Francja. Magiczne zamki doliny Loary. Indywidualna wycieczka rowerowa od Blois do Tours lub Saumur

wyprawy rowerowe

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 7 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania

Noclegi: hotele 2 i 3*, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa

Łączna ilość km do przejechania:  od 236 km do 268 km

Cena: od 2950 zł

Dolina Loary to piękny, jeszcze nieodkryty przez Polaków region. To idealna destynacja dla wszystkich fanów francuskiej kultury i atmosfery. Trasa jest idealna dla szukających spokoju i wyciszenia. Większość miejscowości, które odwiedzimy to niewielkie, klimatyczne francuskie miasteczka, z typową francuską architekturą. Trasa poprowadzi nas przez ścieżki rowerowe i wiejskie drogi, na których zachwycać nas będą bajeczne, renesansowe zamki w miejscowościach Chambord, Chaumont-sur-Loire, Chenonceau, Villandry, Azay-le-Rideau czy Ussé. Niewiele osób wie, że autora bajki o Śpiącej Królewnie inspirował się właśnie zamkiem w Ussé, gdzie gościł. Stał się on wzorem dla zamku Śpiącej Królewny, ponieważ otoczony był wówczas trudnymi do przebycia lasami. W tej części Doliny Loary znajduje się również opactwo Fontevraud oraz piękne średniowieczne zamki i fortece, takie jak Langeais czy Chinon. Podczas tej wycieczki odkryjemy zmieniające się kolory Doliny Loary i tradycyjne łodzie (toues) kołyszące się między brzegami rzeki. Dolina Loary jest również znana na całym świecie z winnic Chinon i Saumur, będziemy mogli skosztować wina i odbyć wycieczkę po jednej z nich.

Blois

Blois było przez wiele wieków siedzibą królewską. Tym samym Zamek w Blois górujący nad miastem był świadkiem wielu historycznych wydarzeń, także narodzin wielu potomków królewskich i śmierci członków rodzin królewskich. Jego budowa rozpoczęła się w XIII wieku. Jest to jeden z największych i najokazalszych zamków w dolinie Loary. Pozostałe ważne zabytki Blois to m.in. późnogotycka katedra św. Ludwika (Cathédrale Saint-Louis), dawny pałac biskupi (Hôtel de Ville), XVII wieczny kościół św. Wincentego (Église Saint-Vincen), usytuowany naprzeciwko katedry okazały Dom Akrobatów (Maison de l’Acrobate) wzniesiony w latach 1716-1724 kamienny most (Pont Jacques-Gabriel) oraz należący niegdyś do opactwa Benedyktynów monumentalny kościół św. Mikołaja (Église Saint-Nicolas).

                

Chambord

Chambord to niewielka miejscowość, której główną atrakcją turystyczną jest położony na terenie malowniczego parku renesansowy, imponujący zamek. W pierwotnym założeniu miał być to domek myśliwski, jednak na przestrzeni wieków rozrósł się do okazałej budowli. Znajduje się tutaj najchętniej odwieszane muzeum we Francji.

Amboise

Zamek w niewielkiej miejscowości Amboise wyrastając z panoramy miasta oddaje wrażenie, że był twierdzą nie do zdobycia. Z ogrodów zamku rozpościera się widok na miasteczko oraz przepływającą w dole Loarę. Zamek Amboise jest też miejscem spoczynku jednego z najsłynniejszych przedstawicieli Renesansu – Leonarda da Vinci. Jego grób znajduje się w kaplicy znajdującej się na terenie zamkowym.

 

Tours

Początki  miasta sięgają czasów starożytnych. Jednym z najcenniejszych zabytków Tours jest okazała gotycka katedra św Gracjana (Cathédrale Saint-Gatien). Jej początki sięgają IV wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia. Podczas wieczornego spaceru warto również zobaczyć neobizantyjską bazylikę Św. Marcina, dawny Pałac Biskupi, XV-wieczny Hotel Goüin, XVIII wieczny kamienny  most oraz liczne bogato zdobione zabytkowe domy i pałace. W centrum starego miasta znajduje się Plac Plumereau gdzie znaleźć można wiele restauracji pomiędzy domami z muru pruskiego. W czasie II wojny światowej Tours pełniło rolę tymczasowej stolicy Francji i siedziby ówczesnego rządu.

Chinon 

Znaczenie miejscowości Chinon wynika z jej położenia na brzegu rzeki Vienne, tuż przed samym ujściem do Loary. Wysoko na wzgórzu w oczy rzucają się ruiny ogromnego zamku. Chinon słynie ze swoich winnic, 4 winnice z tej miejscowości otrzymały prestiżowe wyróżnienie „Cave d’excellence” dzięki swojej gościnności wobec turystów. Polecamy spróbować lokalnych win, które zasługują na docenienie ze względu na proces produkcji, tradycji, wiedzy i autentyczności. Zaledwie 13 km od miejscowości znajduje się zamek Ussé, który był inspiracją do stworzenia bajki o Śpiącej Królewnie.

Saumur 

Średniowieczne miasto Saumur położone jest w sercu winnic regionu Anjou, które zwane jest perłą Anjou. Jest to bardzo malownicze miejsce z zamkiem z wieżyczkami, z którego rozpościera się widok na Dolinę Loary oraz stare miasto ciągnące się wzdłuż rzeki. Historyczne centrum Saumur jest idealnym miejscem na spacer wzdłuż wąskich uliczek i starych domów. Wokół placu Saint-Pierre znajdują się stare domy z muru pruskiego. Warto zobaczyć również romański kościół Notre-Dame-de-Nantilly, w którym znajduje się wspaniała kolekcja gobelinów z XVI i XVII wieku.

Krótkie podsumowanie trasy 1:

 

Dzień 1. Blois przyjazd – wycieczka do Cheverny – Blois

Dzień 2. Blois – Chambord – Blois

Dzień 3. Blois – Chaumont-sur-Loire – Amboise

Dzień 4. Amboise – Chenonceaux – Amboise

Dzień 5. Amboise – Tours

Dzień 6. Tours – Villandry – Tours koniec wycieczki

 

Krótkie podsumowanie trasy 2:

 

Dzień 1. Blois przyjazd

Dzień 2. Blois – Cheverny lub Chitenay

Dzień 3. Cheverny lub Chitenay – Amboise

Dzień 4. Amboise – Chenonceaux – Tours

Dzień 5. Tours  – Chinon

Dzień 6. Chinon – Saumur

Dzień 7. Saumur wyjazd

Trasa Blois – Tours

Dzień 1. Blois

Odkryj urokliwe miasteczko Blois, spacerując po jego brukowanych uliczkach poprzecinanych schodami i zamkiem, doskonałym obrazem tego, jak francuska architektura ewoluowała od średniowiecza do XVII wieku.
OPCJA: Wycieczka do Cheverny (48 km) + dodatkowy nocleg w Blois
Trasa prowadzi przez pola i winnice oraz liczne wioski, przez Château de Troussay, uroczy renesansowy dwór i zamek Cheverny, niezwykły ze względu na swoje bogato wyposażonych i udekorowanych apartamentów, które zainspirowały Hergé do stworzenia wizji Marlinspike w przygodach Tintina! Nie zapomnij zatrzymać  się na degustację wina u lokalnego producenta na trasie: jesteś w apelacji Cheverny!

Dzień 2. Blois – Chambord – Blois

Dystans: ok. 40 km

Podczas pierwszej wycieczki rowerowej podążaj wzdłuż rzeki Loary do lasu Domaine de Chambord, gdzie koniecznie trzeba się zatrzymać aby odwiedzić najsłynniejszy i najbardziej majestatyczny zamek w Dolinie Loary. W swoim renesansowym przepychu Château de Chambord szczyci się nie mniej niż 440 pokojami. Możesz także zwiedzić park o powierzchni 5433 hektarów (13425 akrów), a następnie ponownie wyruszyć wiejskimi ścieżkami w kierunku Blois.

Dzień 3. Blois – Chaumont-sur-Loire – Amboise

Dystans: ok. 40 km

Podążaj ścieżkami rowerowymi „Loire à Vélo” przez ładne małe wioski do zamku Chaumont-sur-Loire, który majestatycznie dominuje nad Loarą i małym miasteczkiem, zanim dotrzesz do miasta Amboise i jego królewskiego zamku. W kaplicy zamkowej znajduje się grobowiec Leonarda Da Vinci, a kilka ulic dalej można zobaczyć ostatnią rezydencję tego geniusza: dwór Clos Lucé.
OPCJA: Spływ kajakowy rzeką Loarą (Mosnes > Amboise) Z kajaka można spokojnie ujarzmić ostatnią dziką rzekę w Europie i podziwiać niezwykłe widoki jej fauny i flory, w połączeniu z niezrównanym poczuciem bycia z dala od cywilizacji (ok. 1h30).

Dzień 4. Amboise – Chenonceaux – Amboise

Dystans: ok. 45 km

Po przekroczeniu lasu Amboise dotrzesz do słynnego zamku Chenonceau, położonego nad rzeką Cher, który był sceną słynnej rywalizacji w historii Francji: Diane de Poitiers i Katarzyny Medycejskiej.
OPCJA: Wycieczka kajakiem po rzece Cher
Ciesz się spływem kajakowym oferującym niezwykły punkt widzenia na zamek Chenonceau (ok. 2 godz.).
OPCJA: Wycieczka do Vouvray (48 km) + dodatkowy nocleg w Amboise
Opuść na chwilę brzegi Loary, aby dotrzeć do malowniczych winnic Vouvray, otoczonych domami troglodytów i słynących z doskonałych i eleganckich białych win! Po drodze będziesz podziwiać wspaniałe renesansowe prywatne zamki, takie jak château de Valmer (wyróżniający się ogrodami włoskimi i warzywnymi), a także piękny château de Jallanges. I nie wahaj się zatrzymać na wizytę w lokalnym producenta wina, aby skosztować kieliszka wina Vouvray!

 

Dzień 5. Amboise – Tours

Dystans: ok. 24 lub 32 km

Dzisiaj mijać będą Państwo winnice Montlouis, w której polecamy zrobić sobie przystanek i odkryć liczne piwnice, w których produkowane jest popularne regionalne, białe, słodkie, gazowane wino. Jadą dalej dotrą Państwo do Tours znane z buynków z muru pruskiego.

Dzień 6. Tours – Villandry – Tours

Dystans: ok. 39 km

Dziś opuszczając Tours udajemy się ścieżką rowerową wzdłuż Loary aby odwiedzić zamek w Villandry, a przede wszystkim jego francuskie ogrody. Uważany jest za najbardziej „rodzinny” wśród zamków doliny Loary, zarządzający posiadłością starają się zorganizować jak najwięcej rzeczy, które są specjalnie skierowane do dzieci. Zwiedzanie zamku a szczególnie jego wspaniałych ogrodów jest więc niezwykle ciekawym wydarzeniem dla całej rodziny. Zamek Villandry jest jedną z ostatnich wielkich budowli zamkowych wzniesionych na brzegach Loary w czasach renesansu. Do Tours wracają Pańśtwo trasą prowadzącą przez spokojną francuską prowincję. Po powrocie koniec wycieczki i powrót do domu lub dodatkowy nocleg w Tours.

Trasa Blois – Saumur

Dzień 1. Blois

Do miasteczka Blois we Francji przyjeżdżamy rano we własnym zakresie. Polecamy spacer po brukowanych ulicach Blois z licznymi schodami, i zamku, który doskonale pokazuje jak francuska architektura zmieniała się od średniowiecza do 17 wieku. Zachęcamy również do odwiedzenia jednej z lokalnych restauracji i poczucie francuskiej atmosfery. Nocleg w hotelu w Blois.

Dzień 2. Blois – Cheverny lub Chitenay

Dystans: ok. 42 lub 55 km

Po śniadaniu wyruszamy w pierwszy dzień rowerowej podróży. Jadąc ścieżką rowerową wzdłuż Loary wyjedziemy z miasta. W trakcie drogi można napawać się spokojem, otaczającą naturą i widokiem na drugi brzeg Loary. W miejscowości Saint Dyé sur Loire oddalimy się od brzegu rzeki i mijać będziemy niewielkie francuskie wsie. Następnie wjedziemy do lasu, który zaprowadzi nas do zamku W Chamord. Polecamy przerwę w ogrodach parkowych aby odpocząć w trakcie podróży oraz podziwiać architekturę zamku. Jest on rawdziwym arcydziełem francuskiego renesansu z nie mniej niż 440 pokojami, zbudowanymi za panowania Franciszka I. Kontynuując podróż dotrą Pańśtwo do Cheverny. Znajduje się tu uroczy renesansowy dwór a także Château de Cheverny wyróżniający się bogato umeblowanymi i urządzonymi apartamentami, które zainspirowały rysownika Hergé do stworzenia posiadłości Marlinspike w przygodach Tintina. Dzisiejszy nocleg w hotelu w miasteczku.

Dzień 3. Cheverny lub Chitenay – Chaumont-sur-Loire – Amboise

Dystans: ok. 40 lub 50 km

Dzisiaj przejeżdżać będą Państwo przez winnice Cheverny. Polecamy przystanek i degustację wina u lokalnego producenta podczas dzisejszej wycieczki rowerowej, znajduja się Państwo w końcu w prowincji Cheverny. Jadąc dalej dotrą Pańśtwo do Château de Fougères-sur-Bièvre, małego ufortyfikowanego zamku, który doskonale ilustruje lokalną sztukę budowlaną z XV wieku. Później docierając do brzegów Loary polecamy zrobić przystanek w miejscowości Chaumont-sur-Loire, aby odwiedzić kolejny piękny zamek oraz międzynarodowy festiwal ogrodów odbywający się przy zamku od końca maja do października. Możemy zobaczyć tutaj dzieła międzynarodowych architektów ogrodów, którzy w każdym roku tworzą roślinne dzieła zgodnie z podanym tematem. Kolejnym celem dzisiejszej trasy jest miasto Amboise, w którym mamy nocleg. Trasa prowadzi przez malownicze pola oraz winnice. Amboise jest urokliwym średniowiecznym miasteczkiem, w którym znany każdemu Leonardo da Vinci spędził ostatnie lata swojego życia. Możemy tutaj odwiedzić jego dom Clos Lucé oraz zamek.

Dzień 4. Amboise – Chenonceaux – Tours

Dystans: ok. 51 km

Dla wytrwałych i fanów zamków Doliny Loary bardzo polecamy dzisiejszejszą trasę i odwiedzenie przepięknego, pocztówkowego zamku Chenonceau, nazywanego także zamkiem Dam, ze względu na jego sześć właścicielek, które stopniowo go rozbudowywały. Ciekawostką, która przykuje uwagę polskich miłośników literatury przygodowej jest fakt, że zamek jest głównym miejscem akcji powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i Fantomas”. Obecnie zamek Chenonceau jest, zaraz po Wersalu, najliczniej odwiedzanym przez turystów zamkiem francuskim. Podążając dalej szlakiem „Loire à Vélo” mijać będą Państwo winnice Montlouis, w której polecamy zrobić sobie przystanek i odkryć liczne piwnice, w których produkowane jest popularne regionalne, białe, słodkie, gazowane wino. Jadąc dalej dotrą Państwo do Tours znane z buynków z muru pruskiego.przez Nocleg w hotelu w Tours.

 

Dzień 5. Tours – Azay-le-Rideau – Chinon

Dystans: ok. 57 km

Dziś opuszczając Tours udajemy się ścieżką rowerową wzdłuż Loary aby odwiedzić zamek w Villandry, a przede wszystkim jego francuskie ogrody. Uważany jest za najbardziej „rodzinny” wśród zamków doliny Loary, zarządzający posiadłością starają się zorganizować jak najwięcej rzeczy, które są specjalnie skierowane do dzieci. Zwiedzanie zamku a szczególnie jego wspaniałych ogrodów jest więc niezwykle ciekawym wydarzeniem dla całej rodziny. Zamek Villandry jest jedną z ostatnich wielkich budowli zamkowych wzniesionych na brzegach Loary w czasach renesansu. Następną miejscowością zaplanowanej na dzisiaj wyprawy rowerowej będzie dwór w Saché, był to dom znanego pisarza Balzaca. Następnie dotrą Państwo do Azay le Rideau, jest to jedna z pierwszych rezydencji Francji wzniesiona w duchu renensansu. Zamek wyrasta z rzeki Indre i jest nazywany jest „narcyzem w lustrze wody”, ponieważ jego bryła przegląda się w lustrze rzeki. Wyjeżdżamy z miasteczka w kierunku Langeais, gdzie odwiedzić możemy XV-wieczny zamek, który zbudowany był jako forteca. Po przerwie na zwiedzanie jedziemy dalej ścieżką Loire à Vélo i docieramy do kolejnego punktu obowiązkowego na trasie zamków Loary. Kilka kilometrów przed Chinon, miejscem dzisiejszego noclegu, znajduje się bajkowy zamek Ussé. Tutaj baśniopisarz Charles’a Perrault zainspirowany swoim pobytem stworzył baśń „Śpiąca królewna”.  Warto przejść się przez jego ogród, zawiły labirynt i spojrzeć na wieże zamku aby przenieść się do baśniowej krainy. Opuszczając zamek, kilka kilometrów dalej widzimy Chinon i jego stare miasto. Ciekawy odcinek będzie prowadził nas przez labirynt wąskich, średniowiecznych uliczek przy rzece Vienne. Chinon znane jest z regionalnego czerwonego wina.

Dzień 6. Chinon – Saumur

Dystans: ok.36 lub 48 km

Jak pisaliśmy wcześniej Chinon znane jest z regionalnego czerwonego wina, przed wyjazdem polecamy odwiedzenie jednnej z piwniczek, gdzie wino jest produkowane. Jadąc dalej wzdłuż rzeki Vienne podziwiać można dziką przyrodę żyjącą w dolinie rzeki. Po kilku kilometrach dojedziemy do miejsowości Candes-Saint- znajdującej się przy ujściu rzeki Vienne do Loary. W urokliwym miasteczku naszą uwagę przykują domki zbudowane z kamienia. Polecamy przystanek aby zobaczyć XII-wieczny kościółek.

Jadąc dalej, trzymając się wybrzeża już Loary, dotrzemy do miejscowość Montsoreau, jednego z bardziej urokliwych miasteczek we Francji, ze względu na zamek zbudowany tuż nad brzegiem rzeki i otaczające go budynki. Tutaj mamy możliwość jechać do miejsca dzisiejszego noclegu Saumur lub nadłożyć ok. 13 km i  wjechać na wzgórza Fontevraud. Miejscowść warta jest odwiedzenia ze względu na znajdujące się tam wspaniałe opactwo, w którym znajdują się groby Ryszarda Lwie Serce oraz Eleonory Akwitańskiej.

W drodze do Saumur będziemy mijać kamienne miasteczka oraz liczne piwniczki z winem, które same będą prosić się o przystanek i degustację lokalnych trunków. Na koniec dnia w Saumur polecamy odwiedzenie oczywiście zamku i znajdujących się w nim lochów.

Dzień 7. Saumur

Dzisiaj ostatni dzień podróży. Po śniadaniu możemy udać się jeszcze na krótki spacer po mieście. Powrót polecamy pociągiem do Paryża.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 6 noclegów  ze śniadaniami w lokalnych hotelach lub pensjonatach o dobrym standardzie, pokoje z własną łazienką
 • Transfer bagaży między miejscami noclegowymi, 1 walizka do 20 kg na osobę
 • Opłaty lokalne
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem.
 • Szlaki GPS
 • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu

 

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca zakończenia wycieczki
 • Obiadokolacje
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży
 • Dodatkowe noclegi

 

Cena za osobę w pokoju dwuosobowym:

Kategoria Standard (hotele 2* i 3*)Kategoria Superior (hotele 3* i 4*)Kategoria Delux (hotele 4* w zamkach)
Wycieczka Blois – Tours2950 zł3570 zł5100 zł
Dopłata do pokoju jednoosobowego1500zł2200 zł3200 zł
Wycieczka Blois – Saumur3600 zł4300 zł6200 zł
Dopłata do pokoju jednoosobowego1650 zł2250 zł3100 zł
Dodatkowy nocleg w Blois pokoju 2-osobowy (za dodatkową opłatą pokój jednoosobowy)340/380 (lipiec/sierpień) zł450 zł510 zł
Dodatkowy nocleg w Tours pokój 2-osobowy (za dodatkową opłatą pokój jednoosobowy)380 zł465 zł650 zł
Dodatkowy nocleg w Saumur pokój 2-osobowy (za dodatkową opłatą pokój jednoosobowy)340 zł420 zł600 zł

 

Koszt wynajmu rowerów na czas trwania wycieczki:

Rower trekkingowy/hybrydowy – 530 zł

Rower elektryczny – 1150 zł

Przyczepka dziecięca – 430 zł

Fotelik dziecięcy – 160 zł

Rower dziecięcy + tandem – 650 zł

Termin wycieczki:

Codziennie od 01.03.2024 do 31.10.2024*

 *Realizacja wycieczki od 2 osób

Francja znajdują się w strefie Schengen, w związku z tym do dostania się do tego kraju przez obywateli UE wystarczy ważny dowód osobisty.

Jak dojechać:

Samolotem – najwygodniejszym rozwiązaniem jest podróż samolotem do Paryża. Do stolicy Francji z całej Polski jest dużo połączeń, również za pośrednictwem tanich linii lotniczych. Z Paryża do punktu startu wycieczki dotrzemy pociągiem, podróż trwać będzie od 1:20 do 2:30 godzin w zależności od wybranego połączenia. Koszt połączenia w zależności od sezonu i wybranej godziny. Pociągi jeżdżą mniej więcej co godzinę.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

6 + 7 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →