Austria. Wycieczka rowerowa wzdłuż Dunaju. Rowerem od Pasawy do Wiednia

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 7 dni

Oferta: 2021

Wyżywienie: śniadania

Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa

Łączna ilość km do przejechania: ok.  310 km

Cena: od 1500 zł

Wyciecieczka rowerowa wzdłuż Dunaju od Pasawy do Wiednia to kolejny rowerowy klasyk, dodatkowo bardzo krajobrazowo interesujący. Ze względu na przejazd wzdłuż doliny rzeki nie mamy dużo przewyższeń, często będziemy zjeżdżać rowerem z górki i nasza wyprawa rowerowa nadaje się dla każdego rowerzysty, nawet rozpoczynającego przygodę ze spędzaniem wakacji na dwóch kółkach. Na trasie będziemy mijać urokliwe austriackie miasteczka oraz duże popularne wśród turystów miasta jak nasze miejsce startu Pasawa, Linz, czy Wiedeń. Każdego dnia ukazywać się nam po drodze będą znajdujące się na skałach zamki, klasztory i pałace. Na trasie rowerowej biegnącej w większości wzdłuż Dunaju mijać będziemy liczne restauracje, kawiarnie i winiarnie, które kusić nas będą swoim urokiem i przerwą na posiłek, dzięki czemu wydające się na początku duże odległości do pokonania każdego dnia, mijać będą w oka mgnieniu, podobnie jak cała podróż.

Wiedeń

 

Spośród 100 ocenianych metropolii, Wiedeń został zwycięzcą w rankingu „10 najbardziej zielonych miast na świecie 2020”. Wiedeń to piękne miasto. Wspaniałe budowle z okresu baroku i drugiej połowy XIX w są rozmieszczone wzdłuż promenady Ringstraße, nie wspominając o cesarskich klejnotach architektonicznych. W historycznym centrum miasta znajduje się wiele słynnych zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabytki konieczne do zobaczenia będąc w Wiedniu to m.in.: Belweder, Pałac Schönbrunn, Kościół św. Ruprechta, barokowy kościół św. Piotra

                                               

Pasawa

 

Pasawa (Passau) leży na granicy niemiecko – austriackiej i jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast Bawarii, położonym wśród wzgórz, u zbiegu 3 rzek. Składa się z trzech części połączonych piętnastoma mostami: Starego Miasta na wydłużonym cyplu między Dunajem i Innem oraz dzielnic nad Innem – Innstadt i nad Ilz – Ilzstadt. Wspaniałe zabytki dodają miastu blasku i urody, a powiew południa, odczuwalny w klimacie i sztuce, przypomina atmosferę włoskich miast.

 

Linz

 

W Linzu sztuka i technika przenikają się w magiczny sposób. W dziedzinie kultury zaś Linz od lat podąża drogą niezależnego rozwoju, tworząc innowacyjną scenę artystyczną i będąc ważnym punktem na kulturalnej mapie kontynentu. Stare miasto kusi wąskimi uliczkami, historyczną zabudową i największym średniowiecznym rynkiem w Europie Środkowej. Zwiedzanie Linz to prawdziwa przygoda, szczególnie podczas wjazdu jaskrawożółtą kolejką Linz City Express, najbardziej stromą górską kolejką na szynach, zbudowaną w roku 1898, wjeżdżająca na szczyt Pöstlingberg, lub podczas rejsu na Dunaju.

Krótkie podsumowanie trasy rowerowej:

Dzień 1. Pasawa przyjazd

Dzień 2. Pasawa – Wesenufer

Dzień 3. Wesenufer – Schlögen – Linz

Dzień 4. Linz – Enns – Marbach

Dzień 5. Marbach – Krems

Dzień 6. Krems – Wiedeń

Dzień 7. Wiedeń wyjazd

Dzień 1. Pasawa przyjazd

Do Pasawy przyjeżdżamy we własnym zakresie. Meldując się w hotelu otrzymamy dokumenty podróży naszej wycieczki rowerowej. W wyznaczonym miejscu spotykamy się z przedstawicielem firmy, który przekaże rowery oraz będzie służył wszelką informacją. Polecamy krótką przejażdżkę po mieście, aby zapoznać się z rowerem, a także zobaczyć stare miasto. Zabytkowe stare miasto Pasawy usytuowane jest na wąskim malowniczym półwyspie u zbiegu Dunaju i rzeki Inn. Dominującą budowlą starówki jest okazała barokowa katedra św. Stefana. Katedra słynie z największych organów świata. Powstały w latach 1924-1928 i rozbudowano je w latach  1979-1981. Od maja do października codziennie w południe odbywają się koncerty organowe. Nocleg w hotelu w Pasawie.

Dzień 2. Pasawa – Wesenufer

 

Dystans: ok. 35 km

Przewyższenia: 405 -487 m

Po śniadaniu rozpoczyna się pierwszy dzień wycieczki. Jadąc ścieżką rowerową wzdłuż Dunaju wyjeżdżamy z miasta. Po drodze będziemy podziwiać Dunaj przebijający się przez skały oraz otaczające nas wzgórza. Czeka nas również przeprawa specjalnym rowerowym promem. Na trasie mijać będziemy zamki zbudowane na skałach oraz urokliwe niewielkie miejscowości. Kilka kilometrów przed miejscem dzisiejszego noclegu znajduje się klasztor trapistów  Engelszell, w którym od wieków mnisi produkują pyszne likiery. Nocleg w pensjonacie w miejscowości Wesenufer.

Dzień 3. Wesenufer – Schlögen – Linz

Dystans: ok. 60 km

Przewyższenia: 225 m – 253 m

Opuszczając miasteczko i jadąc dalej wzdłuż Dunaju dotrzemy do imponującej meandry Dunaju Schlögener Schlinge. W tym miejscu polecamy zrobienie sobie krótkiej przerwy na spacer (ok. 40 min) aby wspiąć się do punktu widokowego Schlögen, gdzie rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na meandrujący Dunaju. Pocztówkowy widok sam będzie prosił się o uwiecznienie na zdjęciu. Dzisiaj kolejny dzień będziemy przejeżdżać przez urocze austriackie miejscowości zbudowane nad samym Dunajem. Warto zatrzymać się aby zobaczyć pałac w Wilhering. Na koniec dnia dotrzemy do Linz, stolicy górnej Austrii, gdzie czeka na nas nocleg w jednym z hoteli.

Dzień 4. Linz–Enns – Marbach

Dystans: ok. 70 km rowerem, ok. 22 km pociągiem

Przewyższenia: 57 -74 m

Dzisiaj wyjeżdżamy już z górzystych naddunajskich ścieżek. Rano wsiadamy z rowerem do pociągu w Linz i wysiadamy ok 22 km dalej w Enns, najstarszym miasteczku w Austrii. Tutaj rozpoczynamy dzisiejszą rowerową wycieczkę. Kierując się wzdłuż brzegu Dunaju wjeżdżamy na nizinny region Machland, który jest najdzikszym odcinkiem Dunaju. Znajdują się tutaj liczne łąki oraz łęgowe lasy. Droga poprowadzi nas przez celtycką wioskę Mitterkirchen, gdzie możemy zatrzymać się i zobaczyć wystawę o codziennym życiu mieszkańców żyjących tam 2700 lat temu. Jadąc dalej wzdłuż rzeki dotrzemy do uroczego miasteczka Marbach, gdzie na każdym kroku wzdłuż brzegu rzeki znajdują się klimatyczne, lokalne restauracje. Nocleg w pensjonacie.

Dzień 5. Marbach – Krems

Dystans: ok. 70 km

Przewyższenia: 115 m – 165 m

Dzisiejszy dzień wycieczki jest wg nas najpiękniejszym dniem całej trasy. Mijać będziemy łagodne wzgórza porośnięte winogronami oraz malownicze wioski. Mniej więcej w połowie drogi mijać będziemy ruiny zamku Aggstein z XII wieku, znajdujące się na wzgórzu na prawym brzegu rzeki. Polecamy zrobienie sobie przerwy w Weißenkirchen lub Dürnstein  w jednej z tamtejszych lokalnych tawern aby skosztować pysznego, lokalnego jedzenia oraz wina z okolicznych winnic. Na koniec dnia dotrzemy do miasteczka Krems, z urokliwą starówką, gdzie zachęcamy do krótkiego nawet spaceru. Nocleg w miejscowym hotelu lub pensjonacie.

Dzień 6. Krems – Wiedeń

 

Dystans: ok. 75 km

Przewyższenia: nizinnie

Dzisiaj jest ostatni dzień wycieczki. Będziemy jechać przez Las Wiedeński, który otrzymał w 2005 roku status Parku Biosfery od UNESCO, jest to wyróżnienie dla obszarów o wyjątkowym krajobrazie naturalnym. Zapewnia on przestrzeń życiową 2000 gatunków roślin, 150 gatunków ptaków lęgowych i wielu innych zagrożonych gatunków zwierząt. Udało się tutaj odrodzić populację puszczyka uralskiego. Jeśli zostanie Państwu trochę czasu, polecamy przystanek w Klostenburgu i zwiedzenie miejscowego opactwa w którym zobaczyć można skarby sztuki zgromadzone w prywatnym muzeum. Jadąc dalej wzdłuż Dunaju dotrzemy do naszego celu wycieczki, Wiednia. W Wiedniu polecamy przejażdżkę lub spacer po tamtejszych ulicach. Koniecznie muszą Państwo zobaczyć Pałac Schönbrunn oraz przejechać się historyczym powozem – Fiaker. Nocleg w jednym z wiedeńskich hoteli.

Dzień 7. Wiedeń wyjazd

 

Dzisiaj jest ostatni dzień podróży. Po śniadaniu możemy udać się jeszcze na krótki spacer po mieście. Powrót we własnym zakresie samolotem bądź pociągiem do miejsca startu w Pasawie aby odebrać pozostawiony tam samochód.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 6 noclegów ze śniadaniami w lokalnych hotelach lub pensjonatach o dobrym standardzie, pokoje z własną łazienką
 • Transfer bagaży między miejscami noclegowymi (1 szt. max 20 kg na osobę)
 • 2 przeprawy promem wzdłuż Dunaju z rowerem
 • Przejazd pociągiem z rowerem na odcinku Linz – Enns
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Sakwa rowerowa, 1 na pokój
 • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem. 1 szt na pokój
 • Trasy GPS
 • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca zakończenia wycieczki
 • Opłaty lokalne płatne na miejscu w hotelu (ok. 1-2.5 EUR osoba/dzień)
 • Obiadokolacje
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży
 • Zwiedzanie atrakcji turystycznych i zamków w trakcie trwania wycieczki
 • Dodatkowe noclegi w Pasawie w pokoju dwuosobowym: 220 zł/osoba
 • Dodatkowe noclegi w Pasawie w pokoju dwuosobowym: 280 zł/osoba
 • Koszt ogrodzonego parkingu w Pasawie: 22 zł/doba
 • Ubezpieczenie od kradzieży/uszkodzenia wynajmowanego roweru: 67 zł/rower zwykły; 157 zł/ rower elektryczny
 • Przejazd powrotny pociągiem Wiedeń-Pasawa: 170 zł/ osoba bez roweru
 • Przejazd powrotny Wiedeń – Pasawa autobusem w sezonie 3: 260 zł/osoba z rowerem
 • Dopłata za wyżywienie HP (obiadokolacje): 490 zł/osoba

Cena za osobę w pokoju dwuosobowym

cena/osoba w pokoju dwuosobowym

Sezon 1 (09.10 – 23.10.2021): 1500 zł

Sezon 2 (03.04.-30.04.2021 i 25.09-08.10.2021): 1900 zł

Sezon 3 (01.05 -24.09.2021): 2000 zł

Dopłata za nocleg w pokoju jednoosobowym: 630 zł

Dodatkowe rabaty:

 • Dziecko 0-6 lat ( (jeśli nie potrzebuje osobnego łóżka) gratis
 • dzieci 7-11 lat – 50% ceny, nocleg na dostawce (przy 2 płacących pełną sumę dorosłych)
 • dzieci 12-14 lat śpiące na dostawce 75% ceny (przy 2 płacących pełną sumę dorosłych)
 • od 15 lat oraz osoba dorosła śpiąca na dostawce 90% ceny (przy 2 płacących pełną sumę dorosłych)

Koszt wynajmu rowerów na czas trwania wycieczki:

Rower trekkingowy – 67 zł/osoba/dzień

Rower elektryczny – 152 zł/osoba/dzień

Przyczepka dziecięca – 335 zł/szt

Termin wycieczki rowerowej:

Przyjazd codziennie od 03.04.2021 do 23.10.2021.

Organizacja wycieczki już od rezerwacji na 1 osobę.

Austria znajdują się w strefie Schengen, w związku z tym do dostania się do tego kraju przez obywateli UE wystarczy ważny dowód osobisty.

Jak dojechać:

Samochodem – najprostszym rozwiązaniem jest przyjazd autem do Pasawy. Po uprzedniej rezerwacji można zostawić auto na zadaszonym parkingu strzeżonym (7 EUR/dobra) lub strzeżonym parkingu zewnętrznym (4 EUR/doba). Po zakończeniu podróży powrót pociągiem do Pasawy w cenie 39 EUR/osoba (bez roweru).

 Samolotem – samolotem możemy dolecieć do Widnia lub Monachium (najbliższe duże lotniska) i stamtąd pociągiem dostać się na miejsce startu wycieczki do Pasawy.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej

8 + 3 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej, pieszej czy relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →