Mazury. Rowerem w krainie tysiąca jezior

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa; kajaki; prom

Czas trwania: 7 dni

Oferta: 2022

Wyżywienie: śniadania

Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa

Łączna ilość km do przejechania: ok. 255 km

Cena: od 1700 zł

Mazury to prawdziwa Mekka żeglarzy, wędkarzy ale także rowerzystów. Region zwany jest też Krainą Tysiąca Jezior, ale nie jest to precyzyjne określenie – w rzeczywistości znaleźć ich można tutaj ponad 2500! Zapierające dech w piersiach krajobrazy urozmaicają poukrywane w lasach wojenne twierdze, krzyżackie zamki i XIX-wieczne pałace.

Podczas wycieczki odwiedzimy najważniejsze przyrodniczo i kulturowo miejsca Mazur, znajdujące się na liście „must see”, każdego kto odwiedza ten region. Trasa ze względu na łagodne ukształtowanie terenu nadaje się dla każdego, kto chce aktywnie zwiedzać region na rowerze.

Giżycko

„Mazurska stolica” leży nad jeziorem Niegocin, trzecim pod względem wielkości jeziorem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Znajduje się tutaj jeden z głównych portów na szlaku wielkich jezior, a także stacja kolejowa i węzeł drogowy. Miejscami wartymi zobaczenia jest wieża ciśnień z tarasem widokowym, zamek krzyżacki znajdujący się tuż przy kanale łuczańskim oraz Twierdza Boyen. Okolice portu oferują liczne miejsca na przyjemne spędzenie wieczoru.

 

Węgorzewo

Miejscowość leży w północnej części Mazur nad rzeką Węgorapą i jeziorem Mamry, przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim (Rosja). To idealne miejsce dla miłośników turystyki wodnej, pieszej, rowerowej i osób poszukujących ciszy i kontaktu z nieskażoną przyrodą. Jest tu już znacznie bardziej kameralnie niż w ruchliwej części tego turystycznego regionu.

 

Kętrzyn

Kętrzyn to miasto położone na pograniczu Warmii i Mazur. Największą atrakcją turystyczną jest zamek krzyżacki oraz sąsiadująca z nim bazylika św. Jerzego, zbudowana w stylu kościoła obronnego. Na uwagę zasługuje też zabytkowe śródmieście. Pod Kętrzynem znajduje się miejscowość Gierłoż, gdzie warto odwiedzić tzw. Wilczy Szaniec – kwaterę, z której Hitler dowodził operacją Barbarossa podczas II wojny światowej.

 

Reszel

Reszel nazywany jest perłą Warmii ze względu na swoje piękne położenie oraz doskonale zachowane stare miasto, nad którym góruje potężny krzyżacki zamek. Jest to jedno z tych miejsc, w których czas się zatrzymał. Spacer uliczkami miejscowości to prawdziwa podróż do innej epoki. Reszel jako pierwsze polskie miasto trafił w 2014 roku na listę Cittàslow, czyli stowarzyszenia małych miast o dobrej jakości życia.

 

Święta Lipka

Jest to niewielka miejscowość, która słynie z przyciągającego tłumy sanktuarium maryjnego. Malowniczo położone w dolinie zachwyca barokową architekturą i znajdującymi się w nim 300-letnimi barokowymi organach z ruchomymi figurami. Święta Lipka oddalona jest od Reszla o kilka kilometrów. Droga prowadzi piękną aleją, na której znajduje się kilkanaście przydrożnych kapliczek. Po drodze mijamy dawną granicę – Reszel znajduje się jeszcze na historycznej Warmii, zaś Święta Lipka leży już na historycznych Mazurach. W sanktuarium codziennie organizowane są bezpłatne pokazy organów w formie krótkich koncertów, które zdecydowanie polecamy.

 

Krutyń

Krutyń to wieś położona nad malowniczą rzeczką Krutynia – najpiękniejszym szlaku kajakowym w Polsce, a zdaniem niektórych, nawet w Europie. Wzdłuż rzeki z obu jej stron rosną majestatyczne drzewa, w cieniu których płyną kajakarze. Głębokość rzeki wynosi przeciętnie 65 cm, dno jest porośnięte wodorostami i liliami wodnymi, a brzegi są dostępne i piaszczyste.

Krótkie podsumowanie trasy:

 

Dzień 1. Przyjazd do Giżycka

Dzień 2. Giżycko – Harsz- Sztynort – Mamerki – Węgorzewo

Dzień 3. Węgorzewo – Kamionek Wielki – Gierłoż (Wilczy Szaniec) – fakultatywne zwiedzanie– Kętrzyn

Dzień 4. Kętrzyn – Ryn Wieś – Św. Lipka – Reszel

Dzień 5. Reszel – Mrągowo – Krutyń

Dzień 6. Krutyń kajaki, dla chętnych rezerwat Zakręt

Dzień 7. Krutyń – Wejsuny – prom Wierzba – Mikołajki– Statek – Giżycko

Dzień 1. Giżycko

Do Giżycka przyjeżdżamy  we własnym zakresie, samochodem lub pociągiem. Rowery oraz pozostałe niezbędne informacje czekać będą na Państwa w miejscu noclegu. Dzisiejsze popołudnie mają Państwo do własnej dyspozycji, polecamy odwiedzenie Twierdzy Boyen oraz spacer promenadą. Nocleg w jednym z hoteli w Giżycku.

  

Dzień 2. Giżycko – Harsz – Sztynort – Mamerki – Węgorzewo

Dystans: ok. 41 km

Przewyższenia: 92 m – 95 m

Po śniadaniu zostawiamy bagaże w recepcji i udajemy się w pierwszą rowerową podróż. Będziemy jechać wzdłuż jeziora Kisajno, Dargin oraz Mamry, by finalnie dotrzeć do miejsca dzisiejszego noclegu – Węgorzewa. Po drodze będziemy mijać urokliwe mazurskie miejscowości z licznymi portami żeglarskimi, tj. Harsz, Kirsajty, Sztynort czy Mamerki. W Sztynorcie miniemy zabytkowy pałac rodziny Lehndorffów, zaś w Mamerkach kompleks bunkrów niemieckich z okresu II Wojny Światowej.

Dzień 3. Węgorzewo – Kamionek Wielki – Gierłoż (Wilczy Szaniec) – Kętrzyn

Dystans: ok. 45 km

Przewyższenia: 143 m – 162 m

Podążając mazurskimi drogami dotrzemy do kwatery Hitlera z II wojny światowej. Warto zatrzymać się tam na chwilę i pospacerować z przewodnikiem lub bez po wysadzonych bunkrach. Następnie dotrzemy do dzisiejszego noclegu w Kętrzynie. Polecamy spacer po centrum miasta i odwiedzenie muzeum mieszącego się w dawnym zamku krzyżackim oraz bazyliki św. Jerzego.

Dzień 4. Kętrzyn – Ryn Wieś – Św. Lipka – Reszel    

Dystans: ok. 57 km

przewyższenia: 232 m – 243 m

Dzisiejsza trasa prowadzić nas będzie po niezwykle malowniczych mazurskich miasteczkach. Najpierw zboczymy nieco z trasy aby móc odwiedzić położoną nad jeziorem o tej samej nazwie miejscowość Ryn, w której centrum na wzgórzu znajdzie się odrestaurowany zamek krzyżacki. Warto zatrzymać się tutaj przy brzegu jeziora aby podziwiać widok i poobserwować pływające żaglówki. Udając się w dalszą podróż dotrzemy do popularnej wśród turystów Świętej Lipki. Warto zrobić tu przystanek aby posłuchać koncertu organowego, który odbywa się codziennie (wstęp bezpłatny). Następnie jadąc aleją z licznymi kapliczkami dotrzemy do Rzeszla, miasteczka, w którym czas się zatrzymał. Zachęcamy do spaceru wąskimi, brukowanymi uliczkami i mostkami.

Dzień 5. Reszel – Mrągowo – Piecki – Krutyń

Dystans: ok. 54 km

Przewyższenia: 212 m – 233 m

W połowie dzisiejszej drogi po mazurskich szlakach dotrzemy do Mrągowa, kolejnej mazurskiej miejscowości znanej z organizowanego pikniku country. Warto zrobić tutaj przystanek aby przejść się nadjeziorną promenadą i nabrać sił na dalszą drogę. Dzisiejszym celem jest Krutyń, wieś położona nad rzeką Krutynią, która słynie ze spływów kajakowych. Przed samą miejscowością zachwyci nas gęsty las liściasty, a na samym wjeździe do miejscowości zobaczymy liczne ogłoszenia o możliwości wynajmu kajaków.

Dzień 6. Krutyń kajaki

Dystans: ok. 26 km

Przewyższenia: 96 m – 97 m

Dzisiejszy dzień może być dniem odpoczynku od roweru, bądź wręcz przeciwnie – okazją do odbycia krótkiej wycieczki po rzerwacie Zakręt, gdzie obserwować można pływające wyspy. Około południa czekać będą na nas kajaki i trasa po przepięknej rzece Krutyni. Na zakończenie dnia zapraszamy na pożegnalne ognisko.

W cenie: wynajem kajaku, pożegnalne ognisko z obiadokolacją

Dzień 7. Krutyń – Wejsuny – prom Wierzba – Mikołajki– Statek – Giżycko

Dystans: ok. 32 km

Przewyższenia: 136 m – 148 m

W ostatnim dniu naszej wyprawy musimy dotrzeć do miejscowości Wejsuny, gdzie przeprawimy się na drugą stronę jeziora promem. Następnie dojeżdżamy do Mikołajek, gdzie czekać będzie na nas wycieczka statkiem aż do Giżycka, gdzie kończymy naszą rowerową przygodę. Istnieje możliwość przedłużenia pobytu w Giżycku.

Zawarte w cenie: przeprawa statkiem Mikołajki – Giżycko

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 6 noclegów ze śniadaniami w hotelach lub pensjonatach o dobrym standardzie, pokoje z własną łazienką
 • Wynajem kajaku
 • Pożegnalne ognisko z kolacją w miejscowości Krutyń
 • Przeprwa statkiem Mikołajki-Giżycko
 • Opłaty miejscowe
 • Transfer bagaży między miejscami noclegowymi
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem.
 • GPS-track
 • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwrancyjny
 • Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

 

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Wynajem rowerów
 • Obiadokolacje (z wyłączeniem pożegnalnego ogniska dnia 6. Wycieczki)
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży

 

Rowerem po mazurskich szlakach  – cena za osobę:

1700 zł/osoba w pokoju dwuosobowym

Cena za nocleg w pokoju jednoosobowym: 2050 zł/osoba

Dodatkowe rabaty:

 • Dziecko 0-5 lat ( (jeśli nie potrzebuje osobnego łóżka) gratis
 • dzieci 5-10 lat – 50% ceny, nocleg na dostawce (przy 2 płacących pełną sumę dorosłych)
 • dzieci 10-16 lat śpiące na dostawce 80% ceny (przy 2 płacących pełną sumę dorosłych)
 • dziecko 17 lat i więcej oraz osoba dorosła śpiąca na dostawce w pokoju 3- lub 4- osobowym – 10% rabatu od ceny wyjściowej
 • przy grupowej rezerwacji na 4 osoby dorosłe lub więcej 5% rabatu od ceny wyjściowej/osoba (nocleg w pokoju dwuosobowym)

Koszt wynajmu rowerów na czas trwania wycieczki:

Rower trekkingowy Unisex – 50 zł/osoba/dzień

Rower elektryczny – 108 zł/osoba/dzień

Przyczepka dziecięca – 300 zł/szt**

Fotelik dziecięcy – 100 zł/szt**

**wynajem przyczepki i fotelika dziecięcego z opcją wynajmu roweru

Dodatkowe fakultatywne opłaty:

 • Dodatkowy nocleg w Giżycku przed lub po wycieczce w hotelu ***: od 300 zł/pokój dwuosobowy (w zależności od dostępności w sezonie turystycznym)

Termin wycieczki:

Start w każdy piątek od 06.05.2022 do 23.09.2022*

 *Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

ORGANIZACJA DODATKOWYCH TERMINÓW ORAZ/LUB MODYFIKACJA TRASY MOŻLIWA PRZY REZERWACJI OD 4 OSÓB

Start i koniec wycieczki w opisie trasy jest punktem orientacyjnym w danej miejscowości. Miejsce noclegu nie jest punktem końcowym wycieczki, po dojechaniu do określonego w opisie trasy punktu końcowego danego dnia, otrzymają Państwo mapę z informacją jak dojechać do miejsca noclegu.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

1 + 5 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →