Niemcy, Szwajcaria, Austria. Rowerem dookoła jeziora Bodeńskiego

Wycieczka indywidualna

Kategoria: wycieczka rowerowa

Czas trwania: 7 dni

Oferta: 2022

Wyżywienie: śniadania

Noclegi: hotele i pensjonaty, pokoje z łazienką

Poziom trudności: łatwa

Łączna ilość km do przejechania: 230 -250 km

Cena: od 2500 zł

Trasa wokół jeziora Bodeńskiego to jeden z europejskich klasyków dla miłośników dwóch kół. Jest to jedno z największych jezior środkowej Europy (zaraz po węgierskim Balatonie i szwajcarskim Jeziorze Genewskim), leży na granicy trzech państw: Szwajcarii, Niemiec oraz Austrii. Jednocześnie jest to jeden z ciekawiej położonych akwenów, otoczony wzgórzami i alpejskimi szczytami, gdzie w przypadku dobrej widoczności na horyzoncie wypatrzymy wiele szczytów, a także średniowieczne i renesansowe zamki położone na wzgórzach. Wokół całego jeziora biegnie oznaczona trasa rowerowa dzięki czemu jazda rowerem jest bezpieczna i przyjemna. Ze względu na ukształtowanie terenu polecamy tą trasę każdemu, nawet początkującemu rowerzyście i rodzinie z dziećmi.

Konstancja

 

Ponad 600 lat temu odbył się tutaj sobór powszechny Kościoła katolickiego kończący wielką schizmę zachodnią. Podczas soboru wybrano papieża Marcina V i w tym samym czasie spalono tam na stosie czeskiego reformatora Jana Husa. O soborze i rozstrzyganych na nim problemach przypomina zaprojektowana przez rzeźbiarza Petera Lenka Statua Imperii. Wzniesiona w 1993 roku rzeźba stała się jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli miasta. Ma 9 metrów i waży 18 ton. Przedstawia kurtyzanę z uniesionymi rękami, w których trzyma dwóch nagich mężczyzn. Jeden z nich ma na głowie koronę, a w ręku dzierży kulę – symbol władzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Drugi ma na głowie tiarę – symbolem władzy papieskiej. Rzeźba w ciągu trzech minut obraca się wokół własnej osi, dając widzowi czas na dokładną obserwację i interpretację dzieła. W Konstancji znajduje się też jeden z najlepszych ośrodków badawczych w Europie, co przyciąga do miasta rzesze studentów. Uniwersytet jest zwany małym Harvardem nad Jeziorem Bodeńskim. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Wyspa Mainau, która słynie z różnorodnych roślin sprowadzonych z całego świata, które mogą tu swobodnie rosnąć dzięki sprzyjającemu mikroklimatowi. Konstancja leżała na szlaku handlowym i od średniowiecza była jednym z najszybciej rozwijających się miast Europy. Spacerując po starym rynku, nierzadko spotkamy zabytki powstałe w czasach, kiedy na mapie świata nie było jeszcze Polski. O tym mieście można by pisać długo, polecamy każdemu obieżyświatowi odwiedzić to miasto choć raz aby móc zobaczyć jego zabytki oraz zaczerpnąć z jego atmosfery.

 

Stein am Rhein

Miasteczko jest szwajcarską perełką, przyciąga turystów przede wszystkich średniowieczną zabudową w centrum. Przekraczając bramę z wieżą zegarową przenosimy się do zupełnie innego świata z brukowanymi drogami, pięknie zdobionymi fasadami kamienic, drewnianymi konstrukcjami, malowidłami sięgającymi 1520 roku, rzeźbami i fontanną na placu. Spacerując po centrum miasta co chwilę zatrzymujemy się aby podziwiać dzieła architektury, przez co spacer zdecydowanie się wydłuża. W okolicy warto również udać się do zamku Hohenklingen, znajdującego się na wzniesieniu, z którego rozpościera się widok na Stein am Rhein, rzekę Ren, a nawet jezioro Untersee. Spacer z miasteczka zajmuje ok. 40 minut, można tam oczywiście podjechać rowerem.

Friedrichshafen

Urokliwe miasteczko nad jeziorem Bodeńskim. Znajdują się tutaj dwa niesamowite muzea awiacji. W jednym z nich poznać można historię Zeppelina, a w drugim samolotów Dorniera. Oba zasługują na odwiedzenie, chociaż to drugie jest zdecydowanie bardziej dla pasjonatów myśli technicznej. Polecamy spacer promenadą wzdłuż jeziora Bodeńskiego i wejście na wieżę z której rozciąga się widok na miasto oraz jezioro.

 

Arbon i Rorschach

Oba miasteczka są szwajcarskimi urokliwymi, turystycznymi miejscowościami. Polecamy spacer ich po starówkach z budynkami z muru pruskiego oraz promenadą wzdłuż jeziora, gdzie znajduje się port żaglówek.  W Arbon na starym mieście znajdują się kamieniczki, na których można zobaczyć freski z XVII wieku. Polecamy również odwiedzenie jednej z tutejszych restauracji, gdzie można skosztować lokalnych potraw stanowiących połączenie kuchni szwajcarskiej i francuskiej.

Krótkie podsumowanie trasy:

Dzień 1. Przyjazd do Konstancji, Niemcy

Dzień 2. Konstancja – Gailingen –  Stein am Rhein

Dzień 3. Stein am Rhein – Ludwigshafen – Sipplingen – Überlingen

Dzień 4. Überlingen – Kressbronn – Nonnenhorn

Dzień 5. Nonnenhorn – Bregencja – Höchst – Rorschach

Dzień 6. Rorschach – Arbon – Konstancja

Dzień 7. Konstancja wyjazd lub przedłużenie pobytu

Dzień 1. Konstancja

Do Konstancji przyjeżdżamy we własnym zakresie. Jak pisaliśmy w opisie miasta, każdy kochający podróże powinien to miasto odwiedzić chociaż raz. Dzisiaj mają Państwo ku temu okazję, gdyż dzień jest do Waszej dyspozycji. Polecamy odwiedzenie wyspę Mainau, obejrzeć obracający się posąg, o którym pisaliśmy wcześniej, a także pospacerować po starym mieście lub odwiedzić oceanarium czy muzeum archeologiczne.

Dzień 2. Konstancja – Gailingen –  Stein am Rhein

 

Dystans: ok. 40 km

Przewyższenia 92 – 93 m

Po śniadaniu wyruszamy w pierwszy dzień trasy rowerowej, przekraczamy granicę z Niemcami i wjeżdżamy do Szwajcarii. Dzisiejsza trasa prowadzi wzdłuż południowego brzegu jeziora Bodeńskiego. Po drodze mijać będziemy malownicze szwajcarskie wioski rybackie, aby na koniec dnia dotrzeć do przepięknej miejscowości Stein am Rhein. Jak pisaliśmy wyżej jest to przepiękne miasteczko, któremu warto poświęcić choć chwilę, ze względu na jego historyczną zabudowę oraz domy ozdobione freskami.

Dzień 3. Stein am Rhein – Ludwigshafen – Sipplingen – Überlingen

Dystans: ok. 60 km

Przewyższenia: 439 – 451 m

Dzisiejsza trasa po stronie niemieckiej prowadzi nas dookoła półwyspu Höri, gdzie dawniej żyli Otto Dix i Hermann Hesse. Polecamy zrobienie sobie przerwy w dawnym cesarskim mieście, a dzisiaj uzdrowisku Radolfzell. Następnie jadąc w kierunku miejscowości Bodanrück do pokonania będzie krótki podjazd pod wzgórze. Dotarcie do dzisiejszego miejsca noclegu w Überlingen i przepiękne widoki na jezioro wynagrodzą włożony na trasie wysiłek.

Dzień 4. Überlingen – Kressbronn – Nonnenhorn

Dystans: ok. 60 km

Przewyższenia: 104 – 126 m

Dzisiejsza trasa będzie prowadzić po nizinnym terenie. Kilka kilometrów za Überlingen miniemy barokowy kościół pielgrzymkowy w Birnau. Kolejną interesującą miejscowością wartą chwili postoju jest Meersburg z przepięknym starym miastem i zamkiem. Jadąc w kierunku Friedrichshafen mijać będziemy liczne winnice. W samym mieście polecamy zrobienie przystanku na odwiedzenie muzeum Zeppelina. Dalsza trasa prowadzi dalej wzdłuż wybrzeża jeziora Bodeńskiego aż do miejscowości Nonnenhorn, gdzie zaplanowany jest nocleg.

Dzień 5. Nonnenhorn – Bregencja – Höchst – Rorschach

Dystans: ok. 50 km

Przewyższenia 50 – 52 m

Zaplanowany na dzisiaj przejazd prowadzi dalej przez tereny nizinne, więc wycieczka powinna minąć w przyjemny, bezproblemowy sposób. Na trasie opuścimy Niemcy, aby wjechać w austriacką część wybrzeża na jeziorem Bodeńskim i dalej wrócimy do Szwajcarii. Mniej więcej w połowie dzisiejszej trasy dotrzemy do austriackiego miasta Bregencja. Jest ono stolicą kraju związkowego Vorarlberg w Austrii. Miasto słynie z organizowanego corocznie festiwalu na największej scenie usytuowanej na jeziorze. Jadąc dalej przekraczamy granicę ze Szwajcarią i kierujemy się do miejsca dzisiejszego noclegu, miasteczka Höchst lub Rorschach, w zależności od dostępności miejsc noclegowych w wybranym terminie.

Dzień 6. Rorschach – Arbon – Konstancja

 

Dystans: ok. 60 km

Przewyższenia: 84 – 98 m

Dzisiejszy ostatni dzień trasy rowerowej  prowadzi nas przez ostatni odcinek wybrzeża jeziora Bodeńskiego w kierunku granicy z Niemcami i Konstancji. Mniej więcej w połowie drogi dotrzemy do miejscowości Romanshorn, gdzie możemy zrobić sobie przerwę na wybrzeżu i zobaczyć największy port żaglówek jeziora. Jadąc dalej polecamy zrobić sobie ostatnią przerwę na kąpiel na jednej z plaż po drodze. Na koniec dnia docieramy do Konstancji, w której możemy pospacerować po mieście, odwiedzić miejsca, których nie zdążyli Państwo zobaczyć na początku podróży lub po prostu odpocząć na brzegu jeziora.

Dzień 7. Konstancja wyjazd

 

Mamy nadzieję, że są Państwo zachwyceni jeziorem Bodeńskim tak jak my, a ta podróż rowerowa zostawi wiele miłych wspomnień o regionie, jego kuchni i klimacie. Po śniadaniu mogą Państwo jeszcze pospacerować po mieście i później we własnym zakresie wrócić do Polski bądź w dalszą podróż po Niemczech lub Szwajcarii.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • 6 noclegów ze śniadaniami w lokalnych hotelach lub pensjonatach o dobrym standardzie, pokoje z własną łazienką
 • Wejście do muzeum Rosgarten w Konstacji, filiżanka kawy
 • Transfer bagaży między miejscami noclegowymi, brak limitu w ilości bagażu, waga 1 walizki max. 20 kg
 • Wsparcie techniczne podczas trwania wycieczki
 • Pakiet turysty: szczegółowo opisany przebieg trasy z informacjami niezbędnymi do samodzielnego jej pokonania rowerem.
 • Wydanie i odbiór wynajmowanego roweru w ustalonym miejscu

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • Dojazd do miejsca startu wycieczki
 • Powrót z miejsca zakończenia wycieczki
 • Wynajem rowerów
 • Parking auta na czas trwania wycieczki, w przypadku dojazdu do miejsca startu samochodem
 • Opłaty miejscowe płatne na miejscu w hotelu
 • Obiadokolacje
 • Dodatkowe noclegi w Konstancji/Kreuzlingen osoba ze śniadaniem: 280 zł/370 zł/540 zł (Kat. B/A/A+)
 • Koszt zwiedzania atrakcji turystycznych w czasie trwania wycieczki
 • Prywatne wydatki podczas podróży

Cena za osobę w pokoju dwuosobowym

 Kategoria BKategoria AKategoria A+
Sezon A: 2500 zł3290 zł4230 zł
Sezon B: 2960 zł3760 zł4695 zł
Sezon C: 3430 zł4230 zł5165 zł
Sezon D: 3660 zł4460 zł5400 zł
Dopłata za nocleg w pokoju jednoosobowym940 zł1170 zł2345 zł

Kategoria B (standard) – noclegi w małych gościńcach i pensjonatach, pokoje dobrej jakości z łazienkami, standard 2-3 gwiazdkowy

Kategoria A (wygodna) – noclegi w hotelach o standardzie 3-4 gwiazdkowym

Kategoria A+ (luksusowa) – noclegi w eleganckich hotelach 4 gwiazdkowych

Dodatkowe rabaty:

 • Dziecko 0-6 lat ( (jeśli nie potrzebuje osobnego łóżka) gratis
 • dzieci 6-12 lat – 50% ceny, nocleg na dostawce (przy 2 płacących pełną sumę dorosłych)
 • dzieci 12-18 lat śpiące na dostawce 75% ceny (przy 2 płacących pełną sumę dorosłych)

Koszt wynajmu rowerów na czas trwania wycieczki:

Rower trekkingowy 8 – i 27- przerzutek –    84 zł/rower/dzień

Rower elektryczny zwykły lub z wbudowaną przyczepką – 187 zł/rower/dzień

Tandem –                                                                187 zł/rower/dzień

Rower dziecięcy/młodzieżowy –                      42 zł/rower/dzień

Przyczepka dziecięca –                                        210 zł/szt *

Fotelik dziecięcy –                                                gratis*

* wynajem przyczepki i fotelika dziecięcego wyłącznie z opcją wynajmu roweru

Termin wycieczki:

Start codziennie od 18.03.2022 do 23.10.2022:

Sezon A 18.03. – 31.03 / 09.10. – 23.10.

Sezon B 01.04. – 09.04 / 24.04. – 14.05 / 18.09. – 08.10

Sezon C 10.04. – 23.04  / 15.05. – 21.05 / 29.05 – 31.05 / 19.06. – 30.06 / 21.08. – 17.09

Sezon D 22.05. – 28.05 / 01.06. – 18.06 / 01.07. – 20.08

Dzień przyjazdu określa sezon cenowy

Organizacja wycieczki już od rezerwacji na 1 osobę.

Organizacja wycieczki możliwa przy rezerwacji z wyprzedzeniem m.in. 5 dni roboczych, przy założeniu, że w danym terminie będą dostępne wolne miejsca noclegowe.

Niemcy, Austria oraz Szwajcaria  znajdują się w strefie Schengen, w związku z tym do dostania się do tego kraju przez obywateli UE wystarczy ważny dowód osobisty.

Jak dojechać:

Samolotem – najwygodniejszym rozwiązaniem jest podróż samolotem. Można przylecieć do Friedrichshafen, Stuttgartu lub Zurichu. Do stolicy Szwajcarii, Zurichu  jest najwięcej lotów często w atrakcyjnej cenie. Stamtąd należy dostać się do Konstancji pociągiem, korzystając z oferty niemieckich bądź szwajcarskich kolei.

Samochodem – do Konstancji można dojechać autem, można zostawić na jednym z bezpłatnych parkingów, bądź na wskazanym przez nas parkingu strzeżonym.

Formularz rezerwacji wycieczki rowerowej: skopiuj poniższe dane i prześlij na adres: info@naturetravel.pl

5 + 9 =

wycieczki rowerowe bon turystyczny

Hotel Białowieski

Nasz ***Hotel "Białowieski" Conference, Wellness & SPA oferuje Państwu różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu w Puszczy Białowieskiej. Od aktywnej turystyki rowerowej czy pieszej po relaks w naszym kompleksie basenowym.

SZCZEGÓŁY →