Z Warszawy przez dzikie Podlasie na Mazury. Wycieczka Indywidualna
Wycieczka indywidualna
Kategoria: wycieczka rowerowa, kajak, statek
Czas trwania: 9 dni
Oferta: 2024
Wyżywienie:śniadania i 2 obiadokolacje
Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką
Poziom trudności: łatwa
Łączna ilość km do przejechania: ok. 220 km do 275 km
Cena od: 3700 zł
Północno-wschodnia Polska to kierunek podróży, który z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie. Liczne parki narodowe, wielokulturowość, bogactwo zabytków architektury, stale poprawiające się połączenia komunikacyjne, tradycyjna lokalna gościnność i wyśmienita kuchnia to tylko niektóre z oczywistych powodów, dla których warto tu przyjechać.
Mazury to prawdziwy raj dla żeglarzy, wędkarzy i rowerzystów. Region ten jest często nazywany „Krainą Tysiąca Jezior”, ale nie jest to dokładny opis – w rzeczywistości można tu znaleźć ponad 2500 jezior. Zapierające dech w piersiach krajobrazy są zróżnicowane i obejmują ukryte w lasach twierdze, a także zamki krzyżackie i XIX-wieczne pałace.
W programie zwiedzisz między innymi najstarszy polski park narodowy: Białowieżę, zabytkowe żydowskie miasteczko Tykocin, urokliwe uzdrowisko Supraśl z nowoczesnym muzeum ikon prawosławnych, Biebrzański Park Narodowy oraz Mazury: Giżycko, Mikołajki i Krutyń. Infrastruktura rowerowa obejmuje ścieżki rowerowe, dedykowane miejsca odpoczynku, sklepy i punkty obsługi technicznej.
Dzięki możliwości wyboru trasy, wycieczka jest odpowiednia zarówno dla tych, którzy preferują dłuższe odcinki rowerowe, jak i dla tych, którzy wybierają krótsze trasy.
- Miejsca, które odwiedzimy
- Trasa rowerowa
- Opis trasy rowerowej
- Świadczenia i ceny
- Terminy
- Informacje organizacyjne
Miejsca, które odwiedzisz:
Warszawa
Stolica Polski znajduje się w samym centrum Europy, gdzie przecinają się szlaki z zachodu / wschodu i północy / południa. Tutaj przeplatają się wpływy kulturowe Europy Zachodniej i Wschodniej. Jest to również największe miasto w Polsce z 1,7 mln mieszkańców (obszar metropolitalny: 3 mln).
Miasto kusi swoimi kontrastami i różnorodnością. Tradycja zderza się tu ze współczesnością. Podczas II wojny światowej Warszawa została zniszczona w 80 procentach, a Stare Miasto zostało niemal całkowicie zrównane z ziemią. W latach 1949-1955 Stare Miasto i wspaniałe pałace zostały wiernie zrekonstruowane w oparciu o dawne widoki miasta.
Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1980 roku i jest obecnie tętniącym życiem miejscem z licznymi kawiarniami, barami i restauracjami. Zamek Królewski również został przywrócony do pełnej, oryginalnej świetności. Jak głosi legenda, Warszawa jest ostatecznie niezniszczalna. Od końca komunizmu miasto przeżywa prawdziwy rozkwit. Wszędzie wyrastają szklane wieżowce biurowe, hotele i centra handlowe. Dawniej bezbarwne miasto przekształciło się w nowoczesną, dynamiczną i urokliwą metropolię.
Puszcza Białowieska
W 1979 roku polska część Puszczy Białowieskiej została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Puszcza, serce pierwotnego lasu, jest jednym z ostatnich miejsc, gdzie na własne oczy można zobaczyć ekosystem puszczy nizinnej. W Puszczy Białowieskiej żyją żubry, a ponadto 50 gatunków ssaków, około 200 gatunków ptaków i 1000 gatunków owadów. Najstarsze dęby rosnące w Puszczy Białowieskiej pochodzą z czasów króla Władysława Jagiełły. Dęby w Białowieży mają rekordowe pnie pod względem wysokości i szerokości, co sprawiło, że w minionych wiekach były poszukiwanym towarem eksportowym, wykorzystywanym m.in. do budowy masztów statków na morzach świata.
Kruszyniany
Kruszyniany to najsłynniejsza tatarska wieś w Polsce. Słynie z pięknej przyrody, wyśmienitej kuchni i wyjątkowych zabytków. Pobyt tutaj to okazja do poznania niezwykłej kultury tatarskiej. Bardzo przyjazny Dżemil pokaże ci główne atrakcje miasta, w tym meczet i zabytkowy cmentarz.
Supraśl
Supraśl, miasto uzdrowiskowe z ponad 500-letnią historią, szczyci się naukowo potwierdzonym mikroklimatem, zdrowym powietrzem nasyconym olejkami eterycznymi z sosen Puszczy Knyszyńskiej oraz torfowiskami w pobliżu wsi Sokołda. Polecamy spacer po mieście, wzdłuż zalewu na rzece Supraśl oraz odwiedzenie Muzeum Ikon w Supraślu, mieszczącego się w prawosławnym Pałacu Archimandrytów.
Białystok
Białystok, stolica województwa, to miasto na styku kultur i serce Podlasia. Jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, akademickim i turystycznym w północno-wschodniej Polsce. Tutaj urodził się twórca języka esperanto Ludwik Zamenhof, a także Albert Sabin, twórca szczepionki przeciwko polio, oraz nagrodzony Oscarem filmowiec Tomasz Bagiński. W mieście zwiedzimy między innymi doskonale zachowany barokowy zespół pałacowo-ogrodowy z XVIII wieku, zwany „Północnym Wersalem”. Zwiedzimy również budynki w stylu późnorenesansowym, stary Kościół Farny, cerkiew prawosławną św. Mikołaja, kościół św. Rocha oraz rozległy rynek z centralnie położonym późnobarokowym ratuszem.
Tykocin
Tykocin to nie tylko miasto o długiej i ciekawej historii, jeden z najważniejszych ośrodków kultury żydowskiej w czasach I Rzeczypospolitej, ale także wyjątkowy obszar przyrodniczy. Położenie na lewym brzegu Narwi wskazuje na obszar bogaty w faunę i florę. Położony w pobliżu trzech dużych kompleksów przyrodniczych – Narwiańskiego Parku Narodowego, Biebrzańskiego Parku Narodowego i Puszczy Knyszyńskiej, jest miastem, przez które przebiega wiele szlaków pieszych i rowerowych. Do najważniejszych zabytków Tykocina należą Kościół Świętej Trójcy, Wielka Synagoga, Mała Synagoga, przyległy rynek, Alumnat i Zamek w Tykocinie. Zobaczysz je wszystkie podczas zaplanowanej wycieczki po mieście.
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy jest największym, najdłuższym i najdzikszym parkiem narodowym w Polsce. Został utworzony stosunkowo niedawno, bo w 1993 roku. Sercem parku jest 160-kilometrowa rzeka Biebrza, która przepływa przez rozległe obszary rezerwatu. W rezultacie rozlewiska, bagna i mokradła Biebrzy są niezwykle trudnymi obszarami do przemierzenia, często niemożliwymi do przejścia suchą stopą. Bagna te stanowią naturalne siedlisko dla około 270 gatunków ptaków wodno-błotnych i 50 gatunków ssaków. Znajduje się tu również największa w Polsce ostoja łosi. Podczas wycieczki rowerowej istnieje duże prawdopodobieństwo napotkania tego ssaka przekraczającego twoją drogę.
Giżycko
,,Stolica Mazur” położona jest nad jeziorem Niegocin, trzecim co do wielkości jeziorem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Znajduje się tu jeden z najważniejszych portów w regionie oraz stacja kolejowa. Godnymi uwagi atrakcjami są wieża ciśnień z platformą widokową, Zamek Krzyżowców położony bezpośrednio nad Kanałem Łuczańskim oraz Fort Boyen. Okolice portu oferują wiele miejsc na przytulny wieczór.
Krutyń
Krutyń to wieś położona wzdłuż malowniczej rzeki Krutyni, jednego z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Wzdłuż rzeki, po obu jej stronach, rosną majestatyczne drzewa, w cieniu których pływają kajakarze. Średnia głębokość rzeki wynosi 65 cm, dno porośnięte jest glonami i liliami wodnymi, a brzegi są dostępne i piaszczyste.
Plan podróży:
Dzień 1: Przyjazd do Warszawy, zwiedzanie warszawskiej Starówki z przewodnikiem.
Dzień 2: Warszawa – Puszcza Białowieska.
Dzień 3: Wycieczka rowerowa z przewodnikiem po Puszczy Białowieskiej.
Dzień 4: Białowieża – zwiedzanie meczetu i cmentarza tatarskiego w Kruszynianach – Supraśl – Białystok.
Dzień 5: Białystok – wycieczka z przewodnikiem po Tykocinie – Biebrzański Park Narodowy – Twierdza Osowiec – Ełk
Dzień 6: Ełk – Giżycko
Dzień 7: Giżycko – rejs statkiem do Mikołajek – Krutyń
Dzień 8: Spływ kajakowy w Kruszynie
Dzień 9: Zakończenie wycieczki – Krutyń lub wycieczka rowerowa do Pisza i zakończenie wycieczki na dworcu kolejowym
Dzień 1: Warszawa
Przyjazd do Warszawy we własnym zakresie. Około godziny 16:00 spotkasz się z przedstawicielem Nature Travel, który udzieli Ci niezbędnych informacji. Później odbędzie się spotkanie z przewodnikiem w recepcji hotelu. Poznasz historię miasta i zostaniesz oprowadzony przez przewodnika po Starym Mieście. Nocleg w hotelu w Warszawie.
Wliczone w cenę: Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem
Dzień 2: Warszawa – Puszcza Białowieska
Trasa: autobusem ok. 230 km, rowerem ok. 23 lub 40 km
Po śniadaniu przejazd autokarem (około 3 godzin) do Puszczy Białowieskiej. Po południu wyruszysz na pierwszą wycieczkę rowerową, która jest łatwą trasą na rozgrzewkę, prowadzącą przez puszczę. Możesz wybrać dłuższą lub krótszą trasę rowerową do hotelu. Nocleg w Hotelu Białowieski*** SPA & Wellness.
Dzień 3: Wyjątkowa Białowieża. Wycieczka z przewodnikiem po Białowieży
Trasa: ok. 27 km, czas trwania ok. 7 godzin
Dla tych, którzy chcą dokładnie zwiedzić Białowieżę i jej okolice, proponujemy wycieczkę fakultatywną z lokalnym przewodnikiem, który pokaże najciekawsze miejsca i opowie o historii miejscowości. Cała wycieczka trwa około 7 godzin. Po śniadaniu o określonej godzinie przewodnik będzie czekał na ciebie w recepcji hotelu. Wraz z przewodnikiem udasz się na Polanę Białowieską, a następnie do Parku Zamkowego. Poznasz historię tego miejsca i odwiedzisz interaktywne Muzeum Przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego, w którym zobaczysz zwierzęta żyjące w lesie. Po części teoretycznej będziesz można na własne oczy zobaczyć dziką przyrodę Puszczy Białowieskiej. Wjedziesz na teren ochrony ścisłej, gdzie zostawisz rowery i pieszo zwiedzisz rezerwat ścisły Białowieskiego Parku Narodowego. Wejście jest możliwe tylko z licencjonowanym przewodnikiem. Kolejnym etapem podróży jest wizyta w Rezerwacie Żubrów, gdzie można zobaczyć wspomniane żubry, a także jelenie, sarny, koniki polskie, a przy odrobinie szczęścia nawet wilki. W drodze powrotnej do hotelu odwiedzisz także ciekawe i magiczne miejsce w sercu puszczy – Miejsce Mocy. Istnieje wiele teorii na temat tego miejsca, które poznasz od towarzyszącego ci przewodnika. Pewne jest, że znajduje się tam krąg głazów i drzew, które rosną nienaturalnie. Po powrocie do hotelu czekać będzie na ciebie kolacja.
Wliczone w cenę: Wycieczka z przewodnikiem po Białowieży.
Dzień 4: Białowieża – Kruszyniany – Kopna Góra – Supraśl – Białystok
Trasa: autobusem ok. 110 km, rowerem ok. 41 km lub 52 km
Po śniadaniu przejazd autobusem do Kruszynian (około 1 godziny i 30 minut). Miejscowość ta jest popularna wśród turystów ze względu na mniejszość tatarską. Można tu spróbować tradycyjnych tatarskich potraw. W Kruszynianach odwiedzisz meczet z przewodnikiem. Następnie możesz kontynuować podróż szlakiem Green Velo, aby dotrzeć do Supraśla, co stanowi około 52 km jazdy rowerem. Alternatywnie możesz wybrać krótszą i łatwiejszą trasę przez Krynki, gdzie zobaczysz największe rondo w Polsce, ruiny wielkiej synagogi i zachowany budynek Synagogi Kaukaskiej. Wyruszysz do Poczopku, gdzie można zrobić kolejny przystanek, aby odwiedzić Silvarium, park leśny.
W kolejnym mieście, Kopnej Górze, znajduje się arboretum, ogród botaniczny połączony z parkiem leśnym. Do celu podróży, urokliwego miasteczka Supraśl, można dotrzeć jadąc przez Puszczę Knyszyńską, gdzie można spotkać różne dzikie zwierzęta, w tym żubry. Supraśl posiada status miasta uzdrowiskowego ze względu na olejki eteryczne z drzew iglastych w Puszczy Knyszyńskiej. Jest również popularnym celem wycieczek turystycznych ze względu na malownicze położenie i warte uwagi interaktywne Muzeum Ikon.
O wyznaczonej godzinie w Supraślu będzie czekał kierowca, który zabierze cię do Białegostoku (ok. 20 km). Nocleg odbędzie się w hotelu w Białymstoku.
Dzień 5: Białystok – Tykocin – Kiermusy – Biebrzański Park Narodowy – Ełk
Trasa: autobusem ok. 130 km, rowerem ok. 45 km
Po śniadaniu pojedziesz autobusem do Tykocina (ok. 30 km), gdzie będzie czekał na ciebie przewodnik, który oprowadzi cię po mieście i opowie o jego ciekawej historii. Wyprawę rowerową rozpoczniesz od wizyty we wsi Kiermusy niedaleko Tykocina, położonej między Narwiańskim Parkiem Narodowym a Biebrzą. Warto zatrzymać się tu na chwilę, by zobaczyć pierwszy w Polsce prywatny rezerwat żubrów. Następnie udasz się na dawną Carską Drogę. Na trasie znajdują się liczne punkty widokowe i kładki dla pieszych. Poświęć chwilę na podziwianie Doliny Biebrzy, a podczas jazdy rowerem zachowaj czujność, ponieważ w każdej chwili z krzaków może wyskoczyć łoś, o czym informują liczne znaki na trasie.
Jadąc dalej napotkasz torfowisko niskie i charakterystyczną dla niego roślinność. Po wycieczce rowerowej pojedziesz autobusem do Ełku (około 60 km). Nocleg w hotelu lub pensjonacie w Ełku lub okolicy.
Cena obejmuje zwiedzanie Tykocina z przewodnikiem.
Dzień 6: Ełk– Stare Juchy – Wigryny – Giżycko
Trasa: rowerem ok. 55 km
Po śniadaniu sprawdzisz swój bagaż w recepcji i rozpoczniesz wycieczkę rowerową w kierunku Mazur. Popołudnie jest wolne do zwiedzania, a my polecamy odwiedzić Twierdzę Boyen i wybrać się na spacer promenadą. Noc spędzisz w hotelu w Giżycku.
Day 7. Giżycko – Mikołajki – Krutyń
Trasa: rowerem ok. 32 km, rejs statkiem ok. 3 godziny
Po śniadaniu wyruszysz w rejs statkiem po najpiękniejszych mazurskich jeziorach połączonych kanałami do Mikołajek, często nazywanych „Wenecją Północy”. Po zwiedzeniu miasta i krótkim spacerze, przejedziesz przez Mazurski Park Krajobrazowy do miejscowości Krutyń. Miejscem docelowym jest Krutyń, wieś położona wzdłuż rzeki Krutyni, znana z możliwości spływów kajakowych. Przed dotarciem do miejscowości zachwycą cię gęste lasy liściaste, a tuż przy wjeździe zobaczysz liczne tablice reklamujące możliwość wypożyczenia kajaków. Nocować będziesz w pensjonacie w Krutyni.
Dzień 8. Wycieczka kajakowa – Krutyń
Trasa: rowerem ok. 26 km (opcjonalnie), spływ kajakowy ok. 3 godz.
Ten dzień może być dniem odpoczynku od jazdy na rowerze lub wręcz przeciwnie, okazją do krótkiej wycieczki po rezerwacie. Po powrocie czekają kajaki i trasa wzdłuż pięknej rzeki Krutyni. Na zakończenie dnia zapraszamy na pożegnalne ognisko i kolację.
Wypożyczenie kajaków jest wliczone w cenę.
Dzień 9. Koniec wycieczki
Trasa: rowerem ok. 30 km
Po śniadaniu wycieczka dobiega końca. Możesz zaplanować indywidualną podróż powrotną do domu, kontynuować jazdę na rowerze do Pisza lub wsiąść do pociągu do Warszawy. Dodatkowo dostępne są opcje przedłużenia.
Świadczenia zawarte w cenie:
- Wycieczka z półprzewodnikiem: Pojazd towarzyszący Nature Travel na trasie (transport bagażu, obsługa awarii, pomoc w nagłych wypadkach) jest obecny przez cały czas. Przedstawiciel Nature Travel jest stale dostępny telefonicznie.
- 8 noclegów w dobrych hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych/jednoosobowych z prywatnym prysznicem i toaletą.
- Śniadanie jest wliczone w cenę, a posiłki wegetariańskie są dostępne na wcześniejsze życzenie (należy określić z rybą lub bez).
- W cenę wliczone są również 2 kolacje w Białowieży.
- Pierwszym posiłkiem wliczonym w cenę jest śniadanie 2. dnia wycieczki.
- Ostatnim posiłkiem jest śniadanie w dniu wyjazdu.
- Podatki lokalne są wliczone w cenę.
- Woda mineralna jest zapewniona podczas jazdy na rowerze.
- Wszystkie transfery zgodnie z programem odbywają się klimatyzowanym minibusem/autobusem.
- Wycieczki z przewodnikiem po Warszawie, Puszczy Białowieskiej i Tykocinie (w tym opłaty za wstęp) są wliczone w cenę.
- Zwiedzanie meczetu i cmentarza tatarskiego w Kruszynianach z przewodnikiem jest częścią planu podróży.
- Wycieczka łodzią z Giżycka do Mikołajek jest wliczona w cenę.
- Wycieczka wiosłowa po rzece Krutyni jest częścią pakietu.
- Zapewniony jest transfer bagażu, autobus pomocniczy i pomoc drogowa w przypadku awarii.
- Do dyspozycji uczestników są 28-calowe rowery unisex z niskim stopniem i wyposażone w 7-biegową piastę Shimano.
- Dostępna jest infolinia pomocy technicznej.
- Do zestawu dołączone są mapy okolicy i szczegółowe opisy tras wraz ze śladami GPS.
- Minimalna wielkość grupy: 6 osób
Świadczenia nie zawarte w cenie:
- Przyjazd do miejsca startu wycieczki
- Wynajem roweru
- Dodatkowe wyżywienie, poza śniadaniami i kolacjami
- Dodatkowe noclegi
- Prywatne wydatki podczas podróży
Cena za osobę:
1 osoba w pokoju 2-osobowym: 3700 PLN
Cena za nocleg w pokoju 1-osobowym: 4500 PLN
Koszt wynajmu rowerów na czas trwania wycieczki:
Rower trekkingowy Unisex – 50 zł/osoba/dzień
Rower elektryczny – 110 zł/osoba/dzień
Termin wycieczki rowerowej:
Kod | Start | Koniec |
WPMI-01 | 11 maj | 19 maj |
WPMI-02 | 1 czerwiec | 9 czerwiec |
WPMI-03 | 22 czerwiec | 30 czerwiec |
WPMI-04 | 13 lipiec | 21 lipiec |
WPMI-05 | 27 lipiec | 4 sierpień |
WPMI-06 | 17 sierpień | 25 sierpień |
WPMI-07 | 31 sierpień | 8 wrzesień |
Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl
Hotel Białowieski
Our ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA offers You wide variety of spending free time in Białowieża Forest. From active bike and hiking tourism to relaxing in our swimming pool and spa complex.