Południe Włoch: indywidualna wycieczka rowerowa: „Na obcasie włoskiego buta”

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 8 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania

Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa, miejscami średnia

Łączna ilość km do przejechania:  do 315 km

Cena od: 3300 zł/osoba

Salento znajduje się w najbardziej południowo-wschodnim regionie Włoch leżącym na tak zwanej „obcasie buta”. Położony w centrum Morza Śródziemnego region jest pełen wspomnień o różnych cywilizacjach, które go zamieszkiwały, od Messapi po Greków, następnie przez Rzymian i Normanów. Wycieczka rowerowa przez Salento jest jak trasa przez skansen. Prehistoryczne Dolmen, bizantyjskie kapliczki ukryte w jaskiniach, barokowe katedry czy zaciszne zakątki wybrzeża, to tylko niektóre z rzeczy, które można zobaczyć odwiedzając ten region. Salento jest również znane na całym świecie ze swojej charakterystycznej kuchni, która łączy smaki morza i ziemi oraz fantastyczny rytm muzyki ludowej: przede wszystkim Pizzica Pizzica.

Krótkie podsumowanie trasy rowerowej:

Dzień 1. Przyjazd do Lecce

Dzień 2. Lecce – Otranto

Dzień 3. Okolice Otranto

Dzień 4. Otranto – Leuca

Dzień 5Leuca – Gallipoli

Dzień 6. Okolice Gallipoli

Dzień 7. Gallipoli – Lecce

Dzień 8. Lecce – koniec wycieczki

Dzień 1. Przyjazd do Lecce

Przyjazd do hotelu w Lece i spokojny, relaksujący spacer po wąskich uliczkach tego uroczego miasta. O ustalonej godzinie spotkanie z przedstawicielami firmy, przekazanie wynajmowanych rowerów z urządzeniem GPS, a także krótkie strzeszczenie trasy i informacje praktyczne dot. wyciecki rowerowej.

 

Dzień 2. Lecco – Otranto


Dystans: ok. 58 km, trasa dość płaska

Dzisiejsza trasa wyprawy rowerowej jest płaska, z wieloma ciekawymi zabytkami kulturalnymi i przyrodniczymi mijanymi po drodze. Najpierw odwiedzisz Acaya – ufortyfikowane miasto z ogromnym zamkiem, a następnie dotrzesz rowerem do „le Cesine” – obszaru chronionego przez WWF, będącego punktem przystankowym dla wielu gatunków ptaków wędrownych. Stamtąd kierujemy się w stronę wybrzeża, wzdłuż ruin Roca Vecchia – starożytnego miasta z epoki brązu – i jezior „alimini”. Kilka kilometrów dalej docieramy do miejscowości Otranto, gdzie wąskie uliczki odkrywają swoje cuda na każdym rogu: m.in. bizantyjskie freski kościoła św. Piotra i katedra z wybrukowaną mozaiką, rodzaj figuratywnej encyklopedii średniowiecza. Polecamy również spacer wzdłuż murów obronnych z widokiem na morze.

Dzień 3. Otranto i jego okolice


Dystans: ok. 29 km

Dzisiaj zaplanowane jest odkrywanie okolic Otranto. Jadąc wzdłuż rzeczki „Idro” (czyli „woda”), od której miasto wzięło nazwę, docieramy do Casamasseli, gdzie stare krosna są nadal używane w produkcji „LE COSTANTINE”. Po wycieczce z przewodnikiem kierujesz się rowerem w stronę Giurdignano, przejeżdżając przez megalityczny park z epoki brązu, w którym znajdują się ogromne kamienie („Dolmen” i „Menhir”). Przed południej zaplanowana jest rówież degustacja lokalnego jedzenia w rodzinnej piekarni. Dla chętnyh polceamy również jazdę konną rano lub po południu.

Dzień 4. Otranto – wybrzeże Leuca

Dystans: ok. 52 km

Dzisiaj jedziesz rowerem wzdłuż najdzikszego odcinka wybrzeża Salento. Odwiedzisz latarnię ‘Palacìa’ (najbardziej wysunięty na wschód  punkt Włoch) i małe czerwone jezioro stworzone w nieczynnym kamieniołomie boksytu. Następnie kontynuujesz wycieczkę rowerową wzdłuż wybrzeża: trasa położona  jest wśród klifów nad morzem, rozpościera się tu przepiękny widokiem na cieśninę Otranto. Przy odrobinie szczęścia będziesz mógł zobaczyć góry Albanii i Grecji. Możesz odwiedzić jaskinię Zinzulusa, schodząc prawie 60 metrów w głąb ziemi. Po drodze podziwiamy tarasy i suche mury, czyli przemyślne sposoby chłopów, aby zdobyć ziemię uprawną na jałowych i nieprzepuszczalnych wodę terenach. Po przejechaniu przez most nad „ciolo” (mały i bogaty w rzadką roślinność kanion wyrzeźbiony przez wody) docieramy do Santa Maria di Leuca, gdzie zwiedzamy sanktuarium, podążając śladami starożytnych pielgrzymów.

Dzień 5. Leuca – Gallipoli

Dystans: ok. 61 km

Podczas dzisiejszej wycieczki rowerowej odkryjesz przylądek Leuca, południową część Apulii. Po zadziwiającej wieży obronnej usytuowanej w centrum małej wioski – czas odwiedzić starożytny młyn wykuty w skale, a następnie enigmatyczny pomnik nagrobny wykonany z wielkich kamieni (jego nazwa „centopietre” oznacza „sto kamieni” ), pochodzący z Vereto, położonego nieopodal starożytnego przedromańskiego miasta. Na koniec odwiedzasz Leuca piccola („mała Leuca”), ważną stację pielgrzymkową, która wciąż utrzymuje rozległy obszar podziemny. Przez gaje oliwne i mury z suchego kamienia dotrzesz do Ugento, gdzie znajduje się ciekawe muzeum archeologicznego. Po południu dotrzemy znowu do wybrzeża Morza Jońskiego, aż do wyspy św. Andrzeja i parku naturanego Punta Pizzo. W Gallipoli możesz wypić aperitif, tak popularny wśród Włochów, na tarasie z widokiem na morze. Ta mała wioska rybacka położona jest na wyspie, gdzie zachwyca jej światło, zaułki i znajdujący się tu targ rybny.

 

Dzień 6. Gallipoli i jego okolice


Dystans: 60 km

Dzisiaj odkrywać będziemy rowerem okolice Gallipoli. Pierwszy przystanek znajduje się w Sannicola, aby odkryć podziemny młyn oliwny, a następnie w Tuglie z niesamowitym „muzeum kultury wiejskiej”. Jadąc dalej dotrzemy do Galatone, aby odwiedzić piękne barokowe stare miasto i normański zamek Fulcignano. Po południu dotrzesz do Galatiny, gdzie możesz podziwiać kościół Santa Caterina, całkowicie pomalowany freskami w stylu Giottesco, a następnie zwiedzić piękne historyczne centrum miasta. Na koniec wracamy do Gallipoli.

Dzień 7. Gallipoli – Lecce

Dystans: ok. 52 km

Ostatni dzień Twojej podróży rowerowej. W drodze powrotnej do Lecce miniesz wiele XIX-wiecznych ufortyfikowanych gospodarstw i willi. Zatrzymasz się w Nardò, aby odwiedzić jego barokowe centrum historyczne. Następnie zatrzymaj się w Copertino, aby odkryć tamtejszy imponujący zamek normański i posłuchać opowieści o „hopi lotach”. Kilka kilometrów przed Lecce ostatni przystanek u tradycyjnych rzemieślników ceramiki, braci Martin, zręcznych strażników tej starożytnej sztuki. Przyjazd późnym popołudniem do Lecce i oddanie rowerów.

Dzień 8. Lecce koniec wycieczki

Po śniadaniu wymedlowanie się z hotelu i koniec wycieczki lub przedłużenie pobytu.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 7 noclegów ze śniadaniami w lokalnych hotelach lub pensjonatach o dobrym standardzie, pokoje z własną łazienką
 • Transfer bagaży między miejscami noclegowymi
 • 2 degustacje wina, sera i lokalnów produktów
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem.
 • GPS-track
 • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu
 • Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 1 osoba

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca zakończenia wycieczki
 • Opłaty miejscowe
 • Wynajem rowerów
 • Obiadokolacje
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży

 

Cena za osobę w pokoju 2-osobowym: 3300 zł/osoba

Dopłata za wyjazd w wysokim sezonie (14.06 – 14.09.2024): 660 zł

Dopłata za pokój 1-osobowy: 910 zł

Pozstałe rabaty wyliczane indywidualnie.

Na życzenie możliwy transfer z/na lotnisko w Brindisi lub Bari.

Zajęcia gotowania i lunch w dn. 6 wycieczki, zamiast trasy dookołą Gallipoli – 360 zł/osoba

Koszt wynajmu roweru na czas trwania wycieczki:

Rower trekkingowy – 420 zł/rower 

Rower elektryczny – 1000 zł/rower

Termin wycieczki:

Start wycieczki w piątki i soboty od 15.03.2024 do 05.07.2024 oraz  od 30.08.2024 do 27.12.2024

Minimalna liczba osób potrzeba do organizacji wycieczki to 1 osoba

Możliwość rozpoczęcia wycieczki w inny dzień tygodnia za dodatkową opłatą

Włochy znajdują się w strefie Schengen, w związku z tym do dostania się do tego kraju przez obywateli UE wystarczy ważny dowód osobisty.

 

Jak dojechać:

Samolotem – najwygodniejszym sposobem dotarcia do punktu startu – Lecce jest przylot samolotem na lotnisko w Bari. Istnieje dobrze rozbudowana siatka połączeń, w tym z Polski. Latają tutaj również tanie linie lotnicze jak Wizzair czy Ryanair. Następnie dojazd dostępną komunikacją do Lecce.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

13 + 2 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →