Węgry. Rowerem dookoła Balatonu

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 6 dni

Oferta: 2021

Wyżywienie: śniadania, obiadokolacje w pierwszy i ostatni dzień wycieczki

Noclegi: hotele 3 i 4*, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa

Łączna ilość km do przejechania: ok 215 km

Cena: od 1750 zł

Balaton to jedna z wizytówek Węgier, którego turkusowe wody już od dziesiątek lat przyciągają polskich turystów. Jezioro ma pochodzenie wulkaniczne, stożki dawnych wulkanów są do dzisiaj widoczne w okolicach miejscowości Tihany i Badascony. Ze względu na to, że wody jeziora są dość płytkie, stosunkowo szybko się nagrzewają. Już na początku czerwca podczas przerwy w wycieczce można śmiało zażywać kąpieli. Balaton otacza długa na ponad 200 km, oznakowana na zielono ścieżka rowerowa o niskim natężeniu ruchu. Po odbiciu z głównej ścieżki boczne drogi poprowadzą nas przez piękne osiedla mieszkaniowe ukazujące klimat i kulturę okolicy. Północny brzeg jest lekko pagórkowaty, a prowadząca tam ścieżka rowerowa prowadzi częściowo przez Park Narodowy, skąd jedzie się w kierunku jeziora mijając liczne winnice. Przerwa na wino z widokiem na jezioro sprawia, że jego smak będzie jeszcze bardziej niezapomniany. Południowy brzeg jeziora jest nizinny, mija się tam tętniące życiem kurorty i piękne przystanie. Znajdziemy też tam liczne plaże zachęcające do przerwy i krótkiej kąpieli.

Balatonfüred

Balatonfüred to najstarszy i największy kurort nad Balatonem. W XVIII wieku odkryto tutaj wody termalne i założono uzdrowisko, wykorzystujące bogate w kwas węglowy wody, które posiadają dobroczynny wpływ na wszelkiego rodzaju dolegliwości sercowe oraz problemy związane z układem krążenia. Obecnie to kurort wakacyjny z dużą ilością miejsc noclegowych i restauracji. Przy brzegu jeziora znajduje się przystań dla łodzi i statków. Dalej rozciąga się promenada, z wielkimi platanami oraz skwerki z pachnącymi różami. Można tutaj odpocząć patrząc na pływające po jeziorze żaglówki.

 

Siófok

Miejscowość uznana za letnią stolicę Węgier. Warte uwagi są doskonale zagospodarowane bulwary i port z nowoczesnymi jachtami. Znajdziemy tutaj wiele kameralnych knajpek. Jednym z obowiązkowych punktów do odwiedzenia jest odrestaurowana stulenia wieża ciśnień  znajdująca się w centrum miasta. Warto wjechać na jej szczyt aby móc z podziwiać zapierające dech w piersiach widoki i napić się kawy w obracającej się o 360 stopni kawiarni.

 

Badacsony

Miejscowość położona na północnym brzegu Balatonu. Jest to region znany z produkcji wina, zwłaszcza wina Olaszrizling („Riesling włoski”) o zapachu gorzkich migdałów. Sąsiadująca z miejscowością góra o tej samej  nazwie jest powulkaniczna, a jej wysokości to 437 m n.p.m. Górę zamieszkują rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Leży ona na terenie Balatońskiego Parku Narodowego.

Krótkie podsumowanie trasy:

 

Dzień 1. Przyjazd do Balatonfüred na Węgrzech

Dzień 2. Balatonfüred – Balatonfüzfö – Siófok

Dzień 3. Siófok – Zamárdi – Balatonföldvár -Balatonfenyves

Dzień 4. Balatonfenyves – Kesztehly – Bad Heviz – Badacsony

Dzień 5. Badacsony – Halbinsel Tihany – Balatonfüred

Dzień 6. Balatonfüred wyjazd lub przedłużenie pobytu

Dzień 1. Balatonfüred

Do Balatonfüred przyjeżdżamy we własnym zakresie. Dzisiejszy dzień po zameldowaniu się w hotelu mają Państwo dla siebie. Polecamy spacer po miasteczku, rozkoszowanie się widokami i spróbowanie jedzenia w lokalnych restauracjach. Latem w porcie odbywają się tutaj klimatyczne tygodnie winiarskie, w których producenci sprzedają swoje wina i oferują ich degustację.

Zawarte w cenie: kolacja w hotelu

Dzień 2. Balatonfüred – Balatonfüzfö – Siófok

Dystans: ok. 55 km

O godz. 9:00 spotykamy się z przedstawicielem firmy w recepcji hotelu i otrzymujemy przewodnik po trasie oraz rowery. Po dopasowaniu rowerów możemy udać się w pierwszy dzień trasy. Jadąc wzdłuż północnego i wschodniego brzegu miniemy miejscowość Balatonfüzfö, gdzie znajduje się letni tor saneczkowy zapewniający dobrą zabawę, dla każdego, kto zdecyduje się z niego skorzystać. Dalej na całej długości stromych brzegów miejscowości  Balatonkenese i Akarattya można podziwiać roztaczający się widok na jezioro. Większość dzisiejszej trasy prowadzi przez tereny mieszkalne, aby na koniec dotrzeć do dzisiejszego miejsca noclegu – kurortu Siófok. Nocleg w hotelu 4*.

Dzień 3. Siófok – Zamárdi – Balatonföldvár -Balatonfenyves

Dystans: ok. 50 km

Miasto Siófok jest letnią stolicą Węgier. Urodził się tutaj Imre Kálmán (1882-1953), słynny kompozytor operetek. Dom w którym się urodził znajduje się na alei nazwanej jego imieniem. Ścieżka rowerowa dzisiejszej podróży rozpoczyna się na nizinach i bezpośrednio nad brzegiem jeziora. Prowadzi przez jeden z najpopularniejszych węgierskich regionów wakacyjnych. Znajdziemy pojawiające się jedno po drugim kąpieliska i plaże, każde to miejsce ma swój indywidualny charakter. Miejscowość Zamárdi, którą będziemy mijać, przyciąga fanów spędzania urlopu w wodzie długą bezpłatną plażą i wspaniałym widokiem na Balaton. W kolejnej miejscowości Balatonföldvár można przejść się pięknym deptakiem z wiekowymi, zadbanymi drzewami.

Dzień 4. Balatonfenyves – Kesztehly – Bad Heviz – Badacsony

Dystans: ok. 60 km

Na płaskim południowym brzegu ścieżka rowerowa biegnie wzdłuż brzegu jeziora z widokiem na przeciwległy północny brzeg i znajdującymi się tam winnicami założonymi na żyznych skałach pochodzenia wulkanicznego. Będziemy przejeżdżać obok Parku Narodowego Mały Balaton. Jego rozległy obszar wodny przyciąga około 100 gatunków ptaków, które zakładają tutaj swoje gniazda. W tym regionie robią sobie również przystanek dziesiątki tysięcy ptaków wędrownych, które również z łatwością można obserwować. Na północnozachodnim brzegu znajduje się miasto Kesztehly, stolica Balatonu. Jest to w większości odrestaurowane miasto z pięknym, barokowym pałacem rodziny Festetic. Koniecznie muszą Państwo zrobić tutaj przystanek aby móc choć na chwilę spojrzeć na ten piękny budynek. Zaledwie 8 dalej km znajduje się miejscowość Bad-Heviz, najsłynniejsze uzdrowisko na Węgrzech. Dalsza droga do Badascony prowadzi przez park narodowy, gdzie będziemy mogli podziwiać piękne krajobrazy z lokalnymi winnicami. Malownicze Szigiliget wyłania się z jeziora niczym wyspa. W jego okolicy odwiedzić można ruiny zamku znajdujące się na szczycie góry. Zobaczyć tam można zapierający w piersiach widok na jezioro, muzeum Afryki z parkiem dzikich zwierząt w Balatonederics, największą winnicę i Badascony, gdzie kończy się dzisiejsza rowerowa podróż. Wokół góry znaleźć można wiele wspaniałych winiarni z widokiem na jezioro.

Dzień 5. Badacsony – Tihany – Balatonfüred

Dystans: ok. 50 km

Dzisiaj trasa prowadzi ścieżką rowerową wzdłuż północnego brzegu do Balatonfüred. Jadąc w kierunku Tihany zobaczymy objęty ochroną przyrody półwysep o powierzchni 12 kilometrów kwadratowych wychodzący 5 km w głąb jeziora. Znajdujące się tam malownicze domki rybackie, pokryte strzechą i ich dziedzińce. Symbolem Tihany jest znajdujący się wysoko nad jeziorem kościół opactwa benedyktynów. To klejnot kulturowy i historyczny regionu. Ze wzgórza kościoła rozpościera się piękny widok na jezioro. Następnie udajemy się na ostatni nocleg wycieczki w hotelu w miejscowości startu  Balatonfüred. Po kolacji w hotelu warto wybrać się jeszcze raz na krótki spacer promenadą.

Zawarte w cenie: kolacja w hotelu

Dzień 6. Balatonfüred wyjazd

Dzisiaj jest ostatni dzień wycieczki. Mamy nadzieję, że są Państwo zachwyceni jeziorem Balaton tak jak my, a ta podróż rowerowa zostawi wiele miłych wspomnień o regionie, jego kuchni i klimacie. Po śniadaniu mogą Państwo jeszcze pospacerować po mieście i później we własnym zakresie wrócić do Polski bądź w dalszą podróż po Węgrzech.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 5 noclegów ze śniadaniami w lokalnych hotelach lub pensjonatach o dobrym standardzie, pokoje z własną łazienką
 • Obiadokolacja w dn. 1 i 5. wycieczki
 • Transfer bagaży między miejscami noclegowymi
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem.
 • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu
 • Minimalna liczba osób potrzebna do organizacji wycieczki: 1 osoba

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca zakończenia wycieczki
 • Wynajem rowerów
 • Parking auta na czas trwania wycieczki, płatne na miejscu w hotelu ok. 4 EUR/dzień
 • Opłaty miejscowe płatne na miejscu w hotelu, ok. 1,5 EUR/noc/osoba
 • Obiadokolacje z wyłączeniem tych w 1. i 5. Dniu wycieczki
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży

Cena za osobę:

2 osoby cena/osoba w pokoju dwuosobowym

Sezon 1 (1.05-31.05 oraz 01.09-30.09.2021):  1750 zł

Sezon 2 (01.06-30.06.2021): 1890 zł

Sezon 3 (01.07-30.08.2021): 2020 zł

Dopłata za nocleg w pokoju jednoosobowym: 450 zł/osoba

Dodatkowe rabaty:

Rabaty dla dzieci na życzenie – wycena indywidualna

Koszt wynajmu rowerów na czas trwania wycieczki:

Rower trekkingowy Unisex – 62,50 zł/osoba/dzień

Rower elektryczny – 137,50 zł/osoba/dzień

Termin wycieczki:

Przyjazd w niedzielę:

MAJ: 2.05; 16.05;. 30.05

CZERWIEC: 13.06; 27.06

LIPIEC: 11.07; 25.07

SIERPIEŃ: 08.08; 22.08

WRZESIEŃ: 05.09; 12.09

PAŹDZIERNIK: 03.10; 17.10

 

ORGANIZACJA DODATKOWYCH TERMINÓW MOŻLIWA PRZY REZERWACJI OD 6 OSÓB

Węgry znajdują się w strefie Schengen, w związku z tym do dostania się do tego kraju przez obywateli UE wystarczy ważny dowód osobisty.

 

Jak dojechać:

Samochodem – dojazd z południowej części Polski powinien zająć ok. 7 godzin, z Warszawy ok. 10 godzin. Po drodze można zatrzymać się w czeskim Brnie lub stolicy Słowacji Bratysławie. W drodze na wycieczkę, lub podczas powrotu polecamy przystanek z noclegiem w Budapeszcie, co pozwoli zaczerpnąć  z klimatu tego pięknego miasta.

Samolotem – najwygodniejszym rozwiązaniem jest podróż samolotem do Budapesztu. Do stolicy Węgier z całej Polski jest dużo połączeń linii Wizzair, często w promocyjnych cenach. Z Budapesztu do punktu startu wycieczki dotrzemy pociągiem, podróż trwać będzie ok. 2:15 z 1 przesiadką w miejscowości Lepesny nad Balatonem. Pociągi z dworca Budapest – Déli odjeżdżają co godzinę, koszt biletu to ok. 35 zł (2520 Ft).

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

5 + 2 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →