Portugalia rowerem od Lizbony do Vila Real de Santo António – indywidualna wycieczka rowerowa

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 14 lub 16 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania 

Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa, miejscami średnia

Łączna ilość km do przejechania: od 584 km

Cena: od 9965 zł

Ta trasa rowerowa z Lizbony do Vila Real de Santo António zabierze Cię w niezapomnianą podróż przed miejsca pełne historii i kultury, które ukształtowały naszą cywilizację i świat. Mijać będziemy również rezerwart przyrody, a zaplanowane szlaki zapewniają niesamowite widoki, które z pewnością zapadną w Twojej pamięci. Lizbona i Sagres to dwa główne punkty orientacyjne ery portugalskich odkryć. Opuszczając stolicę Portugalii przeprawisz się promem przez rzekę Tejo w miejscu, gdzie 500 lat temu przepływały statki i karawele portugalskich odkrywców. Jazda na rowerze po drogach o małym natężeniu ruchu prowadzi wzdłuż południowo-zachodniego przez rezerwat Arrábida, a następnie rezerwat Alentejo i Vicentine Coast, gdzie występuje mieszanka roślinności śródziemnomorskiej, północnoatlantyckiej i afrykańskiej. Kolejnym etapem wycieczki rowerowej jest Alentejo, gdzie odkryjesz jedne z najpiękniejszych plaż w Portugalii, skosztujesz różnorodnej kuchni regionalnej i jednych z najlepszych portugalskich win.

Ta wycieczka rowerowa z Lizbony do Vila Real de Santo António pozwoli Ci odkryć piękne plaże, wioski i urocze miasteczka, delektować się pysznym jedzeniem i winem oraz poznać przyjaznych i gościnnych ludzi. Z pewnością wspaniałe doświadczenie, którego nie będziesz chciał przegapić!

Krótkie podsumowanie trasy rowerowej:

Opcja 14-dniowa

Dzień 1. Przyjazd do Lizbony

Dzień 2. Lizbona – Costa da Caparica

Dzień 3. Costa da Caparica – Setúbal

Dzień 4. Setúbal – Sines

Dzień 5. Sines – Vila Nova de Mil Fontes

Dzień 6. Vila Nova de Milfontes – Aljezur

Dzień 7. Aljezur – Sagres

Dzień 8. Sagres – Lagos

Dzień 9. Lagos – Portimão

Dzień 10. Portimão – Albufeira

Dzień 11 Albufeira – Faro

Dzień 12. Faro – Tavira

Dzień 13. Tavira – Vila Real de Santo António – Tavira

Dzień 14. Tavira koniec wycieczki

Opcja 16-dniowa

Dzień 1. Przyjazd do Lizbony

Dzień 2. Lizbona – Costa da Caparica

Dzień 3. Costa da Caparica -Sesimbra

Dzień 4. Sesimbra – Setúbal

Dzień 5. Setúbal – Santo André

Dzień 6. Santo André – Sines

Dzień 7. Sines – Vila Nova de Mil Fontes

Dzień 8. Vila Nova de Milfontes – Aljezur

Dzień 9. Aljezur – Sagres

Dzień 10. Sagres – Lagos

Dzień 11. Lagos – Portimão

Dzień 12. Portimão – Albufeira

Dzień 13 Albufeira – Faro

Dzień 14. Faro – Tavira

Dzień 15. Tavira – Vila Real de Santo António – Tavira

Dzień 16. Tavira koniec wycieczki

Opcja 14-dniowa

Dzień 1. Przyjazd do Lizbony

Przyjazd do Lizbony we własnym zakresie. Dla zainteresowanych możemy zaoferować transfer z lotniska do zarezerwowanego hotelu w cenie 330 zł (do 4 osób) 5-8 osób – 470 zł.

Wraz z pakietem turysty otrzymają Państwo informacje dot. zwiedzanie Lizbony, aby w pełni mogli się Państwo cieszyć przepychem, historią i kulturą, które oferuje tętniąca życiem Lizbona. . Polecamy szczególnie odwiedzenie Alfamy – najstarszej dzielnicy Lizbony.

OPCJONALNIE: dodatkowe noclegi w Lizbonie dostępne na życzenie. Aby lepiej poznać Lizbonę polecamy wybrać dodatkowy program rowerowy „KRÓTKA PRZERWA – Jazda na rowerze Lizbona – 3 noce | 2 etapy rowerowe, w cenie od 3950 zł (w pakiecie noclegi, rower zwykły lub elektryczny, transfer z lotniska i rejsy statkiem), przed wyjazdem na Costa da Caparica.

Dzień 2. Lizbona – Costa da Caparica

Dystans: ok. 21 km rowerem

Dzisiejsza zaplanowana trasa rowerowa nie jest zbyt długa, co pozwoliprzeznaczyć ten dzień na relaks i zwiedzanie stolicy Portugalii. Większa część zaplanowanej trasy przebiega ścieżkami rowerowymi wzdłuż rzeki Tejo ze wspaniałymi widokami. Początek etapu wyznaczony jest w pobliżu rzeki Tejo przez Parque das Nações – odrębny obszar miasta, który oferuje wiele atrakcji rekreacyjnych, rozrywkowych i kulturalnych. Tutaj polecamy wizytę w Lizbońskim Oceanarium, które w 2017 roku zostało uznane przez TripAdvisor za najlepsze oceanarium na świecie. Przechodząc obok dzielnicy Alfama, warto odwiedzić Muzeum Fado, gdzie można obejrzeć wystawę poświęconą historii tego kulturowego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Po przybyciu na Praça do Comércio, najbardziej charakterystyczny plac w Lizbonie, proponujemy odwiedzić i zwiedzić centrum miasta aż do Praça do Rossio, gdzie można skosztować ginjinha – typowego lizbońskiego likieru. Przechodząc obok Doca de Santo Amaro, należy docenić widok na most 25 de Abril, który przecina rzekę i pomnik Sanktuarium Chrystusa Króla. W Belém proponujemy wizytę w Klasztorze Hieronimitów – które jest arcydziełem portugalskiej architektury XX wieku. Po wyjeździe ze stolicy czeka nas przeprawa promowa, z której roztacza się fantastyczny widok na Lizbonę. Przybywającdo miejscowości Trafaria, poczujemy nieodzwony wędkarski klimat mijając łodzie rybackie, które otaczają małą plażę i samą wioskę. Będąc tam, polecamy skorzystanie z okazji i skosztowanie gulaszu z owoców morza, będącego głównym typowym lokalnym tam daniem. Jadąc dalej ścieżką rowerową w większości otoczoną sosnami, dotrzemy do plaży Costa da Caparica, gdzie można odpocząć przez resztę dnia.

Dzień 3. Costa da Caparica – Setúbal

Dystans: ok. 59 km rowerem

Początek dzisiejszego etapu znajduje się w pobliżu plaży Costa da Caparica, gdzie można zażyć orzeźwiającej, porannej kąpieli. Jadąc dość ruchliwą drogą, otoczoną głównie sosnami i akacjami, przejeżdżamy przez miejscowośćMata Nacional dos Medos. Dalsza trasa do Serra da Arrábida prowadzi przez małe miasteczka, lasy sosnowe, drogi o małym natężeniu ruchu i spokojne ścieżki. Jadąc rowerem przez park przyrody Arrábida, wzdłuż ruchliwej drogi, obserwuj fantastyczne widoki na góry, rzekę Sado i półwysep Troia. Polecamy również odwiedzenie dwóch najsłynniejszych plaż w parku przyrody – Portinho da Arrábida i Figueirinha oraz podziwianie panoramicznych widoków z klasztoru Nossa Senhora da Arrábida. Na koniec dnia dotrzemy do Setúbal. Polecamy odwiedzenie tam targu rybnego Livramento, który w 2015 roku został uznany za jeden z najsłynniejszych targów rybnych na świecie, oraz skosztowanie lokalnej gastronomii, zwłaszcza typowej dla regionu smażonej mątwy.

 

Dzień 4. Setúbal – Sines

Dystans: ok. 76 km rowerem

Dzisiejsza wycieczka rowerowa rozpoczyna się przeprawą promem przez rezerwat przyrody Sado Estuary, gdzie istnieje duża szansa spotkania zamieszkujące ten region delfiny. Na tym bogatym biologicznie obszarze żyje również ponad 200 gatunków ptaków, z których wiele można zaobserwować podczas przeprawy promowej. Wycieczka rowerowa rozpoczyna się na półwyspie Troia, obok wspaniałej plaży z fantastycznym krajobrazem na Serra da Arrábida. Przejeżdżając przez oklice miejscowości Comporta zaobserwować można dużą liczbę pól ryżowych i odwiedzić Muzeum Ryżu, gdzie możesz dowiedzieć się więcej o tradycji tego regionu. Dalszą jazdę kontynuujemy w kierunku Alentejo, po przepięknym i w większości płaskim regionie. W mijanych wioskach i miasteczkach znajdziesz typowe domy dla tego regionu, są to domy bielone i haftowane w kolorach ochry i błękitu. Znajdziesz tu również typową wiejską kawiarnię, w której można skosztować tradycyjnych przekąsek i porozmawiać z miejscową ludnością. Tradycyjna kuchnia jest różnorodna, oparta na mięsie, rybach i owocach morza. Ciesz się także szeroką gamą serów i dobrych win z Alentejo. Jadąc dalej ścieżką rowerową dojeżdżamy do plaży Sines, gdzie onastępuje koniec dzisiejszego etapu naszej wyprawy rowerowej.

Dzień 5. Sines – Vila Nova de Mil Fontes

Dystans: ok. 40 km rowerem

Polecamy rozpoczęcie dzisiejszego dnia od zwiedzania Sines, rodzinnego miasta Vasco da Gamy, który odkrył drogę morską do Indii. Zamek, kościół Nossa Senhora das Salvas i pomnik Vasco da Gamy, z którego roztacza się fantastyczny widok na całą zatokę miasta, to tylko niektóre z atrakcji, które warto tam zwiedzić. Następnie jedziemy rowerem w kierunku Parku Przyrody Południowo-Zachodniego Alentejo i Wybrzeża Vicentine: najlepiej zachowanej części europejskiego wybrzeża. Jadąc wzdłuż wybrzeża, z zapierającymi dech w piersiach widokami na Ocean Atlantycki i wydmy, masz okazję zażyć orzeźwiającej kąpieli na plażach São Torpes, Morgavel, Praia Grande lub innej mijanej po drodze. Na placu Marquês de Pombal w Porto Côvo proponujemy zrobić sobie przerwę na lody, podziwiając jeden z najlepszych przykładów typowych domów Alentejo w kraju. Polecamy również przejście przez fort Nossa Senhora da Queimada, skąd roztacza się fantastyczny widok na wyspę Pessegueiro. Do Vila Nova de Mil Fontes – naszego dzisiejszego celu prowadzi nas droga z niedużym ruchem i spokojnymi ścieżkami z kilkoma sosnami eukaliptusami.

Dzień 6. Vila Nova de Milfontes – Aljezur

Dystans: ok.  71 km rowerem

Zacznij dzień od zwiedzania miejscowości Vila Nova de Milfontes. Proponujemy odwiedzenie kościoła Nossa Senhora da Graça z XVI wieku oraz fortu São Clemente z początku XVII wieku. Początek zaplanowanego na dzisiaj etapu wycieczki rowerowej jest oznaczony obok pomnika lotników rajdu Lisboa-Macau, na placu Largo Brito Pais, gdzie rajd się rozpoczął. Przekraczamy most na rzece Mirze i jadąc dalej rowerem trasa prowadzi wzdłuż pól uprawnych maliny, słodkiego ziemniaka i innych. Typowe domy Alentejo w wielu mijanych wioskach są ponownie atrakcją krajobrazu. Przybywając do miejscowości Cabo Sardão, odwiedzić możemy latarnię morską, która działa od 1915 roku, skąd podziwiać można widoki na ocean i klify. Przejeżdżając przez wsie i miasteczka spotkać tam można typowe dla regionu kawiarnie, w których można kupić wodę i przekąski. Proponujemy odwiedzić mały port rybacki w Porto das Barcas, skąd ponownie można podziwiać widoki na klify i ocean. Przejeżdżając przez Zambujeira do Mar, koniecznie odwiedź kaplicę Nossa Senhora do Mar i spróbuj regionalnych owoców morza, takich jak kraby lub ostrygi Mira. Jadąc wzdłuż wybrzeża, masz okazję zażyć orzeźwiającej kąpieli na plaży Zambujeira do Mar, Carvalhal lub Odeceixe. Polecamy również trasę przez południowo-zachodni park przyrody Alentejo i wybrzeże Vicentine, wizytę w Azenha do Mar, skąd roztaczają się kolejne fantastyczne widoki na wybrzeże. Drogami o niskim ruchu jedziemy wzdłuż rzeki Seixe i wjeżdżamy w region Algarve, gdzie cieszyć się możemy wspaniałymi widokami, które zapewnia rzeka, dopóki nie połączy się z oceanem. Dzisiejsza trasa rowerowa kończy się w Aljezur.

 

Dzień 7. Aljezur – Sagres

Dystans: ok.  63 km rowerem

Aljezur jest małą nadmorską wioską z typowymi domami wiejskiej architektury Algarve. Na rynku miejskim można kupić kilka lokalnych i regionalnych produktów. Wizyta w zamku na szczycie wzgórza oferuje niezwykłe widoki na góry. Dzisiejsza trasa rowerowa prowadzi przez spokojne ścieżki porośnięte eukaliptusem i sosną. Jechać będziemy przez Park Naturalny Południowo-Zachodniego Alentejo i Wybrzeża Vicentine, z fantastycznymi widokami na doliny. Jadąc dalej wzdłuż wybrzeża, możesz zażyć orzeźwiającej kąpieli na plaży Bordeira lub Amado. W mijanej miejscowości Carrapateira odwiedzić można Muzeum Morza i Ziemi, gdzie można poznać historię i rozwój regionu i jego ekologię. Kolejny etap wynoszący ponad 5 km prowadzi wzdłuż klifów, z fantastycznymi widokami na wybrzeże z różnych stron. Jest to doskonałe zakończenie całej wycieczki rowerowej. W iasteczku Vila do Bispo masz okazję odwiedzić XVIII-wieczny kościół i odpocząć w jednej z tradycyjnych kawiarni, rozmawiając z miejscowymi. Trasa spokojnymi ścieżkami przez park przyrody oferuje wyjątkowe widoki na wybrzeże i klify. Na mijanym Przylądku św. Wincentego obowiązkowa jest wizyta w latarni morskiej, tego najbardziej wysuniętego na południowy zachód punktu Portugalii i Europy kontynentalnej. Drogę do Sagres wyznaczają widoki pełne klifów, które wznoszą się niemal pionowo od Atlantyku na wysokość 75 metrów. Docierając do Sagres, odwiedź jego fortecę, port Baleeira, spróbuj najpopularniejszych w regionie owoców morza percebe (po polsku pąkle kaczenice)  i wzniesieś toast za udaną połowę wycieczki na plaży Mareta.

Dzień 8. Sagres – Lagos

Dystans: ok. 51 km rowerem

Rozpocznij dzień od zwiedzania Sagres, jednego z najważniejszych obszarów w Algarve. Punkt startowy dzisiejszej trasy rowerowej znajduje się obok latarni morskiej na Przylądku Św. Wincentego – najbardziej wysuniętym na południowy zachód punkcie Portugalii i Europy kontynentalnej. Klify, które wznoszą się prawie pionowo do Atlantyku na wysokość 75 metrów są dodatkową atrakcją tego miejsca. Jadąc rowerem po spokojnych drogach, przejedziemy przez Vila do Bispo i przez Raposeira, gdzie odwiedzić można kościoły z XVIII i XVI wieku. Jadąc w kierunku wybrzeża bocznymi drogami, krajobraz rozciąga się nad zielonymi polami na łagodnych wzgórzach. W wiosce rybackiej Salema można zażyć orzeźwiającej kąpieli, obserwując tradycyjne łodzie rybackie. Spokojne ścieżki i drogi o małym ruchu z niedużymi wzniesieniami wyznaczają trasę do celu. Na plaży Burgau, zwanej też portugalskim Santorini, można zobaczyć tradycyjne narzędzia połowowe, takie jak Alcatruz, sieć skrzelowa czy urządzenie haczykowe. Skorzystaj mijając Praia da Luz i odwiedź kościół Luz de Lagos oraz ruiny łaźni rzymskich. Jadąc ścieżką rowerową otoczoną widokami na morze i klify dotrzesz do Ponta da Piedade. Polecamy poświęcić trochę czasu na zwiedzanie tego wspaniałego pomnika przyrody. Jadąc dalej wzdłuż rzeki Bensafrim dotrzesz do centrum miasta Lagos, dzisiejszego miejsca noclegu.

Dzień 9. Lagos – Portimão

Dystans: ok. 31 km rowerem

Rozpocznij dzień od zwiedzania Lagos, miasta, które odegrało kluczową rolę w epoce portugalskich odkryć, ponieważ wiele ze statków ówczesnych odkrywców wypływało właśnie stąd. Kościół parafialny Santa Maria, kościół Santo António, fort Bandeira i rynek miejski to tylko niektóre atrakcje miasta. Jadąc ścieżką rowerową i spokojnymi drogami dotrzesz do Meia Praia, gdzie możesz zażyć orzeźwiającej kąpieli. Jadąc wzdłuż wybrzeża podczas odpływu na plażach zobaczyć można wiele osób zbierających skorupiaki takie jak jak małże i sercówki. Przejeżdżając przez miejscowość Odiáxere polecamy odwiedzić znajdujący się tam XVI-wieczny kościół. Dalsza trasa do Alvor prowadzi drogą z niedużym ruchem, często mijać będziemy bociany w gniazdach. W Alvor odwiedź Morabito de São Pedro, rynek miejski i przejedź typowymi wąskimi uliczkami, gdzie polecamy przerwę na drinka lub dobry lunch w lokalnej restauracji Algarve ze świeżą rybą. Ujście rzeki Alvor jest dodatkową atrakcją i oferuje niezwykłe widoki. Kolajny etap trasy przez miejscowość Praia do Vau zachwyca krajobrazem otoczonym gładkimi klifami i nieregularnymi formacjami skalnymi. Jadąc wzdłuż wybrzeża z fantastycznymi widokami na ocean, dotrzesz do Praia da Rocha, gdzie możesz odpocząć przez resztę dnia.

 

Dzień 10. Portimão – Albufeira

Dystans: ok. 48 km rowerem

Początek etapu wyznacza ścieżka rowerowa wzdłuż brzegu rzeki Arade. Odwiedź Muzeum Portimão i odkryj silny związek miasta z kulturą rybacką. Obok rzeki Arade znajdujemy wioskę Ferragudo i od razu czujemy jej rybacki klimat dzięki łodziom rybackim nad rzeką i rybakom na chodniku przygotowującym sieci rybackie i pułapki na ryby. Polecamy wizytę w kościele Ferragudo, skąd roztacza się fantastyczny widok na ujście rzeki Arade i miasto Portimão. Ten etap trasy prowadzi w większości drugorzędnymi drogami i cichymi ścieżkami, gdzie dominuje roślinność oliwna, cyprysowa, pomarańczowa, sosnowa, figowa i dębu korkowego. W Lagoa proponujemy wizytę w Kościele Matki Boskiej i zrobienie sobie przerwy na spróbowanie tradycyjnych portugalskich wypieków, zwłaszcza Florados z Lagoa. Polecamy wizytę na cyplu Senhora da Rocha, miejscu kultowym dla Wizygotów i muzułmanów, z fantastycznym widokiem na ocean i XVI-wieczną kaplicą. Jadąc rowerem przez Armação de Pêra ciesz się nie tylko jej dziedzictwem kulturowym, ale także licznymi plażami: Vale do Olival, Armação de Pêra czy Pescadores. Przejazd rowerm przez lagunę Salgados, to dogodne miejsce do obserwacji ptaków. W Albufeirze, jadąc rowerem po krętych uliczkach, odkrywaj punkty widokowe „ukryte” między białymi domami i ciesz się lokalną rybną kuchnią oferowaną w tym mieście.

Dzień 11. Albufeira – Faro 

Dystans: ok. 48 km rowerem

Dzień pełen przygód i przyrody. Jadąc drogą z niedużym ruchem przez okolice Albufeiry, masz okazję odwiedzić wioskę rybacką Olhos de Água, gdzie możesz obserwować źródło słodkiej wody na piasku plaży. Jadąc rowerem po bocznych drogach i cichych ścieżkach, krajobraz jest w większości otoczony sosnami, oliwkami, korkami, palmami i kilkoma drzewami chleba świętojańskiego. Mijane plaże w Falésia, Vilamoura lub Quarteira zachęcać będą do kąpieli. W Vilamoura polecamy wizytę w ruinach rzymskiej willi oraz przystanek w największej marinie w kraju, gdzie można obserwować niezwykłą różnorodność łodzi. W typowym miasteczku rybackim Quarteira odwiedź targ rybny i  przejedź się rowerem przez lasy sosnowe wokół małej laguny Foz do Almargem, z fantastycznymi widokami na ocean i małe klify. Następnie mijać będziemy Park Narodowy Ria Formosa, który jest jedym z siedmiu cudów natury Portugalii. Tutaj możesz zobaczyć kilka gatunków ptaków, takich jak flaming, sroka lazurowoskrzydła i wiele innych. Proponujemy wizytę w Praia de Faro, wiosce rybackiej, której mieszkańcy pielęgnują starożytne tradycje. Znajdziesz tam nie tylko niezwykłe widoki na ocean i wydmy, ale także widoki na góry Algarve. Obok parku przyrody, jadąc ścieżkami o niedużym ruchu, dotrzesz do przystani w centrum Faro, gdzie oznaczony jest koniec dzisjeszego etapu wycieczki rowerowej.

Dzień 12. Faro – Tavira

Dystans: ok.  42 km rowerem

Polecamy rozpocząć dzisiejszy dzień od zwiedzania stolicy Algarve. Łuk i katedra to tylko niektóre z atrakcji, które można zobaczyć na słynnym „starym mieście” Faro, które jest częściowo otoczone murami zbudowanymi przez Maurów. Trasa do miejscowości Olhão jest częściowo wytyczona drogą ze średnim natężeniem ruchu, ścieżką wzdłuż Parku Narodowego Ria Formosa i solanek, z widokiem na wyspy Deserta, Farol, Culatra i Armona. Odwiedź to typowe miasto Algarve i odkryj jego tradycje rybackie. Polecamy odwiedzenie obleganego Mercado Municipal oraz mariny, gdzie można obejrzeć replikę łodzi Caíque do Bom Sucesso. Jazda na rowerze w pobliżu portu rybackiego daje wyjątkowy kontakt z tradycjami i sztuką rybacką, a także z miejscowymi rybakami. Trasa do Taviry wiedzie drogami o małym ruchu między niewielkimi miasteczkami i spokojnymi ścieżkami obok Parku Narodowego Ria Formosa, gdzie krajobraz charakteryzuje się głównie obecnością drzew oliwnych, sosen, drzew figowych i kaktusów. W wiosce rybackiej Fuseta obserwuj architekturę białych domów z tarasami na dachu i ciesz się wspaniałym widokiem na Ria Formosa podczas orzeźwiającej kąpieli na plaży. Dalszy etap trasy rowerowej prowadzi przez Fuseta – miejsce, w którym można obserwować kilka gatunków ptaków w ich naturalnym środowisku, takich jak flaming, szablodziób srokaty, szczudłaki czarnoskrzydłe i wiele innych. W Santa Luzia proponujemy odwiedzenie plaży Barril, gdzie znajduje się słynny cmentarz kotwic, który w przeszłości służył do połowu tuńczyka. Ciesz się dobrym posiłkiem typowej kuchni Algarve, polecamy lokalne dania z ośmiornicy. Koniec etapu jest oznaczony na rzymskim moście, w centrum miasta Tavira.

 

Dzień 13. Tavira – Vila Real de Santo António

Dystans: ok.  34 lub 68 km rowerem

Dzień rozpocząć można od zwiedzania Taviry, jednego z najpiękniejszych i najbardziej typowych miast w Algarve. Jego piękny zamek, kościół Misericórdia i Camera Obscura to tylko niektóre z atrakcji miasta. Zaczynając od rzymskiego mostu, wyznaczona trasa rowerowa prowadzi nas do Cabanas de Tavira, gdzie jedziemy wzdłuż Parku Narodowego Ria Formosa i znajdujądcego się tam systemu lagun o długości 60 km. W większości jechac będziemy drogami drugorzędnymi i spokojnymi ścieżkami, gdzie można zobaczyć strategiczne punkty obronne na wybrzeżu Algarve. Przejeżdżając przez Cacela Velha poczujemy islamską kulturę miejscowości, odwiedzić tam można kościół, twierdzę Cacela – gdzie kiedyś znajdował się kiedyś mauretański zamek. Jadąc wzdłuż wybrzeża masz okazję zażyć orzeźwiającej kąpieli na plaży Manta Rota, na plaży Altura lub na plaży Monte Gordo. Ścieżka przez las sosnowy obok plaży Monte Gordo i przez Narodowy Las Wydm Vila Real de Santo António aż do rzeki Guadiana, gdzie wyznaczona jest naturalna granica między Portugalią a Hiszpanią, to wspaniała atrakcja dnia. Jadąc wzdłuż portugalskiego brzegu rzeki Guadiana, etap prowadzi nas przez miasto Oświecenia – Vila Real de Santo António. Polecamy odwiedzić plac Marquês de Pombal, miejską parafię i targ produktów regionalnych rozsianych na ulicach. Dzisiejszy nocleg jest również w Tavirze, można do niej wrócić pociągiem (bilet nie zawarty w cenie wycieczki) lub rowerem.

Dzień 14. Tavira koniec wycieczki rowerowej

Po śniadaniu następuje koniec wycieczki i wyjazd we własnym zakresie lub zamówionym wcześniej transferem na lotnisko w Faro.

Opcja 16-dniowa, dodajemy do powyższej trasy następujące odcinki:

Dzień 3. Costa da Caparica to Sesimbra

Dystans: ok. 40 km rowerem

Początek dzisiejszego etapu znajduje się w pobliżu plaży Costa da Caparica, gdzie można zażyć orzeźwiającej, porannej kąpieli. Jadąc dość ruchliwą drogą, otoczoną głównie sosnami i akacjami, przejeżdżamy przez miejscowość Mata Nacional dos Medos. Droga do Sesimbry prowadzi przez małe miasteczka i lasy sosnowe drogami o małym ruchu i cichymi ścieżkami. Sesimbra jest jednym z głównych portów rybackich w regionie. Głównym składnikiem lokalnej kuchni są świeże ryby i owoce morza. Polecamy również wizytę w Muzeum Morskim i zamku Sesimbra, skąd roztacza się fantastyczny widok na wioskę, która schodzi w dół po wzgórzu w kierunku oceanu.

Dzień 4. Sesimbra – Setúbal

Dystans: ok. 29 km rowerem

Po śniadaniu kieurnjemy się do rezerwatu przyrody Arrábida, gdzie mijać będziemy widoki na góry, rzekę Sado i półwysep Troia. Polecamy również odwiedzenie dwóch najsłynniejszych plaż w parku przyrody – Portinho da Arrábida i Figueirinha oraz podziwianie panoramicznych widoków z klasztoru Nossa Senhora da Arrábida. Na koniec dnia dotrzemy do Setúbal. Polecamy odwiedzenie tam targu rybnego Livramento, który w 2015 roku został uznany za jeden z najsłynniejszych targów rybnych na świecie, oraz skosztowanie lokalnej gastronomii, zwłaszcza typowej dla regionu smażonej mątwy.

 

Dzień 5. Setúbal – Santo André

Dystans: ok. 55 km rowerem

Dzisiejsza wycieczka rowerowa rozpoczyna się przeprawą promem przez rezerwat przyrody Sado Estuary, gdzie istnieje duża szansa spotkania zamieszkujące ten region delfiny. Na tym bogatym biologicznie obszarze żyje również ponad 200 gatunków ptaków, z których wiele można zaobserwować podczas przeprawy promowej. Wycieczka rowerowa rozpoczyna się na półwyspie Troia, obok wspaniałej plaży z fantastycznym krajobrazem na Serra da Arrábida. Przejeżdżając przez oklice miejscowości Comporta zaobserwować można dużą liczbę pól ryżowych i odwiedzić Muzeum Ryżu, gdzie możesz dowiedzieć się więcej o tradycji tego regionu. Dalszą jazdę kontynuujemy w kierunku Alentejo, po przepięknym i w większości płaskim regionie. W mijanych wioskach i miasteczkach znajdziesz typowe domy dla tego regionu, są to domy bielone i haftowane w kolorach ochry i błękitu. Znajdziesz tu również typową wiejską kawiarnię, w której można skosztować tradycyjnych przekąsek i porozmawiać z miejscową ludnością. Tradycyjna kuchnia jest różnorodna, oparta na mięsie, rybach i owocach morza. Ciesz się także szeroką gamą serów i dobrych win z Alentejo. Jadąc dalej ścieżką rowerową dojeżdżamy do centrum miejscowości Santo André, gdzie onastępuje koniec dzisiejszego etapu naszej wyprawy rowerowej.

Dzień 6. Santo André – Sines

Dystans: ok. 21 km rowerem

Zacznij dzień od zwiedzania Vila Nova de Santo André. Proponujemy wizytę na Rynku Miejskim, gdzie można kupić produkty regionalne oraz w Parku Głównym, gdzie nie tylko można cieszyć się bardzo przyjemnym otoczeniem, ale także podziwiać zabytki architektury. Dzisiejsza t5rasa rowerowa prowadzi głównie przez drugorzędne drogi i kilka cichych ścieżek, które są otoczone głównie sosnami, eukaliptusami i gdzie niegdzie dębami korkowymi. Jadąc ścieżką rowerową dojeżdżamy do plaży Sines, gdzie zaplanowany jest koniec etapu.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 13 lub 15 noclegów w lokalnych hotelach lub pensjonatach, pokoje z łazienką
 • Wyżywienie: śniadania
 • Przewóz bagaży między hotelami
 • Rower trekkingowy lub górski, sakwa, kask, zamknięcie do roweru, butelka wody; rower elekteryczny za dopłatą
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Szczegółowy opis tras, szlaki GPS
 • Ubezpieczenie od kradzieży roweru
 • Opłaty miejscowe
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

 

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca końcowego wycieczki
 • Bilet na przeprawę łodzią z  Belém do Trafaria
 • Bilet na przeprawę łodzią z Setúbal do Tróia
 • Bilet na pociąg z Vila Real de Santo António lub z  Castro Marim do  Taviry
 • Rower elektryczny
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży
 • Ubezpieczenie

 

Cena wycieczki za osobę w pokoju dwuosobowym:

Start wycieczki rowerowejWycieczka 14-dniowawycieczka 16-dniowa
Styczeń**, luty, marzec, listopad, grudzień**9965 zł11095 zł
Kwiecień*, maj, październik11186 zł12925 zł
Czerwiec, wrzesień13725zł15465 zł
Lipiec, sierpień16310 zł17345 zł

Obiadokolacje: 2540 zł/osoba 13 obiadów; 3055 zł/osoba 15 obiadów

E-bike (Bosch lub Yamaha): 1020 zł/rower 14 dni; 1200 zł/rower 16 dni

Dodatkowe noclegi i  transfery na życzenie

* 01 stycznia; 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 i 31 marca; 27, 28, 29, 30 i 31 grudnia: DZIENNY DODATEK 165 zł
* 01 stycznia; 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 i 31 marca; 27, 28, 29, 30 i 31 grudnia: DODATEK DZIENNY 285 zł
Kolacja wigilijna na osobę (przy rezerwacji pakietu HB) – 24 grudnia: 188 zł
Kolacja wigilijna na osobę (przy rezerwacji pakietu BB) – 24 grudnia: 282 zł
Kolacja wigilijna p. osoba (przy rezerwacji pakietu HB) – 25 grudnia: 188 zł
Kolacja bożonarodzeniowa p. osoba (przy rezerwacji pakietu BB) – 25 grudnia:282 zł
Kolacja sylwestrowa p. osoba (przy rezerwacji pakietu HB) – 31 grudnia: 565 zł
Kolacja sylwestrowa p. osoba (przy rezerwacji pakietu BB) – 31 grudnia: 705 zł

Termin wycieczki rowerowej:

 Start: codziennie

*Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

Portugalia znajduje się w Strefie Schengen, do przekroczenia granicy potrzebny jest tylko dowód osobisty.

Do Lizbony najlepiej dostać się samolotem.

Najbliższe lotnisko z Taviry (końcowy etap wycieczki) znajduje się w Faro.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

14 + 15 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →