Włochy. Toskańskie wzgórza i miasteczka rowerem

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 7 dni

Oferta: 2021

Wyżywienie: śniadania

Noclegi: hotele 3*, pokoje z łazienką

Poziom trudności: średnia, dużo przewyższeń, wycieczka dostępna od 16 r.ż.

Łączna ilość km do przejechania: ok 195 km

Cena od: 2850 zł/osoba

Toskania to region w środkowych Włoszech w Apeninach Północnych. Stolicą regionu jest przepiękna Florencja, a w jego sercu rozciąga się region winiarski Chianti. Skomplikowana historia Toskanii przekłada się na jej wyjątkową architekturę i zabytki, a toskańskie miasteczka należą do najpiękniejszych w całych Włoszech. Region słynie na całym świecie z pięknych krajobrazów, sztuki i zabytków, wspaniałej kuchni włoskiej i niezwykłej życzliwości mieszkańców. Znaleźć tutaj możemy aż 7 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie naszej podróży zobaczymy aż 3 z nich: Florencję, stare miasto w Sienie oraz San Gimignano z 14 średniowiecznymi wieżami murów obronnych. Dla fanów kuchni włoskiej odwiedzenie Toskanii jest punktem obowiązkowym na mapie Włoch. Często można spotkać się z opinią, że toskańska kuchnia nie ma sobie równych w całych Włoszech. Jak wszędzie we Włoszech znaleźć tutaj można pyszną pizzę i makarony, ale to nie wszystko co ten region ma do zaoferowania. Tutejsze gaje oliwne dają niezwykła oliwę i oliwki, a lokalne sery i dojrzewające szynki zachwycają smakiem i aromatem. Nie możemy również zapomnieć o lokalnych winnicach, które słyną z wyśmienitych win, spośród których najpopularniejsze jest wino Chianti – z centralnej części regionu, którą odwiedzimy. Nie pozostaje Państwu nic innego jak wsiąść na rower i poznać Toskanię z innej perspektywy. Przemierzając toskańskie, górzyste drogi odwiedzimy wiele urokliwych miasteczek i będziemy mieć okazję spróbować lokalnego wina i znakomitej kuchni.

Florencja

 

Florencja, stolica Toskanii, to miasto w którym narodził się renesans. Od pierwszego momentu miasto zachwyca swoją malowniczością oraz niezliczonymi zabytkami, które corocznie odwiedzają tłumy turystów. Punkty obowiązkowe to m.in. kamienny most Ponte Vecchio, czyli Most Złotników, PIazza della Signoria – historyczny plac w centrum miasta, słynna katedra Santa Maria del’Fiore oraz kościół Santa Maria Novella

 

Radda, Chianti

 

Radda to malownicza miejscowość położona w sercu Chianti. Otoczona jest ona murami obronnymi, z uroczymi brukowanymi alejkami rozchodzącymi się z głównego placu. Zobaczyć tutaj warto XV-wiczeny pałac Palazzo Pretoria z fasadą ozdobioną płaskorzeźbami i asymetrycznie umieszczonym zegarem, przylegający do pałacu kościół S. Nicollo oraz XVII-wieczny kościół S. Maria al. Prato.

 

Siena

 

Siena położona jest na trzech wzgórzach, pełna stromych wąskich uliczek i placów. Piazza del Campo, słynny, ceglany, pochyły plac w kształcie muszli, wyróżnia miasto na mapie Włoch. Plac otaczają nieco mroczne średniowieczne kamienice z ciemno rudej cegły. Oprócz wspomnianego Piazza del Campo, warto przespacerować się miejscowymi wąskimi uliczkami, odwiedzić Piazza Salimbeni, bazylikę Św. Dominika, pałac Banchi Sopra i wiele innych zabytków, które będą szczegółowo opisane z programie wycieczki.

  

San Gimignano

 

W połowie drogi między Florencją a Sieną w otoczeniu zielonych wzgórz porośniętych winnicami i gajami oliwnymi dominuje średniowieczne miasteczko San Gimignano z chroniącymi je 14-stoma wieżami. Jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznychjmiast Europy. Pomijając zwiedzanie poszczególnych zabytków, sam spacer uliczkami San Gimignano i podziwianie spójnej, średniowiecznej architektury, jest atrakcją samą w sobie.

Krótkie podsumowanie trasy:

Dzień 1. Przyjazd do Florencji

Dzień 2. Florencja – Capannuccia – Greve – Panzano – Radda in Chianti

Dzień 3. Radda in Chianti – Castellina – Lornano – Siena

Dzień 4. Siena dzień wolny

Dzień 5. Siena – Monteriggioni – San Gimignano

Dzień 6. San Gimignano – Montespertoli – Cerbaia – Chiesanuova – Florencja

Dzień 7. Florencja wyjazd

Dzień 1. Florencja

Do Florencji przyjeżdżamy we własnym zakresie. O ustalonej godzinie spotykamy się z przedstawicielem firmy, który przekaże Państwu rowery. szczegółowy opis wycieczki, pomoże w pobraniu plików GPS oraz dopasowaniu rowerów. Po tych czynnościach udadzą się Państwo na krótką przejażdżkę po mieście z naszym przedstawicielem, aby lepiej poznać rowery i miasto. Później mają Państwo czas wolny aby pospacerować po urokliwej Florencji.

Zawarte w cenie: przejażdżka po mieście z przedstawicielem firmy

 

Dzień 2. Florencja – Capannuccia – Greve – Panzano – Radda in Chianti

Dystans: ok. 50 km

Przewyższenia: 850 m

O godz. 8:00 zostawiamy bagaże w recepcji i udajemy się w pierwszą rowerową podróż na południe  w kierunku regionu Chianti, serca Toskanii. Dzisiejszy dzień będzie jednym z najtrudniejszych do pokonania, ze względu na duże przewyższenia terenu, jednak widoki i miejscowości jakie spotkają Państwo po drodze wynagrodzą włożony trud. Po drodze mijać będziemy urokliwe toskańskie miejscowości, w których będzie można zrobić sobie krótką przerwę aby czerpać z cudownej włoskiej atmosfery. Pod koniec dnia dotrzemy do miasteczka Radda w regionie Chianti. Polecamy wieczorny spacer wąskimi uliczkami.

Dzień 3. Radda in Chianti – Castellina – Lornano – Siena

Dystans: ok. 40 km

Przewyższenia: 500 m

Ok. 8:30 oddajemy bagaż w recepcji i udajemy się w dalszą drogę po toskańskich wzgórzach. Podobnie jak dzień wcześniej po drodze mijać będziemy niewielkie miejscowości z typową włoską atmosferą. Mniej więcej w połowie drogi w miejscowości Lornano czeka na Państwa zwiedzanie winnicy oraz degustacja lokalnego wina. Na koniec dnia dotrzemy do Sieny, miasta wpisanego na światową listę UNESCO. Nocleg w hotelu w Sienie.

Zawarte w cenie: zwiedzanie winiarni i degustacja wina w miejscowości Lornano, region Chianti

Dzień 4. Siena dzień wolny

Dzień wolny od wycieczki rowerowej

Dzisiejszy dzień jest odpoczynkiem po dwóch ciężkich dniach wycieczki rowerowej. Mogą Państwo w pełni oddać się atmosferze Sienny i poznać jej stare miasto. W otrzymanych dokumentach podróży otrzymają Państwo mapki oraz listę miejsc wartych odwiedzenia.

Dzień 5. Siena – Monteriggioni – San Gimignano

 

Dystans: ok. 45 km

Przewyższenia: 200 m

Wypoczęci o 8:30 zostawiamy nasze bagaże w hotelowej recepcji udajemy się w kolejny odcinek  wycieczki rowerowej. Dzisiejszy dzień będzie zdecydowanie mniej wymagający niż poprzednie, ze względu na mniejsze przewyższenia terenu. Mniej więcej w połowie drogi dotrzemy do miejscowości Monteriggioni w której warto zrobić przystanek i odwiedzić znajdujący się tam średniowieczny zamek. Odwiedzimy też  miejscową winiarnię, w której wezmiemy udział w food paringu  lokalnego wina i oliwy z oliwek z lokalnym jedzeniem, takim jak szynka pecorino, czy salami. Na koniec dnia dotrzemy do miasteczka San Gimignano, którego stare miasto również wpisane jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Już z daleka powita nas widok 14 strzelistych wież. Wieczorem również warto udać się na spacer średniowiecznymi uliczkami miasta, który przeniesie nas w czasie. Nocleg w lokalnym hotelu.

Zawarte w cenie: food paring i degustacja wina w miejscowości Monteriggioni

 

Dzień 6. San Gimignano – Montespertoli – Cerbaia – Chiesanuova – Florencja

Dystans: ok. 60 km

Przewyższenia: 780 m

Po dzisiejszym zostawieniu bagaży na recepcji ok. 8:30 rano udajemy się w ostatnią podróż rowerową, która zaprowadzi nas z powrotem do Florencji. Ze względu na przewyższenia ok. 780 m dzisiejsza trasa również będzie nieco wymagająca. Po drodze mijać będziemy piękne miejscowości m.in. Certaldo, Montespertoli czy Cerbaia, w których będzie można zrobić przystanek i nieco odpocząć przed dalszą drogą. Na końcu trasy czekać będzie na nas Florencja, gdzie zobaczyć jeszcze będą mogli Państwo miejsca pominięte na początku trasy. Nocleg w hotelu we Florencji.

Dzień 7. Florencja

Dziś ostatni dzień wycieczki. Mamy nadzieję, że są Państwo zachwyceni Toskanią, a ta podróż rowerowa zostawi wiele miłych wspomnień o regionie, jego kuchni i klimacie. Po śniadaniu mogą Państwo jeszcze pospacerować po mieście i później we własnym zakresie wrócić do Polski bądź w dalszą podróż po Włoszech.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 6 noclegów ze śniadaniami w lokalnych hotelach lub pensjonatach o dobrym standardzie, pokoje z własną łazienką
 • Transfer bagaży między miejscami noclegowymi
 • zwiedzanie winiarni i degustacja wina w miejscowości Lornano, region Chianti w dn. 3. wycieczki
 • food paring i degustacja wina w miejscowości Monteriggioni w dn. 5 wycieczki
 • przejażdżka po Florencji z przedstawicielem firmy
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem.
 • GPS-track
 • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu
 • Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 4 osoby

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca zakończenia wycieczki
 • Opłaty miejscowe ok. 2,5 EUR/doba
 • Wynajem rowerów
 • Obiadokolacje
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży

 

Cena za osobę:

2850 zł osoba/osoba w pokoju dwuosobowym*

Dopłata za nocleg w pokoju jednoosobowym: 1450 zł/osoba

*Wiek uczestnika wycieczki od 16 r. ż. ze względu na trudność tras

Koszt wynajmu rowerów na czas trwania wycieczki:

Rower trekkingowy – 90 zł/osoba/dzień

Rower elektryczny – 237 zł/osoba/dzień

Rower trekkingowy bez sakw – 61 zł/osoba/dzień

Rower elektryczny bez sakw – 200 zł/osoba/dzień

Termin wycieczki:

Start wycieczki w poniedziałek.

Organizacja wyczieczki możliwa cały rok. 

Minimalna liczba osób potrzeba do organizacji wycieczki to 4 osoby

Włochy znajdują się w strefie Schengen, w związku z tym do dostania się do tego kraju przez obywateli UE wystarczy ważny dowód osobisty.

 

Jak dojechać:

Samolotem – najwygodniejszym sposobem dotarcia do punktu startu – Florencji jest przylot samolotem. Istnieje dobrze rozbudowana siatka połączeń, w tym z Polski. Latają tutaj również tanie linie lotnicze jak Wizzair czy Ryanair.

Ze względu na trudność trasy, duże przewyższenia terenu, minimalny wiek uczestnika wycieczki to 16 lat.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej

3 + 13 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej, pieszej czy relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →