Wyprawa rowerowa od Pragi do Krakowa – wycieczka z pilotem

wyprawy rowerowe Albania

Wycieczka z pilotem

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 9 dni

Oferta: 2024

Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje

Noclegi: hotele 3* i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa, miejscami przewyższenia

Łączna ilość km do przejechania: do 478 km

Cena: od 6490 zł

Decydując się na tą wyjątkową trasę rowerową mamy okazję poznać 2 najważniejsze historycznie miasta Polski i Czech: Pragę i Kraków. Podczas wycieczki rowerowej mijać będziemy obiekty wpisane na listę UNESCO, liczne zamki, wiele małych, urokliwych miasteczek oraz wiosek.

Rozpoczynając wycieczkę w Pradze jechać będziemy wzdłuż Łaby. Po drodze odwiedzimy Kutną Horę, gdzie niegdyś znajdowała się największa kopalnia srebra w Europie, dzisiaj przyciąga ono turystów swoim urokiem średniowiecznego miasta. Wyjeżdżając z doliny Łaby trasa oferuje nam kolorowe miasta jak Litomyšl czy Moravská Třebová i potężne zamki zwieńczone bajkowym Bouzovem. Przemierzając zalesione i spokojne wyżyny schodzimy do starej stolicy Moraw – Ołomuńca. To piękne miasto, nierozerwalnie związane z historią Europy Środkowej, jest czasami nazywane „Małą Pragą”. Następnie wędrujemy do podnóża Beskidów, podziwiając ich fantastyczną panoramę, później trasa wprowadzi nas do malowniczych miasteczek jak Hranice czy Štramberk. Wjeżdżając do Polski przez Ziemię Cieszyńską, będziemy jechać przez region pełen jezior, a później odwiedzmy stare miasto Pszczyny z zamkiem i skansenem. Tuż przed końcem naszej wycieczki rowerowej odwiedzimy Oświęcim (Auschwitz), którego historia nieodłącznie związana jest z II wojną światową i pobliskim nazistowskim obozem koncentracyjnym. Stąd kontynuujemy podróż dawnym szlakiem Bursztynowym do historycznej stolicy – Krakowa, aby podziwiać jego stare miasto i królewski zamek na Wawelu.

Krótkie podsumowanie trasy opcja 9 dniowa:

Dzień 1. Praga – Nymburk – Kutna Hora
Dzień 2. Kutna Hora – Pardubice
Dzień 3. Pardubice – Litomyśl
Dzień 4. Litomyśl – Morawska Trebowa
Dzień 5. Morawska Trebowa – Ołomuniec

Dzień 6. Ołomuniec – Hranice/Teplica nad Becvou
Dzień 7. Cieszyn – Oświęcim
Dzień 8. Oświęcim – Kraków
Dzień 9. Kraków

 

Dzień 0. Praga

 

Polecamy przyjazd do Pragi we własnym zakresie minimum dzień przed planowanym początkiem wycieczki rowerowej. Warto we własnym zakresie pospacerować po mieście lub skorzystać z możliwości zwiedzenia Pragi rowerem – możemy zorganizować taką wycieczkę dla chętnych. 

Dzień 1. Praga – Nymburk – Kutná Hora

Dystans: 42 km

Rano w umówionym miejscu czekać będzie na Państwa transfer do miejscowości Nymburk (ok. 1 godzina jazdy). Średniowieczne miasto usytuwane jest nad rzeką Łaba i otoczone jednymi z najlepiej zachowanych średniowiecznymi murami w Czechach. Stąd rozpoczyna się pierwsza, przyjemna i łatwa zaplanowana trasa rowerowa. Jadąc wzdłuż rzeki dotrzemy do uzdrowiskowego miasteczka Podebrady, a następnie do niegdyś królewskiego miasta Kolin, gdzie odwiedzić można pięnie zdobioną, renesansową synagogę. Wyjeżdżając z miasteczka Kolin odbijamy od brzegów Łaby i kierujemy się do Kutnej Hory, której średniowieczna zabudowa Starówki oraz dwa zabytki – kościół św. Barbary i katedra wpisane są na listę UNESCO. W epoce średniowiecza było to jedno z najważniejszych miast w Europie, niezwykle bogate dzięki kopalniom, mennicy i położeniu na szlakach handlowych. Dzięki temu dzisiaj możemy odpocząć na przytulnej starówce złożonej z fascynujących średniowiecznych i barokowych budowli. Ukoronowaniem tego wszystkiego jest zachwycający kościół św. Barbary – prawdziwy klejnot architektury gotyckiej.

Dzień 2. Kutna hora – Parubice

 

 

Dystans: 56 km rowerem

Zanim opuścimy Kutną Horę odwiedzimy niezwykłe miejsce – kostnicę Sedlec, której dekoracje powstały z kości ponad 30 000 osób, co czyni z niej ciekawą i makabryczną wystawę. Tuż przed powrotem nad brzegi Łaby możemy odwiedzić jeszcze przepiękny pałac w stylu klasycystycznym – Kačina. Wracając w kierunku rzeki, kierujemy się do stadniny narodowej Kladruby, która od XVI wieku produkowała wyjątkowe konie dla rodziny Habsburgów. Po południu przejedziemy się rowerem wzdłuż jeziora Buňkov, zatrzymamy się na relaks na plaży, a chętni mogą popływać. Dzisiejszy ostatni przystanek to średniowieczne Pardubice. Urocze, ciche, stare miasto z ładnym zamkiem i starymi uliczkami, ale też miejscem produkcji plastikowych materiałów wybuchowych SEMTEX. Dla szukających czegoś słodkiego – znaleźliście to! – Pardubice to czeska stolica tradycyjnego piernika.

Dzień 3. Parubice – Litomyśl

Dytans: 62 km rowerem

Opuszczając Łabę, spotykamy pierwsze łagodne wzgórza i potężny zamek Kunětická Hora. Warto lekko zboczyć z trasy i wspiąć się na majestatyczne wzgórze aby go odwiedzić. Po przerwie docieramy do rzeki Loučná, podążając nią dotrzemy do wsi Vraclav i znajdującego się tam pomnika szlacheckiego rodu Vršovec. Następny przystanek to miasto Vysoké Mýto: dziś centrum budowy autobusów, o jego znacznie dłuższej historii świadczy piękny rynek i dobrze zachowane bramy miejskie. Dzisiejszy nocleg znajduje się w objętym patronatem UNESCO mieście Litomyšl, w którym znajduje się fantastyczny renesansowy zamek z przepięknymi ogrodami. Litomyšl jest także miejscem narodzin znanego kompozytora Bedřicha Smetany, człowieka imieniem którego obchodzony jest co roku festiwal muzyki klasycznej – najważniejsze wydarzenie w czeskim kalendarzu kulturalnym.


Dzień 4. Litomyśl – Moravska Trebova

Dystans: 44 km rowerem

Tego dnia żegnamy się z historycznymi Czechami, przekraczając historyczną granicę z Morawami, jadąc rowerem pomiędzy wyżyną czesko-morawską na południu, a Górami Orlickimi na północy. Po drodze możemy podziwiać renesansowe miasto Svitavy z jego pięknym rynkiem i poznać historię jego najsłynniejszego mieszkańca, nielubianego lokalnie Oskara Schindlera. Stąd musimy pokonać podjazd na pasmo Hřebeč, ale nasza trasa szybko schodzi w dół do dzisiejszej kwatery w miejscowości Moravská Třebová. W tym małym miasteczku znajduje się renesansowy zamek, jeden z najlepszych przedstawicieli tej epoki na całych Morawach.

 

Dzień 5. Morawska Trebova – Ołomuniec

Dystans: 68 km rowerem

Nasz dzień zaczyna się przyjemnie i bezproblemowo na rzece Třebůvka. Poruszamy się wzdłuż starej granicy między Czechami a Morawami. Znajduje się tutaj zagęszczenie ruin zamków, które dzisiaj są w większości niestety zaledwie kilkoma kamieniami.Kiedy już oddalimy się od rzeki, natkniemy się na największy z dzisiejszych zamków – Bouzouv, jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Czechach. Niedługo potem opuszczamy wyżyny i schodzimy do rzeki Morawy, która prowadzić nas przez resztę dnia. Jeśli są Państwo zainteresowany szybszym dotarciem do dzisiejszego punktu końcowego – miastae Ołomuniec, można skorzystać z pociągu w celu skrócenia trasy; chętni mogą cieszyć się zaplanowaną na dzisiaj trasą rowerową wzdłuż meandrującej rzeki. Starożytna stolica Moraw, Ołomuniec, nagradza odwiedzających fascynującymi rzeźbami, kościołami i ciekawym, komunistycznym zegarem astronomicznym.

Dzień 6. Ołomuniec – Hranice/Teplice nad Bečvou

Dystans: 58 km rowerem

Dzisiejszą trasę będzie wyznacząć nam rzeka  Bystřice. Najpierw docieramy do regionu Tršice z pięknymi widokami na Svatý Kopeček. Przybywając do Přerova docieramy do rzeki Bečvy i podążamy ładną ścieżką rowerową w górę rzeki. W Lipniku możemy podziwiać centrum miasta wraz z zamkiem i niezwykłymi ogrodami, lub też zrobić objazd pod górę do potężnego zamku Helfštýn. Dalej jadąc w górę rzeki docieramy do miasta Hranice z renesansowym rynkiem. Na drugim brzegu Bečvy możemy odpocząć w miejscowym uzdrowisku Teplice nad Bečvou. Z miasta kontynuujemy wędrówkę w górę iw dół z widokiem na Beskidy, aż dojedziemy do Štramberka. To urocze miasteczko z drewnianymi domami i górującą nad nim potężną wieżą zamkową słynie z wykwintnych Sztramberskich Uszu.

Dzień 7. Hranice – Cieszyn – Oświęcim

Dystans: 79 km rowerem

Rano zaplanowany jest przejazd pociągiem z Hranic do Czeskiego Cieszyna. Czas pożegnać się z Czechami, przekroczyć granicę i rozpocząć polską część naszej podróży. Po kilku podjazdach na początku mało uczęszczane drogi będą powoli oddalać się od górskich widoków. Pierwszym przystankiem jest miasteczko Skoczów, gdzie dojeżdżamy do Wisły. Stamtąd jedziemy rowerem przez krainę jezior zwieńczoną potężną zaporą Goczałkowicką do historycznej Pszczyny. Tutaj można odwiedzić ładny zamek i muzeum regionalne lub park przyrody Żubra. Nasz dzień zakończymy w ładnym Oświęcimiu, który niestety znany jest ze swojej mrocznej historii II wojny światowej.

Dzień 8. Oświęcim – Kraków

Dystans: 73 km rowerem

Ostatniego dnia naszej wycieczki rowerowej pojedziemy wzdłuż Wisły do historycznego Lipowca. Tutaj możemy wspiąć się do majestatycznych ruin zamku lub odwiedzić miejski skansen. Stąd trasa prowadzi przez kilka wzniesień, co nagrodza nas wspaniałymi widokami na okolicę. Następnym przystankiem po drodze będzie klasztor w Alwerze lub kompleks jaskiń na terenie chronionego obszaru przyrody w pobliżu Baczowa. Nasz dzień i całą wycieczkę zakończymy w Krakowie, miasta, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. WSKAZÓWKA: Chętni do odwiedzenia obozu koncentracyjnego Auschwitz mogą skrócić trasę lub całkowicie z niej zrezygnować, pokonując ją pociągiem z przesiadką do Krakowa.

Dzień 9. Kraków

Gorąco polecamy poświęcenie jeszcze chwili przed wyjazdem na spacer lub zwiedzanie tego wspaniałego miasta, naszej dawnej stolicy, pełnej malowniczych miejsc i budynków. Jeśli mają Państwo więcej czasu, polecamy wycieczkę do zabytkowej kopalni soli w Wieliczce, wpisanej na listę UNESCO.

Świadczenia zawarte w cenie:

  • 8 noclegów ze śniadaniami w lokalnych hotelach lub pensjonatach o dobrym standardzie, pokoje z własną łazienką
  • Anglojęzyczny pilot towarzyszący grupie podczas całej trasy
  • wyżywienie: śniadania i obiadoklacje, przekąski i napoje w towarzyszącym podczas trasy busie
  • Transfer bagaży między miejscami noclegowymi
  • Transfery busem zgodne z planem wycieczki
  • przejazd pociągiem zgodnie z planem wycieczki
  • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
  • Bus towarzyszący na całej trasie wycieczki
  • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy, mapy
  • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu
  • Minimalna liczba osób potrzebna do organizacji wycieczki: 2 osoby

Świadczenia nie zawarte w cenie:

  • Dojazd do miejsca startu wycieczki
  • Powrót z miejsca zakończenia wycieczki
  • Dodatkowe noclegi
  • Opłaty klimatyczne
  • Prywatne wydatki podczas podróży
  • Dodatkowe posiłki w czasie wycieczki
  • Bilety wstępu do atrakcji turystycznych

Cena za osobę (w pokoju dwuosobowym):

Cena/osoba
pokój dwuosobowy6490 zł
pokój jednoosobowy7480 zł

Wynajem rowery trekkingowego – 640 zł

Dopłata za rower elektryczny – 1060 zł

Dodatkowe rabaty:

Rabaty dla dzieci na życzenie – wycena indywidualna

Rabaty na dostawkę w pokoju na życzenie – wycena indywidualna, w zalezności od wolnych pokoi

Indywidualna wycieczka Praga – Kraków pod adresem: Praga-Kraków indywidualna wycieczka rowerowa

Wycieczka  z pilotem:

09.06.2024 – 17.06.2024*

01.09.2024 – 09.09.2024*

*Wycieczka z pilotem zorganizowana może być przy zebraniu się grupy min. 6 osób

Czechy znajdują się w strefie Schengen, w związku z tym do dostania się do tego kraju przez obywateli UE wystarczy ważny dowód osobisty.

Jak dojechać:

Pociągiem – najprostszym rozwiązaniem jest dojazd pociągiem do Pragi i powrót pociągiem z Krakowa

W razie wątpliwości służymy pomocą i wskazówkami dojazdu.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

7 + 15 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →