Portugalia: wędrówka piesza po winiarskim regionie Douro

Portugalia winnice wino wędrówka wakacje

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka piesza

Czas trwania: 8 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania

Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa, miejscami średnia

Cena: od 4350 zł

Odkryj niesamowity region winiarski w Dolinie Douro! Pierwszy wyznaczony i kontrolowany region winiarski na świecie w 1756 roku, z dumą szczyci się wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wędruj po tarasowych winnicach, delektuj się bogatą kuchnią regionalną, oliwą z oliwek i wyśmienitymi produktami lokalnymi, a także skosztuj słynnych na całym świecie win Porto i Douro. Podczas podróży magiczną doliną rzeki Douro zostaniesz oczarowany zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, niezależnie od tego, czy spacerujesz brzegiem rzeki, czy podróżujesz statkiem wycieczkowym.

Trasa rozpoczyna się w Sabrosa, miejscu narodzin Ferdynanda Magellana i jednym z najbardziej charakterystycznych miast regionu. Spaceruj szlakami przez wspaniałe otoczenie, odkryj mało znane miejsca, takie jak szlachetna wioska winiarska Provesende, gdzie znajdziesz największą liczbę dworów i rezydencji szlacheckich w regionie oraz Lalim, miejsce postoju cysterskich mnichów. Pinhão, to miasto w sercu Douro, wokół którego znajduje się większość najlepszych winnic Porto i Douro. Przejdź się na dworzec kolejowy, który ozdobiony jest ręcznie malowanymi kafelkami. Wybierz się na wycieczkę po rzece na jednej z typowych łodzi rabelo, na której w przeszłości młode wina były wysyłane w dół rzeki do magazynów w Vila Nova de Gaia, naprzeciwko Porto. Monumentalne miasto Lamego zaprasza do odkrycia lokalnego wina musującego. Stamtąd, podróżując wzdłuż Camino de Santiago, drogi pielgrzymów do Santiago de Compostela, dotrzesz do Régua, stolicy regionu Alto Douro.

Trasa oferuje szereg możliwości odkrywania win Porto i Douro z degustacją w winnicach, a także skosztowania doskonałej, lokalnej oliwy z oliwek. Różnorodne małe restauracje zapraszają do delektowania się doskonałą kuchnią opartą na wysokiej jakości, regionalnych produktów.

 

Krótkie podsumowanie trasy:

Dzień 1. Sabrosa – w drodze do regionu wina Douro i jego słynnych winnic

Dzień 2. Sabrosa – serce regionu Douro otoczone  wspaniałą scenerią, winnicami i gajami oliwnymi

Dzień 3. Provesende – wieś barokowych i klasycystycznych dworów

Dzień 4. Ucanha – znane na całym świecie winnice tarasowe i miasteczko Pinhão

Dzień 5. Ucanha – górskie wioski demonów i tradycji przodków

Dzień 6. Lamego – miasto zabytków w regionie Douro

Dzień 7. Cambres – wzdłuż Drogi Pielgrzyma do Santiago de Compostela i historycznych winnic

Dzień 8. Tranfer na lotnisko w Porto –  wyjazd

Dzień 1. Sabrosa – w drodze do regionu wina Douro i jego słynnych winnic

 

 

 

 

 

 

Podróż  rozpoczyna się transferem z lotniska w Porto do Sabrosy, małego miasteczka znanego jako miejsce narodzin Ferdynanda Magellana, żeglarza, który jako pierwszy opłynął Ziemię. Odkryj naturalne piękno tego miasta otoczonego krzewami winnymi.  Winnice, cisza i spokój tego miasta, zbudują atmosferę, którą będziesz się cieszyć podczas dalszej podróży.

Dzień 2. Sabrosa – serce regionu Douro otoczone wspaniałą scenerią, winnicami i gajami oliwnymi

 

 

 

 

 

 

Dystans trasa krótka: 11,3 km; trasa długa: 16,2 km

Po śniadaniu zapraszamy na pierwszą wycieczkę rozpoczynamy spacerem po Sabrosie i jej starożytnych wiejskich drogach i ścieżkach. Zaczniemy od trasy wzdłóż domów w centrum miasta otoczonych zielonymi sosnami i winnicami. Cisza, spokój i piękne krajobrazy tego miejsca są idealnym sposobem na zapomnienie o stresach dnia codziennego. Widok na pola porośnięte winoroślami zapiera dech w piersiach i w pełni odkrywa urok regionu Douro. W przypadku skorzystania z dodatkowego pakietu „Wino i lokalne specjalności” czekać będzie na Państwa dzisiaj możliwość degustacji i poznania procesu produkcji oliwy z oliwek podczas wizyty u lokalnego producenta.

Dzień 3. Provesende – wieś barokowych i klasycystycznych dworów

Dystans trasa krótka: 9,4 km; trasa długa: 14,4 km

Sabrosę opuszczamy wędrując wzdłuż rustykalnych, brukowanych dróg łączących liczne winnice i porośnięte winoroślą tarasy. Szlak w magiczny sposób otwiera się za wioską Celeirós, ukazując majestatyczny krajobraz regionu Douro: wzgórza pokryte bujną zielenią, na których winiarze namalowali nazwy swoich posiadłości. Przybywając do wspaniałego punktu widokowego Monte São Domingos odkryjesz jeden z najpiękniejszych krajobrazów w całym regionie. Stamtąd Twoja podróż zakończy się w Provesende- historycznej wiosce winiarskiej z bogatym dziedzictwem, zawierającej największą liczbę dworów w regionie Douro, z imponującymi barokowymi i neoklasycznymi fasadami z XVI-XVIII wieku. Piekarnie, z których unosi się aromat świeżo upieczonego chleba z pieca opalanego drewnem oraz sklepy rzemieślnicze z lokalnymi produktami to tylko niektóre z ciekawych miejsc do zwiedzania. W przypadku skorzystania z dodatkowego pakietu „Wino i lokalne specjalności” będziesz mieć możliwość odwiedzenia winnicy produkującej Porto i Douro, gdzie będzie się można dowiedzieć jak powstają te słynne wina, a pózniej czekać będzie ich degustacja.

Dzień 4. Lalim – znane na całym świecie winnice tarasowe i miasteczko Pinhão

Dystans trasa krótka: 5,9 km wędrówki; trasa długa: 10,1 km wędrówki

Dzisiejsza wędrówka łączy miejscowości Provesende z Pinhão średniowieczną drogą, która zabierze Cię ze zboczy winnic do brzegu rzeki. Pinhão, uważane za geograficzne centrum regionu winiarskiego Douro, jest regionalną siedzibą wielu najbardziej znanych firm winiarskich z regionu Douro i Porto. Położona między rzekami Douro i Pinhão, jest jedną z najbardziej malowniczych wiosek w Portugalii. Szczególnie warta odwiedzenia jest stacja kolejowa, wybudowana pod koniec XIX wieku i ozdobiona pięknymi, ręcznie malowanymi kaflami przedstawiającymi życie w regionie. W przypadku skorzystania z dodatkowego pakietu „Wino i lokalne specjalności” będziesz miał możliwość degustacji wyjątkowych win produkowanych w jednej z lokalnych winnic. Z Pinhão czekać będzie na nas rejs typową łodzią rabelo, która przez wieki przewoziła młode wino Porto w dół rzeki Douro do magazynów w Vila Nova de Gaia. Po przybiciu łodzi do portu, czeka nas jeszcze transfer do dzisiejszego celu wycieczki – miejscowości Lalim. Można tutaj odpocząć, zaczerpnąć ciszy i spokoju tego wiejskiego miasteczka, a także naładować baterię na kolejne czekające dni wędrówki.

Dzień 5. Lalim – górskie wioski demonów i tradycji przodków

Dystans 10.2 km spaceru

Tego dnia wybierzemy się okrężną trasą w górę i w dół wzgórz i dolin, zaczynając i wracając do Ucanha. Rozpocznij spacer wzdłuż rzeki i poświęć trochę czasu na podziwianie jednego z małych wodospadów po drodze. Cały spacer prowadzi w kontakcie z naturą, przechodząc obok małych gospodarstw i dolingaje sosnowe, malownicze wioski, brukowane uliczki wyłożone typowymi domami z granitu. Warto odwiedzić XII-wieczny klasztor Salzedas, imponujący budynek, który góruje nad małą wioską, w której się znajduje. Po przybyciu do wioski Ucanha można popływać na wspaniałej plaży rzecznej. Następnie przejdź przez średniowieczny most i zatrzymaj się, aby odwiedzić starożytną wieżę, która do 1527 roku służyła jako komora celna do pobierania opłat od każdego, kto przekroczył ziemie klasztoru. Tuż przed końcem wycieczki, obok winnicy Murganheira, możesz zdecydować się na opcjonalną wizytę i degustację wina musującego, z którego słynie ten obszar. Zachwycające doświadczenie wśród niezapomnianej wizualnej tablicy setek tysięcy butelek umieszczonych w ciemnych, zimnych domkach winiarskich.

 Dzień 6. Lamego –  miasto zabytków w regionie Douro

 

Dystans: 13,4 km wędrówki

Czas pożegnać się z Lalim. Wędrować będziemy małymi drogami i ścieżkami wśród wiosek, winnic i rozległych sadów jabłoniowych słynących z zapachu ich owoców. Polecamy odwiedzenie jednej z mijanych kafejek i zadzwonienie dzwonkiem, aby wezwać właściciela, który przyjmuje każdego z szeroko otwartmi ramionami. Tutaj też Cystersi produkowali wino w XII wieku, swoją działalnością kształtowali środowisko i ziemię, uprawiali winorośl i tworzyli techniki winiarskie, które są przekazywane do dziś. Znaleźć tu można jedne z najlepszych portugalskich win musujących. Zanim dotrzesz do Lamego, korzystając z dodatkowego pakietu „Wino i lokalne specjalności” odwiedzić i skosztować będzie można trunków z tamtejszej, zabytkowej winnicy. Dzisiejszym celem jest historyczne miasto Lamego, które szczyci się najbogatszym dziedzictwem architektonicznym w regionie Douro. Tu znajduje się średniowieczny zamek na szczycie miasta oraz piękna katedra z okazałymi monumentalnymi barokowymi schodami. Aby dotrzeć na samą górę trzeba wspiąć się po 686 schodach otoczonych bujnymi ogrodami i bogato zdobionymi dziełami sztuki: posągami, obeliskami, fontannami i ręcznie wykonanymi dekoracyjnymi panelami z płytek.

Dzień 7. Cambres – wzdłuż Drogi Pielgrzyma do Santiago de Compostela i historycznych winnic

Dystans: 14,7 km wędrówki

Ostatnia trasa tej pieszej wędrówki rozpoczyna się na ulicach Lamego i częściowo prowadzi przez jedną z dróg pielgrzymów do Santiago de Compostela. Dzisiejszej wędrówce towarzyszyć będzie imponujące otoczenie historycznych winnic . To właśnie tutaj w XII wieku posadzono pierwsze w regionie winorośle i wybudowano wielkie winnice. Dzisiejszym celem wycieczki pieszej jest Cambres, miasto otoczone zielonym pasmem winnic, niedaleko miejscowości Régua – stolicy regionu winiarskiego Douro. Pakiet „Wino i lokalne specjalności” umożliwia skosztowanie wina Porto i Douro w jednej z najsłynniejszych winnic w regionie, pochodzącej z XVI wieku.

Dzień 8. Transfer na lotnisko w Porto – wyjazd

Po śniadaniu zaplanowany jest transfer powrotny na lotnisko w Porto, gdzie następuje koniec wycieczki.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 7 noclegów w lokalnych hotelach lub pensjonatach, pokoje z łazienką
 • wyżywienie: śniadania
 • Przewóz bagaży między hotelami
 • Przewóz z lotniska w Porto do miejsca startu wycieczki
 • Przewóz z końcowego punktu wycieczki w dn. 8 na lotnisko w Porto
 • Trasnfer w dn. 4 wycieczki z miejscowości Pinhão – Ucanha
 • Rejs łodzią rabelo w dn. 4 wycieczki
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • szlaki GPS
 • szczegółowy opis tras
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby

 Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca końcowego wycieczki
 • Transfery nie zawarte w opisie wycieczki
 • bilety wstępu do atrakcji turystycznych
 • ubezpieczenie
 • obiady i lunche
 • Dodatkowe noclegi
 • Prywatne wydatki podczas podróży
 • Opłaty miejscowe

 

Cena wycieczki za osobę w pokoju dwuosobowym:

Start wycieczki pieszej: sobotarezerwacja od 2 do 5 osóbrezerwacja od 6 do 10 osóbDopłata za pokój 1 osobowy

01.03.2024 – 30.04.2024

01.10.2024 – 30.11.20224

4550 zł4350 zł2000 zł
01.05.2024 – 30.09.20245350 zł5150 zł2500 zł

Dopłata za start wycieczki w inny dzień niż sobota: 1050 zł

Pikniki (6 lekkich posiłków podczas wędrowki): 700 zł/osoba

Obiadokolacje (7 obiadów w miejscach noclegu lub lokalnych restauracjach z winem): 1700 zł/osoba, 2 z obiadów są w winnicy, z parowaniem wina do posiłku

Pakiet „Wino i lokalne specjalności” – 600 zł/osoba

W cenie pakietu degustacja 15 win:

Dzień 2 – wizyta i degustacja u lokalnego producenta oliwy z oliwek w miejscowości Sabrosa

Dzień 3 – zwiedzanie i degustacja wina Douro i Porto w rodzinnej winnicy w Celeirós

Dzień 4 – zwiedzanie i degustacja wina w eleganckiej winnicy w Pinhão

Dzień 5 – zwiedzanie i degustacja wina gazowanego w lokalnej winnicy w Ucanha

Dzień 7 – zwiedzanie i degustacja wina Douro i Porto oraz oliwy z oliwek w rodzinnej winnicy w Cambres

Dodatkowe noclegi i  transfery na życzenie.

Termin wycieczki pieszej 2024:

Każda sobota od 01.03.2024 do 30.11.2024

*Minimalna liczba osób niezbędna do zorganizowana wycieczki: 2 osoby, transfer o godz. 14:00, przylot do Porto najpóźniej o 12:30

Portugalia znajduje się w Strefie Schengen, do przekroczenia granicy potrzebny jest tylko dowód osobisty.

Do Porto (start wycieczki na lotnisku Porto) najlepiej dostać się samolotem, najpóźniej o 12:30 w dniu startu wycieczki. W razie potrzeby możemy pomóc z rezerwacją lotu.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

4 + 12 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →