i domem dla wielu rzadkich ptaków. Klasztor Kamedułów w Wigrach jest dobrą bazą wypadową do wycieczek po parku. Liczne leśne ścieżki edukacyjne/ścieżki przyrodnicze starają się dać odwiedzającym wrażenie bogactwa tego krajobrazu. Występują rzadkie gatunki roślin, bobry, łosie, wydry rzeczne, wilki, orły i bociany czarne. Z parku mogą korzystać także kajakarze, rowerzyści i fani jazdy konnej.

Kowno

Kowno to drugie co do wielkości miasto Litwy, położone u zbiegu Niemna i Wilii. Kowno jest miastem kultury i wyjątkowej architektury: od pozostałości po średniowiecznym zamku, przez liczne kościoły oraz ciekawe muzea. Spacer – głównymi deptakami Kowna ul. Wileńską oraz Aleją Wolności, pozwoli poczuć w jego klimat.

Troki

Troki urzekają niepowtarzalnym krajobrazem bogatym w jeziora i zamkiem zbudowanym w średniowieczu i odrestaurowanym w ubiegłym wieku. Zamki w Starych Trokach, Nowe Troki i Zamek na Wyspie są wizytówką powiatu, który dziś odzwierciedla nie tylko materialne dziedzictwo architektoniczne, ale także duchowe dziedzictwo narodu litewskiego. Wszak w momencie powstania państwa litewskiego Troki były jednym z najważniejszych miast z politycznego i militarnego punktu widzenia.

Wilno

Zwiedzając Wilno poznasz Stare Miasto, historyczne centrum Wilna, które jest jednym z największych w Europie Wschodniej (360 ha). Skupia się tu najcenniejsze dziedzictwo historyczne i kulturowe. Budynki starego miasta – których jest około 1,5 tysiąca – powstawały przez wiele stuleci, co dało mieszankę wszystkich europejskich stylów architektonicznych. Chociaż Wilno jest często nazywane miastem barokowym, znajdziesz tu przykłady gotyku, renesansu i innych stylów. Głównymi zabytkami miasta są Zamek Giedymina i Katedra – symbole stolicy.

Krótkie podsumowanie trasy rowerowej:

Dzień 1.  Przyjazd do Warszawy

Dzień 2. Warszawa – Puszcza Białowieska – Białowieża, 23 lub 40 km rowerem 230 km busem

Dzień 3. Wycieczka z przewodnikiem po Białowieży: Muzeum Przyrodnicze – Rezerwat Ścisły – Rezerwat Żubrów – miejsce mocy – Hotel Białowieski rowerem ok. 27 km

Dzień 4   Białowieża – Kruszyniany (wioska tatarska) – Supraśl – Białystok, 41 km lub 52 km rowerem, ok. 110 km busem

Dzień 5.  Białystok – zwiedzanie Tykocina z przewodnikiem – Kiermusy – Biebrzański Park Narodowy i carska droga – Suwałki, ok. 45 km rowerem, ok. 130 km busem

Dzień 6.  Suwałki – Klasztor w Wigrach– spływ kajakowy po Czarnej Hańczy, ok. 25 km rowerem, ok. 30 km busem

Dzień 7.  Suwałki – Stańczyki – Litwa: Kowno, ok. 30 km rowerem, ok. 150 km busem

Dzień 8.  Litwa: Kowno – zwiedzanie z przewodnikiem Trok i Wilna, 12 lub 35 km rowerem, ok. 120 km busem

Dzień 9. Litwa: Wilno, koniec wycieczki, powrót do Polski

Dzień 1. Przyjazd do Warszawy

Przyjazd do Warszawy we własnym zakresie. O zaplanowanej godzinie spotkanie z naszym przedstawicielem, który przekaże Państwu opisy tras. Następnie czeka na Ciebie wycieczka z przewodnikiem po Starym Mieście w Warszawie. Zakwaterowanie w hotelu w Warszawie.

Cena wycieczki zawiera: zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem

Dzień 2. Puszcza Białowieska

Dystans: ok. 40 km/30 km lub 25 km rowerem, ok. 240 km busem

Po śniadaniu zaplanowany jest transfer busem do Puszczy Białowieskiej. Po 3 godzinach jazdy docieramy do wsi Topiło. Jest to malutka osada zamknięta w dziewiczych rejonach Puszczy Białowieskiej nad rzeką Perebel, zaledwie trzy kilometry od granicy z Białorusią. Nazwa wywodzi się najprawdopodbniej od pobliskich moczarów, w których topiło się bydło. W miejscowości znajduje się Skansen Kolejki Wąskotorowej. Na miejscu obowiązkową pozycją jest odwiedzenie zalewu Topiło o powierzchni 20 ha. Dziś jest to bogaty w dziką i rzadką faunę i florę obiekt, wokół którego wyznaczone są dwie ścieżki edukacyjne – Puszczańskie Drzewa i Szlakiem Orlika (znajduje się też tam punkt widokowy). Następnie jedziemy przez puszczę do Białowieży (możliwe 3 trasy do wyboru), gdzie docieramy do hotelu. Po zakwaterowaniu możemy odpocząć na hotelowym basenie i skorzystać z usług SPA. Radzimy również spróbować piwa rzemieślniczego z Browaru Przełom produkowanego w hotelu.

Dzień 3. Zwiedzanie Białowieży z przewodnikiem, wizyta w ścisłym rezerwacie

Dystans: ok. 27 km rowerem, czas zwiedzania, ok. 7 godzin

Dzisiaj zwiedzimy Białowieżę i jej okolice dokładnie, proponujemy wycieczkę rowerową z lokalnym przewodnikiem, który pokaże Państwu jej najciekawsze miejsca oraz opowie o historii miejscowości. Cała wycieczka potrwa ok. 7 godzin, po śniadaniu o określonej godzinie przy recepcji hotelowej czekać będzie przewodnik, z którym udamy się przez Polanę Białowieską do Parku Pałacowego. Dowiemy się o historii tego miejsca oraz zwiedzimy interaktywne Muzeum Przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego, w którym zobaczyć można żyjące w puszczy zwierzęta. Po teorii w muzeum będziemy mogli zobaczyć dziką przyrodę Puszczy Białowieskiej na żywo, przejedziemy przez bramę Obszaru Ochrony Ścisłej, gdzie zostawimy rowery i pieszo w grupie zwiedzać będziemy Ścisły Rezerwat Białowieskiego Parku Narodowego. Wejście tam możliwe jest wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem. Kolejnym etapem dzisiejszej wycieczki jest odwiedzenie Pokazowego rezerwatu Żubrów, gdzie zobaczyć można wspomniane żubry, ale również żubronie, jelenie, sarny, koniki polskie, a przy odrobinie szczęścia również wilki. W drodze powrotnej do hotelu zajedziemy również do ciekawego i magicznego miejsca znajdującego się w sercu Puszczy – Miejsca Mocy. Teorii odnośnie tego miejsca jest wiele, usłyszą o nich Państwo od towarzyszącego przewodnika. Pewnym jest, że znajduje się tam krąg ułożony z głazów oraz drzewa rosnące w nienaturalny sposób. Cała wycieczka powinna zająć ok. 7 godzin. Po powrocie do hotelu czeka na nas obiadokolacja.

Zawarte w cenie:zwiedzanie Białowieży i jej okolic z przewodnikiem, bilety wstępu do Rezerwatu Ścisłego, Rezerwatu Pokazowego Żubrów oraz Muzeum Przyrodniczego.

Dzień 4. Białowieża – transfer do Kruszynian – Supraśl – Białystok

Dystans: ok 43 km lub 58 km rowerem, ok. 80 km busem

Dziś zapuszczamy się jeszcze głębiej w kulturę Podlasia. Rano pakujemy bagaże do autobusu i ruszamy do Kruszynian. Wioska jest popularna dzięki aktywnej, żyjącej tam od wielu pokoleń społeczności tatarskiej. Polecamy spróbowanie lokalnej kuchni tatarskiej. Po przyjeździe czeka na Państwa wycieczka z przewodnikiem po meczecie. Opuszczając wieś wjeżdżamy na trasę Green Velo, która poprowadzi nas przez Puszczę Knyszyńską. W Kopnej Górze, chętni mogą zwiedzić park leśny – Arboretum. Następnie jedziemy do Supraśla. Jest to popularny kurort ze względu na piękne położenie i zdrowy mikroklimat. Tutaj możesz wsiąść do autobusu i pojechać z naszym kierowcą do Białegostoku lub dodać dodatkowe 20 km i samodzielnie dojechać ścieżką rowerową do Białegostoku. Polecamy wybrać się na wieczorny spacer po Białymstoku, zobaczyć barokowy Pałac Branickich z jego pięknymi ogrodami, późnorenesansowy Kościół Farny, Bazylikę św. Rocha, Cerkiew św. Mikołaja oraz rynek z barokowym Ratuszem. Zakwaterowanie w hotelu w Białymstoku.

Dzień 5. Tykocin – Kiermusy – Biebrzański Park Narodowy i carska droga– Suwałki

Dystans: ok 49 km, busem ok. 130 km

Naszą dzisiejszą wycieczkę rozpoczniemy transferem do urokliwego miasteczka Tykocin, gdzie zaplanowane jest jego zwiedzanie z przewodnikiem. Następnie przejeżdżać będą Państwo przez miejscowość Kiermusy, które znajdują się w otulinie Narwiańskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego. Warto zatrzymać się tutaj na moment aby zobaczyć pierwszą w Polsce prywatną ostoję żubra. Udając się dalej wjeżdżamy na dawną Carską Drogę. Na trasie znajdują się liczne punkty i kładki widokowe, warto zatrzymać się na chwilę aby podziwiać dolinę Biebrzy. Podczas jazdy musimy być bardzo skupieni, bo z krzaków w każdej chwili może wyskoczyć nam łoś – o czym informują liczne znaki na trasie. W ustalonym miejscu spotkanie z kierowcą, który zabierze Państwa do Suwałk, gdzie zaplanowany jest dzisiejszy nocleg.

Dzień 6 Suwałki – Klasztor w Wigrach – spływ kajakowy rzeką Czarna Hańcza

Dystans: ok. 25 km rowerem, ok. 30 km busem


Po śniadaniu jedziemy busem do klasztoru w Wigrach. Po przerwie na zwiedzanie (dla chętnych) planowany jest spływ kajakowy (ok. 2 godz.) rzeką Czarną Hańczą. Po spływie kajakowym można wrócić do hotelu autobusem lub rowerem (30 km lub 20 km w zależności od wybranej trasy). Nocleg w hotelu lub pensjonacie w Suwałkach lub okolicach.

Dzień 7. Suwałki – Stańczyki – Litwa: Kowno

Dystans: ok. 30 km rowerem, ok. 150 km busem

Po śniadaniu jedziemy autobusem ok. 40 km do wsi Stańczyki. Stańczyki znajdują się w Puszczy Romnickiej i znane są z malowniczych mostów– dawnych akweduktów, które często wykorzystywane są do skoków na bungee. Rowerem będą Państwo jechać przez park krajobrazowy, gdzie dotrą Państwo do granicy polsko-litewskiej, po jej przekroczeniu po około 3 kilometrach spotkacie się z kierowcą, który zawiezie całą grupę do Kowna. Nocleg w hotelu w Kownie.

Dzień 8. Litwa: Kowno – zwiedzanie Trok i Wilna z przewodnikiem

 

Dystans: 12 lub 35 km rowerem, k. 120 km busem

Po śniadaniu dotrzemy autobusem do Trok. Miejscowość znana jest dzięki gotyckiemu zamkowi z XV wieku, który został zbudowany na wyspie na jeziorze Galve. Po przyjeździe mogą Pańśtwo spędzić czas w Trokach lub wybrać jedną z 3 dostępnych tras rowerowych wokół jezior. Po wycieczce z przewodnikiem po Trokach, do Wilna, stolicy Litwy, jest tylko około 30 kilometrów autobusem. Wilno zwiedzimy z przewodnikiem – spacerując po starym mieście. Wieczorem czeka nas uroczysta pożegnalna kolacja z litewskimi specjałami w jednej z restauracji. Nocleg w hotelu w Wilnie.

Dzień 9. Litwa: Wilno, koniec wycieczki

Po śniadaniu następuje koniec wycieczki. Mogą Państwo przedłużyć swój pobyt w Wilnie lub wrócić bez dopłat z naszym kierowcą do Polski, do Białegostoku.

Świadczenia zawarte w cenie:

  • Na trasie towrzyszyć będzie Państwu nasz kierowca, który przewozi bagaże, przeprowadza ew. naprawy oraz jest dostępny pod telefonem w razie nagłych problemów
  • 8 noclegów w hotelach lub pensjonatach o dobrym standardzie, pokoje z własną łazienk
  • Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
  • Opłaty miejscowe
  • Transfer bagaży między miejscami noclegowymi
  • Wszystkie transfery, zgodnie z opisem wycieczki
  • Zwiedzanie z przewodnikiem: Warszawy, Białowieży, Tykocina, Trok, Wilna i meczetu w Kryszynianach
  • Spływ kajakowy rzeką Czarna Hańcza
  • Powrót busem z rowerami do Białegostoku
  • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
  • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem.
  • GPS-track
  • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • Minimalna liczba osób w grupie niezbędna do zorganizowana wycieczki: 6 osób

Świadczenia nie zawarte w cenie:

  • Przyjazd do miejsca startu wycieczki
  • Wynajem roweru
  • Dodatkowe wyżywienie, poza śniadaniami i kolacjami
  • Dodatkowe noclegi
  • Prywatne wydatki podczas podróży

Cena za osobę:

1 osoba w pokoju 2-osobowym:                      4600 PLN

Cena za nocleg w pokoju 1-osobowym:          5400 PLN

Koszt wynajmu rowerów na czas trwania wycieczki:

Rower trekkingowy Unisex – 50 zł/osoba/dzień

Rower elektryczny – 110 zł/osoba/dzień

Przyczepka dziecięca – 350 zł/szt

Fotelik dziecięcy – 100 zł/szt

    Termin wycieczki rowerowej:

     

    KOD  StartKoniec
    WPL-0111 maj19 maj
    WPL-021 czerwiec9 czerwiec
    WPL-0322 czerwiec30 czerwiec
    WPL-0413 lipiec21 lipiec
    WPL-0527 lipiec4 sierpień
    WPL-0617 sierpień25 sierpień
    WPL-0731 sierpień8 wrzesień

     

     

    Obywatele UE mogą wjeżdżać na teren Litwy z ważnym dowodem tożsamości. Obywatele spoza UE podlegają takim samym zasadom wjazdu, jak w przypadku wjazdu do dowolnego innego kraju UE.

     

    Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

    4 + 2 =

    Hotel Białowieski

    Our ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA offers You wide variety of spending free time in Białowieża Forest. From active bike and hiking tourism to relaxing in our swimming pool and spa complex.

    MORE DETAILS →