Indywidualna piesza wycieczka wzdłuż litewskiego wybrzeża: Park Narodowy Mierzei Kurońskiej, kurort Połąga i przylądek Ventė

Portugalia winnice wino wędrówka wakacje

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka piesza

Czas trwania: 8 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania

Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa, miejscami średnia

Cena: od 3270 zł

Wybrzeże Morza Bałtyckiego na Litwie z kurortem Połąga i Parkiem Narodowym Mierzei Kurońskiej, wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Doświadcz tradycyjnego litewskiego życia na wsi i odkryj piękną przyrodę oraz ptactwo podczas wędrówek po delcie Niemna. Region ten ma jedną z największych populacji bocianów w Europie i ponad milion ptaków przelatujących przez Przylądek Ventė każdego roku migracji.
Wycieczka rozpoczyna się i kończy w historycznym nadmorskim mieście Kłajpeda, które szczyci się bogatą, burzliwą historią sięgającą XIII wieku. Obecnie jest to tętniące życiem, nowoczesne miasto oferujące wiele możliwości spędzania wolnego czasu, od wycieczek historycznych po sporty wodne. Znajduje się tam wiele kawiarni i restauracji oraz wiele corocznych festiwali, m.in. jazzowych i folkowych. Możesz spędzić tutaj dodatkową noc na początku lub na końcu wycieczki.
Podczas wycieczki spędzisz 3 noce w Nidzie, największej osadzie na Mierzei Kurońskiej i najpiękniejszym kurorcie na Litwie. To idealne miejsce na relaksujący wypoczynek nad morzem na białych piaszczystych plażach lub pieszą wycieczkę po jej wyjątkowym otoczeniu, takim jak Wielka Wydma Parnidis (50 m wysokości). Na Mierzei Kurońskiej znajduje się wiele innych wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić pieszo! Martwe (szare) wydmy w pobliżu Pervalki oraz kolonia czapli siwych i kormoranów w Juodkrantė to tylko kilka miejsc, których nie można przegapić podczas wycieczki.

Krótkie podsumowanie trasy:

Dzień 1. Przyjazd do Klaipedy

Dzień 2. Klaipeda – Połąga – Kłajpeda

Dzień 3. Kłajpeda – Vente/Kintai

Dzień 4. Vente/Kintai – Nida

Dzień 5. Nida dzień wolny

Dzień 6. Nida – martwy wydmy – Nida

Dzień 7. Nida – Kłajpeda

Dzień 8. Kłajpeda koniec wycieczki

Dzień 1. Kłajpeda przyjazd

Przyjazd do Kłajpedy we własnym zakresie. Zameldowanie się w hotelu i czas wolny w Kłajpedzie

Dzień 2. Wędrówka wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego do Połągi

Dystans: ok. 17 km wędrówki, ok. 4 godziny marszu

Po śniadaniu o godz. 9:00 spotkanie informacyjne przy recepcji w hotelu, gdzie powita Cię przedstawiciel firmy. Przejazd minibusem do Nadmorskiego Parku Regionalnego (~15 km, w cenie), gdzie rozpocznie się piesza wycieczka wzdłuż litewskiego wybrzeża do kurortu Połąga. Po drodze odwiedź Holenderską Czapkę – 24-metrowy nadmorski klif słynący z przepięknej panoramy Bałtyku. W Połądze można odwiedzić Park Botaniczny i Muzeum Bursztynu, zwiedzić deptak J.Basanavičiusa z licznymi kawiarniami i restauracjami oraz 470-metrowe molo prowadzące do Morza Bałtyckiego. Powrót do Kłajpedy autobusem publicznym (nie wliczony w cenę).

Dzień 3. Wędrówka z bocianiami wzdłuż Mierzei Kurońskiej

Dystans: ok. 18 km wędrówki, ok. 4 godziny marszu

Krótki transfer minibusem zabierze Cię w głąb lądu (~ 35 km, w cenie), gdzie rozpoczniesz spacer wzdłuż Zalewu Kurońskiego po małych wiejskich drogach i leśnych szlakach. Wędrówka w kierunku Parku Regionalnego Delty Niemna, po drodze mijamy najpopularniejsze miejsce do kitesurfingu na Litwie i przybrzeżne torfowisko wysokie w Svencele. Region ten ma jedną z największych populacji bocianów w Europie. Dzisiejszy spacer zakończymy w pensjonacie otoczonym stawami rybnymi Kintai nad rzeką Minija lub w hotelu nad Zalewem Kurońskim na Przylądku Ventė.

Dzień 4. Spacer wzdłuż rzeki Minija i przeprawa statkiem przez Mierzeję Kurońską do Nidy

Dystans: ok. 5 km wędrówki, ok. 1 godziny marszu; ok. 1,5 godziny rejsu statkiem

Wędrówka na przylądek Ventė, gdzie można odwiedzić muzeum ornitologiczne i jedną z pierwszych stacji obrączkowania ptaków w Europie, XIX-wieczną latarnię morską, z której roztacza się panoramiczny widok na wyjątkowy krajobraz – lśniące wody Zalewu Kurońskiego i wielkie wydmy. Obecnie milion ptaków przelatuje przez Przylądek Ventė w każdym roku migracji. Wieczorem popłyń łodzią na Zalew Kuroński. Przyjazd do Nidy i krótki spacer przez miejscowość uzdrowiskową do hotelu. 

Dzień 5. Nida – dzień wolny nad Morzem Bałtyckim

Dzień wolny na zwiedzanie Nidy, dawnej osady rybackiej na Mierzei Kurońskiej, obmywanej z jednej strony przez Morze Bałtyckie, az drugiej przez Zalew Kuroński. Dziś Nida jest największą osadą w regionie Neringa i jednym z najpiękniejszych uzdrowisk na Litwie. Spaceruj imponującymi wydmami aż do Bałtyku, gdzie możesz cieszyć się białymi piaszczystymi plażami i pływać w morzu, odwiedź najpopularniejsze miejsca – Dom Rybacki, domek letniskowy słynnego niemieckiego pisarza Tomasza Manna i Galerię Bursztynu.

 Dzień 6. Wędrówka od martwych wydm do miejscowości Pervalaka i Preila

Dystans: 9 km, 15 km lun 28 kmwędrówki, ok. 2, 3 lub 5 godzin marszu

Poranny przejazd minibusem na Martwą Wydmę (~17 km, w cenie), skąd rozpocznie się wędrówka malowniczym szlakiem w ścisłym rezerwacie przyrody Nagliai. Silne wiatry tworzą tu niepowtarzalny krajobraz – strome wydmy z zagłębieniami i rozmyciami. Kontynuujemy wędrówkę wzdłuż laguny do Preila po drodze mijając najbardziej malownicze miejsca na całej Mierzei Kurońskiej: latarnię morską, zatokę Pervalka i Karvaičiai z wieżami do obserwacji ptaków. Z Preila można wrócić do Nidy autobusem komunikacji miejskiej (nie wliczone w cenę ). Możesz także kontynuować indywidualną wędrówkę z Preila do Nidy wzdłuż Zalewu Kurońskiego (dodatkowe 13 km), w tym wspinaczkę na najwyższą wydmę Vecekrugas (67 m).

Dzień 7. Wędrówka Mierzeją Kurońską od Judokrante do Kłajpedy

Dystans: ok. 13 km wędrówki, ok. 3 godziny marszu, ok. 1 godzina rejs łodzią

Transfer minibusem do Juodkrantė (~30 km, dodatkowo płatny), gdzie można wybrać się na wędrówkę okrężną trasą z kilkoma naturalnymi i kulturowymi atrakcjami Mierzei Kurońskiej. Rozpocznij swoją trasę w Zatoce Bursztynowej, kontynuuj ją w głąb pierwotnej puszczy, mijając mistyczne drewniane rzeźby litewskich legend rozsiane wzdłuż leśnej ścieżki na Wzgórzu Czarownic, przejdź przez „kwaśny las” ukształtowany przez jedną z największych kolonii kormoranów w Europie. Popołudnie można spędzić w jednej z wielu lokalnych restauracji lub po prostu odpocząć i opalać się na białej, piaszczystej plaży lub pływać w morzu. Na koniec popłyń łodzią motorową z Juodkrantė do Kłajpedy (ew. transfer minibusem).

Dzień 8. Kłajpeda koniec wycieczki

Po śniadaniu następuje koniec wycieczki lub wydłużenie pobytu w Kłajpedzie.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 7 noclegów w lokalnych hotelach lub pensjonatach, pokoje z łazienką
 • wyżywienie: śniadania
 • Przewóz bagaży między hotelami
 • Transfery minibusem zgodnie z opisem wycieczki
 • Przeprawa statkiem przez Mierzeję Kurońską do Nidy
 • Przejazd motorówką lub minibusem z Judokrante do Kłajpedy
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • szczegółowy opis tras, szlaki GPS
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

 Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca końcowego wycieczki
 • Transfery nie zawarte w opisie wycieczki
 • Przejazdy pociągiem do Altopascio  2. dniu wycieczki – ok. 3 EUR
 • bilety wstępu do atrakcji turystycznych
 • ubezpieczenie
 • obiady i lunche
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży
 • Opłaty miejscowe

 

Cena wycieczki za osobę w pokoju dwuosobowym:

Start wycieczki pieszej
Sezon niski: 01.05 – 23.06 & 27.08 – 30.09.2024 3270 zł
Sezon wysoki: 24.06 – 26.08.20243550 zł

 

 Dopłata za pokój 1-osobowy: 1645 zł (sezon niski)/1835 zł (sezon wysoki) dodatkowa opłata przy jednej osobie podróżującej

Dopłata za obiadokolacje (7 x 3-daniowy posiłek): 1105 zł/osoba

Dodatkowe noclegi na życzenie.

Termin wycieczki pieszej 2023:

Start wycieczki w sezonie niskim: 17.06.2023, 18.06.2023, 21.06.2023, 22.06.2023*

Start wycieczki w sezonie wysokim 24.06-26.08.2023: środy, czwartki, soboty i niedziele 

*Dodatkowe terminy możliwe przy rezerwacji od min. 4 osób

** Program wycieczki ze startem w niedzielę i czwartek z dnia 2 został przesunięty na koniec trasy

*** Brak startu wycieczki w dn. 09.08.2023 oraz 10.08.2023

Litwa znajdują się w strefie Schengen, w związku z tym do dostania się do tego kraju przez obywateli UE wystarczy ważny dowód osobisty.

 Jak dojechać:

Samochodem – najwygodniejszym sposobem dotarcie na Litwę jest auto. Na miejscu możemy pomóc w zarezerwowaniu odpłatnego miejsca parkingowego na parkingu strzeżonym obok hotelu.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

15 + 10 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →